Wymogi dotyczące ochrony zabytków są często tak rygorystyczne, że renowacja takich budynków jest naprawdę dużym wyzwaniem. Tak też jest w przypadku Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, która jest uważana za ikonę nowoczesnej architektury powojennej.

 

 2021 09 10 1

Wymagająca renowacji Akademia Sztuk Pięknych w Norymberdze to ikona nowoczesnej architektury powojennej

 

Odpowiednie prace polegające na odnowieniu elewacji i okien obiektu były możliwe dzięki zastosowaniu ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER. W ten sposób zachowano filigranowy wygląd obiektu i znacznie poprawiono bilans energetyczny budynków Akademii.

 

Bardzo blisko miejskiego zoo, w zalesionej okolicy na wschodnich obrzeżach Norymbergi, znajduje się prawdziwa perełka dla studentów sztuki – Akademia Sztuk Pięknych w Norymberdze. To najstarsza uczelnia artystyczna w Niemczech.

 

Sep Ruf, uważany za ważnego przedstawiciela nowoczesnej powojennej architektury w Niemczech, wziął udział w konkursie na budowę nowej akademii w 1950 roku i został zwycięzcą tego procesu. Według jego projektu powstał parterowy zespół kolejnych pawilonów, które są połączone ze sobą otwartymi arkadami.

 

 2021 09 10 2

Szczególnie duże powierzchnie okien powodowały, że klimat termiczny w pomieszczeniu – zwłaszcza zimą – był niekomfortowy

 

Obejmują one pracownie, warsztaty i obiekty centralne, takie jak biblioteka, kawiarnia czy budynki administracyjne. Pawilony rozmieszczone są wokół zielonych dziedzińców wewnętrznych i otwartych przestrzeni, które studenci mogą wykorzystać do pracy artystycznej.

 

Każdy z budynków zapewnia wspaniały widok na las otaczający kompleks, a przestrzeń akademii, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna współgrają harmonijnie. Wizualna lekkość, minimalistyczne konstrukcje, przeszklone ściany sięgające sufitu i smukłe dachy to cechy charakterystyczne budynków, które zostały wpisane w 1988 roku na listę ochrony zabytków.

 

Z biegiem lat duże powierzchnie okien, szczególnie w miesiącach zimowych, miały niekorzystny wpływ na klimat w pomieszczeniach i były źródłem bardzo wysokiego zużycia energii grzewczej. Niezbędny remont pawilonu 1 został pomyślnie zakończony w 2020 roku.

 

 2021 09 10 3

Wymiary pierwotnych ram w restaurowanym budynku i nowych elementów szklanych elewacji musiały zostać idealnie do siebie dopasowane

 


Renowacja elewacji i ochrona zabytków
W trakcie działań, które obejmowały modernizację całego budynku odnowiono również elewacje stalowo-szklane. W elewacji wewnętrznego dziedzińca wymieniono pojedyncze przeszklenie, które zostało zastąpione jednokomorowymi szybami zespolonymi.

 

Naszym celem była poprawa efektywności energetycznej przegród zewnętrznych budynku z uwzględnieniem zabytkowego charakteru obiektu – wyjaśnia Swantje Schröder, kierownik wydziału w Państwowym Urzędzie Budowlanym Erlangen-Norymberga.

 

 2021 09 10 4

Aby spełnić wymogi ochrony zabytków i polepszyć termikę budynku zastosowano ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER Ultimate

 

– Wymiary nowego oszklenia elewacji powinny więc odpowiadać rozmiarom istniejących okien. Był to wstępny warunek konieczny do kompleksowej renowacji elewacji w tym zabytkowym budynku.

 

Aby uzyskać głębokość konstrukcyjną oryginalnych elementów wynoszącą 80 mm wymagana była duża odległość między szybami, a tym samym niestandardowa szerokość ciepłej ramki dystansowej dla docelowych szyb zespolonych. Ramki musiały mieć szerokość 36mm oraz biały kolor.

 

Poszukiwanie odpowiedniego produktu ostatecznie doprowadziło projektantów odpowiedzialnych za renowację do szwajcarskiego producenta SWISSPACER – ciepła ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE spełnia wszystkie postawione kryteria.

 

 2021 09 10 5

Saint-Gobain Glassolutions oddział w Radeburg wyprodukowało szklane elementy elewacji przy użyciu bardzo wydajnej ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER Ultimate

 

Zapewnia wysoki poziom estetyki oraz doskonałą izolację termiczną gotowego okna dzięki wyjątkowo niskiej przewodności cieplnej. Ramka SWISSPACER ULTIMATE jest ponadto certyfikowanym komponentem domów pasywnych.

 

Firma Saint-Gobain Glassolutions oddział w Radeburg wykonała szklane elementy elewacji przy użyciu wysoko wydajnej ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER Ultimate 36 mm. Wygląd zabytkowego obiektu po renowacji pozostał niezmieniony, a budynek ma zagwarantowaną efektywną izolację termiczną, a tym samym oszczędność kosztów energii na długie lata. Renowacja kolejnych budynków na terenie Akademii sztuk Pięknych w Norymberdze planowana w następnych etapach. 

 

Zdjęcia: www.krall-photographie.de

 

Więcej informacji pod adresem www.swisspacer.com 

 

 2021 09 10 6

 

2021 09 10 7

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 9/2021  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.