Okna energooszczędne bezpośrednio wpływają na koszty ogrzewania domu. Ma to szczególne znaczenie w sezonie grzewczym i to nie tylko ze względu na mniejsze rachunki za prąd, ale również ekologię. Aby efektywnie wyeliminować straty ciepła z domu, producenci zaczęli wprowadzać do swoich ofert nowe, lepsze rozwiązania. Jednym z nich są ciepłe ramki dystansowe.

 

2021 12 14 1 

 

Materiał ma znaczenie
W skład każdego okna wchodzi tak zwana ramka dystansowa, która uszczelnia i łączy ze sobą dwie sąsiadujące tafle szkła.

 

W popularnych oknach zwykle wykorzystuje się standardowe, aluminiowe ramki dystansowe, których największym atutem jest niska cena, choć mają one wysoką przewodność cieplną. W efekcie stają się one jednak jednym z najsłabszych elementów okna i negatywnie wpływają na jego właściwości izolacyjne.

 

Przez ramkę dystansową zaczyna „uciekać” mnóstwo ciepła, a razem z nim również i nasze pieniądze. Nikt z nas nie lubi tego nieprzyjemnego uczucia, dlatego konieczne stało się opracowanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest ramka o niższej wartości współczynnika ciepła, która zapobiega wystąpieniu mostków cieplnych, obniżających parametry techniczne okna.

 

Tym sposobem otrzymano produkt nazywany „ciepłą ramką”, zaś szyby działające w oparciu o tę technologię zyskały miano szyb z „ciepłą krawędzią”.

 

2021 12 14 2

 


Kryteria ciepłej ramki według normy PN-EN ISO 10077-1
O ile z łatwością możemy ustalić wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiałów, które wykorzystuje się do produkcji ramek, o tyle trudniej będzie nam określić parametry cieplne samej ramki ze względu na jej skomplikowane kształty czy technologie uwzględniające łączenie różnych materiałów.

 

W polskim systemie norm zagadnienie to zostało ujęte w normie PN-EN ISO 10077-1, w której stwierdza się, że ramka o polepszonych parametrach cieplnych definiowana jest poprzez poniższą nierówność:


Σ (diλi) ≤ 0,007 W/K


gdzie:


di – grubość ścianki materiału
λi – współczynnik przewodzenia ciepła materiału w W/mK

 

2021 12 14 3

 


Współczynnik PSI
Liniowy współczynnik przenikania ciepła (PSI) jeszcze do niedawna był pomijany przy określaniu czynników mających wpływ na parametry cieplne całego okna. Dopiero, gdy na rynku zagościły na stałe energooszczędne rozwiązania, a inwestorzy zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do komponentów decydujących o termoizolacyjności okna, zdefiniowano wartość PSI jako rzeczywisty efekt mostka termicznego na krawędzi szyby zespolonej zamontowanej w oknie.

 

W celu jego zniwelowania, zaczęto zwracać uwagę właśnie na ramkę dystansową, wykonaną z materiałów innych niż aluminium.

 

Zastosowanie „ciepłej ramki” znacząco poprawia izolację termiczną na brzegach okna, co powoduje zwiększenie temperatury szyb w tym miejscu i ograniczenie ryzyka wystąpienia tam czasowej kondensacji pary wodnej. W efekcie dopuszczalna minimalna temperatura zewnętrzna, przy której wykrapla się para wodna na powierzchni szyby może być o ok. 10-15% wyższa, dzięki użyciu ciepłej ramki dystansowej bez obawy o wystąpienie kondensacji pary wodnej.

 

 2021 12 14 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2021
 

 

2022 04 45 8

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.