Projektuj konstrukcje budowlane jeszcze szybciej, sprawniej i bardziej efektywnie niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Program RFEM 6 firmy Dlubal Software to nowa generacja popularnego i przyjemnego w obsłudze oprogramowania do analizy i kompleksowego wymiarowania złożonych konstrukcji budowlanych, opartego o metodę elementów skończonych, z pełną implementacją norm serii Eurokod i szerokim wsparciem technologii BIM.

 

Najważniejsze, nowe funkcje szóstej generacji programu RFEM:
- Integracja wszystkich rozszerzeń – dane do projektowania konstrukcji stalowych, żelbetowych, drewnianych i wszystkich innych wprowadzane są w modelu globalnym, bez potrzeby definiowania dodatkowych ustawień.

 

- Automatyczny import danych do obciążeń na podstawie lokalizacji – wystarczy wskazać położenie miejsca budowy na mapie, a program sam zaimportuje komplet ustawień do obciążenia śniegiem, wiatrem czy trzęsieniem ziemi.

 

- Nowoczesny system licencjonowania on-line – możliwość korzystania z własnej licencji w dowolnym miejscu, na jakimkolwiek komputerze. Wystarczy tylko dostęp do Internetu. Licencje w dalszym ciągu są wieczyste lub w opcji wypożyczenia.

 

- Jeszcze szybsze obliczenia – RFEM 6 znacznie lepiej wykorzystuje potencjał nowoczesnych procesorów.

 

- Wzory dla kontroli wyników – raport z obliczeń zawiera teraz możliwość prezentacji wszystkich formuł analitycznych (wzorów), które można automatycznie dołączyć do końcowego raportu z projektu.

 

- Pręty reprezentatywne i reprezentatywne zbiory prętów – dzięki tej funkcji można zadać komplet parametrów projektowych – w tym np. do analizy stateczności elementów – dla wszystkich „podobnych” w modelu obiektów.

 

- Powierzchnie przenoszenia obciążenia – poza dotychczasowymi „generatorami obciążeń”, można skorzystać z fikcyjnych okładzin przenoszących obciążenia powierzchniowe bezpośrednio na elementy prętowe, według zadanych parametrów.

 

- Kontakt między powierzchniami – do uwzględnienia właściwości kontaktowych pomiędzy dwiema powierzchniami nie trzeba już modelować specjalnej bryły kontaktowej.

 

- Przypadki imperfekcji – zupełnie nowa filozofia zarządzania imperfekcjami i ich łączeniem z przypadkami obciążeń czynnych.

 

- Rozbudowa możliwości generatorów obciążenia śniegiem i wiatrem – od tej chwili można w jednym kroku obciążyć modele hybrydowe, składające się zarówno z elementów prętowych, jak i powierzchniowych.

 

- Ulepszone generatory obciążeń – łatwość implementacji mimośrodów obciążenia, bezproblemowa zmiana obciążenia skupionego na równomiernie rozłożone na niewielkiej powierzchni, możliwość uwzględnienia realnego położenia obciążenia w przekroju elementu i blokowanie elementów dla globalnej zmiany definicji obciążenia.

 

- Nowe możliwości dla sytuacji obliczeniowych – przypisywanie projektowania konkretnych rodzajów elementów konstrukcyjnych do odrębnych sytuacji obliczeniowych. Dzięki temu można np. zaprojektować elementy żelbetowe wg analizy I rzędu, jednocześnie uwzględniając analizę II rzędu dla elementów stalowych, w tym samym modelu.

 

- Menedżer skryptów – sterowanie wszystkimi elementami wejściowymi za pomocą JavaScript z poziomu konsoli lub poprzez zapisane wcześniej skrypty.

 

- Usługa sieciowa i interfejs API – dzięki nowej technologii „Web Services API” można tworzyć własne aplikacje komputerowe lub aplikacje internetowe, kontrolując wszystkie obiekty zawarte w programie.

 

- Skróty klawiszowe – możliwość przypisywania skrótów do najczęściej używanych funkcji.

 

- Nowe możliwości zmienności przekrojów dla prętów – funkcja ta pozwala na tworzenie prętów o zróżnicowanych przekrojach po długości, na wiele różnych sposobów, bez konieczności dzielenia pręta na mniejsze fragmenty.

 

- i wiele innych – pełną listę znajdziesz na stronie www.dlubal.pl

 

2022 01 32 1

Narzędzie GEO-ZONE TOOL dostępne na stronie internetowej www.dlubal.pl


Nowy program RFEM wnosi także szereg nowych propozycji uzupełniających, z których część jest z nim ściśle lub całkowicie zintegrowana:

1. Strefy obciążenia śniegiem, wiatrem i trzęsieniem ziemi
GEO-ZONE TOOL to zintegrowane z programem, ale także w samodzielnej opcji on-line, narzędzie do generowania wartości obciążeń klimatycznych dla odpowiedniej strefy, z uwzględnieniem topografii terenu.

 

Dzięki usłudze można w prosty i szybki sposób odczytać poszczególne wartości obciążenia śniegiem, wiatrem lub trzęsieniem ziemi, zgodnie z odpowiednimi normami. W celu uzyskania pożądanych wartości, należy wybrać typ obciążenia, normę oraz kraj i wskazać dokładną lokalizację docelową poprzez proste kliknięcie na mapie, wprowadzenie adresu budowy lub jej współrzędnych geograficznych.

 

Integracja narzędzia z nową generacją programów zapewnia pełną automatyzację w zakresie definicji charakterystycznych wartości obciążeń klimatycznych, ograniczającą rolę użytkownika jedynie do konieczności podania lokalizacji budowy. Dzięki temu wszystkie potrzebne informacje zostaną automatycznie zaimportowane i będą wykorzystywane podczas generowania odpowiednich obciążeń na konstrukcję.

 

2022 01 32 2

Ciśnienie wynikające z analizy wiatrowej w programie RWIND 2

 

 

2. Wyznaczanie obciążenia wiatrem dla dowolnej geometrii obiektu
Projektując elewację szklaną dla budynków o nietypowym kształcie zazwyczaj ciężko jest wyznaczyć, w sposób analityczny, wartość obciążenia wiatrem w poszczególnych częściach budynku. W takiej sytuacji pomocne mogą być wyniki badań z tunelu aerodynamicznego.

 

Co jednak w sytuacji, gdy takie badania nie zostały wykonane?
Tego typu analizę wiatrową można przeprowadzić także w sposób cyfrowy. Program RWIND 2 to cyfrowy tunel aerodynamiczny oparty o zagadnienie mechaniki płynów (CFD – Computational Fluid Dynamics), w którym można przeprowadzić analizę wiatrową na konstrukcję o dowolnym kształcie, w ustalonym przez użytkownika kierunku. Program ma możliwość przeprowadzenia obliczeń dla stacjonarnego i przejściowego, nieściśliwego turbulentnego przepływu wiatru.

 

Co więcej, w modelu mogą zostać przypisane odpowiednie szorstkości wynikające z zastosowanych materiałów i będą one także uwzględniane w obliczeniach.

 

Analiza może zostać przeprowadzona na modelu projektowanego budynku lub na modelu budynku wraz z występującym wokół niego rzeczywistym otoczeniem bądź zabudową towarzyszącą, także z uwzględnieniem rzeczywistego ukształtowania terenu.

 

W wyniku przeprowadzonej analizy otrzymujemy m. in. mapy ciśnienia, wektory prędkości czy linie przepływu wiatru. Wyniki w postaci obciążenia wiatrem możemy z łatwością wyeksportować do programu głównego RFEM 6 (lub RSTAB 9) w odpowiednich przypadkach obciążenia. Następnie można je wykorzystać w wygenerowanych kombinacjach obciążeń i dalszych analizach obejmujących szczegółowe wymiarowanie elementów projektowanej konstrukcji.

 

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji: www.dlubal.pl

 

2022 01 32 3

kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.