Dom eko-pasywny z drewna ma szanse na uzyskanie certyfikatu Instytutu Budownictwa Pasywnego

Zmiany klimatyczne, niedobór zasobów, zaostrzenie przepisów prawnych i wyższe koszty energii - wszystkie te
czynniki motywują do dalszej transformacji branży budowlanej.

 

2021 10 14 1

 


Od 25 lat Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) pokazuje, jak budować energooszczędnie i w zrównoważony sposób korzystać z zasobów naturalnych. Znak instytutu cieszy się obecnie dużą renomą na całym świecie.

 

Jako certyfikowany komponent domu pasywnego, ramki dystansowe SWISSPACER zdecydowanie pomagają w uzyskaniu takiego certyfikatu dla całego budynku. Skorzystał z tego hiszpański producent domów eko-pasywnych.

 

Są energooszczędne, komfortowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska – domy pasywne są coraz bardziej cenione na całym świecie. Niezależny instytut badawczy PHI był i jest pionierem w tej dziedzinie, a nadawany przez niego znak jest obiektem pożądania dla podmiotów działających w branży budowlanej.

 

Takich jak hiszpańska firma 100x100biopasiva, która buduje obecnie pod Madrytem eko-pasywny dom z drewna. Budynek o powierzchni mieszkalnej 210 m2 również będzie ubiegać się o certyfikat domu pasywnego, który wyznacza na całym świecie szczególnie rygorystyczne standardy w zakresie efektywności energetycznej i komfortu użytkowania.

 

2021 10 14 2

 

Niezawodne komponenty pozwalają na uzyskanie znaku PHI
W realizowanym projekcie firma postawiła na materiały naturalne, pochodzące z recyklingu, o minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Zasadnicza konstrukcja domu składa się z lekkiego szkieletu drewnianego, prefabrykowanego przez 100x100biopasiva.

 

Techniczne elementy projektu obejmują: instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kWp, pompę ciepła najnowszej generacji na potrzeby klimatyzacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz filtr powietrza zapewniający najwyższą jakość filtracji.

 

Dla wszystkich domów 100x100biopasiva oblicza optymalną izolację w zależności od lokalizacji i strefy klimatycznej. W tym przypadku zarówno ściany zewnętrzne, jak i dach zostaną zaizolowane pochodzącym z recyklingu materiałem, który nie zawiera formaldehydu. Izolacja ta ma grubość od 26 do 28 cm.

 

Okna wyprodukowane przez Blas Recio e Hijos są jednym z elementów powłoki zewnętrznej budynku, które w decydujący sposób przyczyniają się do spełnienia wymogów hiszpańskiej etykiety środowiskowej VERDE i certyfikatu domu pasywnego. Potrójna szyba zespolona z ciepłymi ramkami dystansowymi SWISSPACER umożliwia uzyskanie współczynnika Uw sięgającego nawet 0,8 W/(m2K).

 

2021 10 14 3

 


Ułatwienie procesu certyfikacji
Dzięki niskim wartościom lambda ciepłe ramki dystansowe w znacznym stopniu przyczyniają się do zminimalizowania strat energii przez krawędź szyby.

 

Poprawiają wartości współczynnika U okien i elewacji oraz wyraźnie podnoszą efektywność energetyczną całego budynku. Dodatkowo, jako komponenty posiadające certyfikat PHI, ramki dystansowe SWISSPACER potwierdzają swoją wiarygodność.

 

Produkt jest testowany według jednolitych kryteriów oraz wyróżnia się w pełni powtarzalnymi charakterystykami i jedną z najwyższych efektywnością energetyczną. Cechy te zdecydowanie ułatwiają projektowanie budynku i zapewniają prawidłową „pracę” domu pasywnego. Daje to produktom certyfikowanym wyraźną przewagę, na przykład w przypadku zmiany specyfikacji okien.

 

– To duża pomoc i mocny argument dla wszystkich zainteresowanych – mówi Mario Kindler, Kierownik Produktu w SWISSPACER. – Pozwala to uprościć procedury związane z uzyskaniem znaku domu pasywnego i podnosi atrakcyjność certyfikacji. Taka zachęta przyczynia się do coraz szerszego rozpowszechniania idei domu pasywnego. To dla nas bardzo ważne, ponieważ idea ta pozwala nam kreować i urzeczywistniać wizję przyszłości.

 

2021 10 14 4

 

Efektywność energetyczna i komfort idą w parze
Ramki dystansowe SWISSPACER posiadają znak PHI od 2015 roku i są obecnie stosowane w dwóch trzecich certyfikowanych okien do domów pasywnych, przeszkleń stałych i drzwi przesuwnych (w 230 oknach z 348 certyfikowanych). W przypadku fasad i szklanych dachów odsetek ten wynosi aż 83% (49 z 59).

 

– Ekstremalnie energooszczędne konstrukcje mają decydujące znaczenie w realizowaniu przyjaznych dla klimatu projektów budowlanych – mówi dr Benjamin Krick, Dyrektor Zarządzający Instytutu Budownictwa Pasywnego. – Tylko wtedy, gdy budynki będą wymagały znacznie mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia, będziemy w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną w sektorze budowlanym.

 

Dobra wiadomość jest taka, że umiemy to robić, jednocześnie obniżając przy tym koszty ogólne budowy. Trzeba spełnić jednak jeden warunek – należy planować i budować w sposób przemyślany, z uwzględnieniem aspektów, jakimi są energooszczędność i opłacalność. Pomagają w tym certyfikowane elementy domu pasywnego.

 

SWISSPACER demonstruje solidarność ideową z PHI poprzez wspólne badania i nagrodę specjalną „Living Comfort” w ramach Passive House Award 2021. Szwajcarski producent przyznał ją po raz pierwszy podczas Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego we wrześniu 2021 roku w Wuppertalu.

 

Spośród 73 zgłoszeń z 19 krajów neutralne jury wybrało projekt, w którym okna wyróżniały się najwyższą jakością termiczną i optymalną pod względem izolacyjności akustycznej integracją z przegrodami zewnętrznymi budynku.

 

– Niezmiernie nas cieszy, że społeczność domów pasywnych zyskała wsparcie tak silnych i innowacyjnych producentów, jak SWISSPACER – mówi Krick. A Kindler dodaje: – Chcemy po prostu pokazać, że wysoce energooszczędne budownictwo oznacza również dużą poprawę komfortu życia.

 

SWISSPACER regularnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach poświęconych efektywności energetycznej – nie tylko w konferencji w Wuppertalu, ale też na przykład w hiszpańskich targach domów pasywnych ediFica, które odbyły się w Pampelunie w dniach 1-3 września. 


Więcej informacji na stronie swisspacer.com

 

2021 09 10 6

 

2021 10 14 5

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.