W domu czy mieszkaniu mamy co najmniej kilkoro drzwi. Pełnią one bowiem wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają nam prywatność, a także izolują od hałasów.

 

W dodatku są ważnym elementem dekoracyjnym, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Czym kierować się zatem podczas zakupów?

 

20211209poid Harmony Invest

 

Drzwi wewnętrzne wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście lat. Ich liczbę, wielkość i sposób otwierania wybieramy już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Możliwa jest też późniejsza modyfikacja założeń początkowych, ale wymaga to nakładu pracy i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Inwestorzy decydują się zazwyczaj na jednoskrzydłowe drzwi uchylne, lecz możliwości jest więcej. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się, np. rozwiązania przesuwne – gdy dysponujemy małym metrażem i liczy się każdy metr, czy dwuskrzydłowe – jeśli zależy nam na dużym, wygodnym przejściu do garderoby czy spiżarni. Drzwi mogą różnić się też designem. Jakie modele sprawdzą się więc najlepiej we wnętrzach nowoczesnych, a jakie w klasycznych?

 

20211209poid drzwi HARMONY beton dekoracyjny

 

Wymieniamy drzwi – od czego zacząć?
Zanim wybierzemy się do sklepu, należy wykonać pomiar drzwi oraz otworu drzwiowego – sprawdzamy w obu przypadkach szerokość i wysokość, a także grubość murów. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiednią ościeżnicę, czyli ramę, na której umieszcza się skrzydło drzwiowe.

 

Występuje ona w wersjach: standardowej – stała szerokość od 6 do 10 cm (należy dokupić w tym wypadku dekoracyjne elementy maskujące) i regulowanej – pozwala na dopasowanie do otworu. Istnieje również możliwość ukrycia jej w ścianie.

 

Jeśli nasze drzwi mają szerokość mniejszą niż 80 cm, warto rozważyć ich poszerzenie, aby wygodnie się z nich korzystało. Trzeba podjąć także decyzję o kierunku otwierania, gdyż ma to wpływ na możliwość późniejszej aranżacji pomieszczeń. Mamy do dyspozycji drzwi lewe lub prawe.

 

Zastanówmy się też, czy potrzebujemy drzwi pełnych, czy może z przeszkleniami. Te drugie sprawdza się w pomieszczeniach, które chcemy dodatkowo doświetlić. Pamiętajmy także, że drzwi do łazienki muszą mieć otwór wentylacyjny. Co więcej, wszystkie zakupione wyroby powinny pasować do siebie pod względem designu i kolorystyki.

 

Najprostszym sposobem na aranżacyjny sukces jest postawienie na wykończenie zbliżone do barwy posadzki lub okien. Można także bawić się kolorami i wybierać na zasadzie kontrastu, aby uzyskać oryginalny efekt. Zakup konkretnego produktu zależy w dużej mierze od stylu, w jakim planujemy urządzić dom.

 


Niewidoczne drzwi do nowoczesnych wnętrz
Projektanci coraz częściej tworzą minimalistyczne projekty wnętrz, w których drzwi są praktycznie niewidoczne. To trend, który zyskuje na znaczeniu. A więc jeśli rozważamy aranżację domu w stylu nowoczesnym, warto rozważyć tę opcję.

 

– Specjalna konstrukcja skrzydła umożliwia jego zlicowanie z powierzchnią ościeżnicy ukrytej w ścianie. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – tłumaczy Michał Andrzejak z POL-SKONE. – W ofercie POL-SKONE można znaleźć również drzwi z OŚCIEŻNICĄ KRYTĄ HARMONY, która nie wymaga skomplikowanego montażu.

 

Możemy wybrać wersję malowaną w kolorze białym, czarnym lub wykończoną naturalnym fornirem drewnianym. Jeśli zależy nam jednak na idealnym dopasowaniu barwy skrzydła do ściany, warto zamówić je „surowe” w wersji do samodzielnego pomalowania. Dzięki temu zyskamy nieograniczone możliwości aranżacyjne – dodaje Michał Andrzejak. Pozostaje jeszcze wybór klamek.

 

Najczęściej wybierane są one w takich kolorach jak: biały, czarny, złoty, srebrny, nikiel i mosiądz. Mogą mieć też różne kształty rozet i rękojeści – w tym wypadku warto zwrócić uwagę na proste formy. – Wobec tego sprawdzi się doskonale np. klamka PRIMAVERA, która ma nowoczesny wzór, pozbawiony zupełnie okrągłych elementów – podpowiada ekspert POL-SKONE.

 


Drzwi z czarną ościeżnicą do klasycznych wnętrz
W klasycznych wnętrzach króluje nieśmiertelne połączenie czerni i bieli. – Skrzydła drzwiowe w kolorze białym czy naturalnego drewna wyglądają fantastycznie w zestawieniu z ciemnymi dodatkami.

 

Dlatego warto dobrać do nich czarne okucia drzwiowe, ościeżnice, a także dekory. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w pomieszczeniach tradycyjnych i w stylu Hampton – tłumaczy ekspert POL-SKONE. – Drzwi TIARA w kolorze białym w wersji z dekorem w czarnym aluminium na ościeżnicy DIN podkreślają idealnie piękno klasycznych wnętrz.

 

Możemy wybrać również blachę czołową zamka magnetycznego oraz zawiasy DUO w kolorze czarnym, do czego idealnym dopełnieniem jest czarna klamka INVERNO – dodaje. Do czarnej ościeżnicy drzwiowej warto dobrać nietypowo czarne listwy przypodłogowe, dzięki którym aranżacja zyska jeszcze większą wyrazistość.

 

Pamiętajmy, że stylizowane wyposażenie wnętrz pięknie komponuje się z prostymi formami drzwi, a więc wcale nie musimy wybierać skrzydeł z misternymi żłobieniami, aby wnętrze zyskało blichtr glamour.

 

Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez drzwi wewnętrznych. Producenci oferują rozwiązania o różnorodnym designie i kolorystyce, a więc każdy znajdzie produkt skrojony do swoich upodobań estetycznych. Jeśli zależy nam szczególnie na parametrach akustycznych, wybierzmy model z wypełnieniem z płyty pełnej, wyposażony dodatkowo w uszczelkę opadającą. Taka konstrukcja pozwala bowiem osiągnąć izolacyjność akustyczną na poziomie Rw=27 dB.

***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Proline, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.