Podczas procesów obróbczych, takich jak szlifowanie lub wiercenie twardych materiałów niezależnie, czy jest to szkło, metal, czy kamień zawsze wydziela się ciepło. Oczywiście „ciepło” to tylko potoczna nazwa wzrostu temperatury zarówno obrabianego materiału, jak i narzędzia które ma kontakt z przetwarzanym materiałem.

 

2022 01 34 1

Fot. 1. Jakość powieżchni w zależności od ilości kocentratu chłodziwa

 


Niestety wzrost temperatury jest niekorzystny zarówno dla materiału jak i dla narzędzia dlatego już od dawna szukano sposobu, aby jak najsprawniej obniżyć temperaturę powstającą przy procesie produkcyjnym.

 

Oczywiście najprostszym i najłatwiej dostępnym sposobem schłodzenia narzędzia i szkła jest woda, która cały czas pełni ważną rolę w procesie chłodzącym, jednak z biegiem lat i znaczącym przyśpieszeniem procesów produkcyjnych ludzie zaczęli zauważać, że wysoka temperatura nie jest jedynym problemem z którym muszą się zmierzyć.

 

Zastosowanie czystej wody niesie ze sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze, ma ona ograniczone możliwości odprowadzania ciepła. Po drugie – drobinki szkła, które woda odprowadza z szlifowanej powierzchni mogą – po jakimś czasie – zaschnąć na tafli szkła i usunięcie ich jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Po trzecie, konieczność ograniczenia zużycia wody z sieci miejskiej i filtrowania jej przed wypuszczeniem do kanalizacji uwidoczniła problem odkładania się drobinek szkła w rurociągach zakładu oraz wzrost PH wody w obiegu zamkniętym.

 

 2022 01 34 2

Fot. 2. Ilość wywierconych otworów przy pomocy różnych chłodziw

 

W celu rozwiązania tych problemów firma BASF Chemetall opracowała różne odmiany dodatków do wody, które nazywane są koncentratami chłodziwa.

 

Dodatki te oczywiście z biegiem lat ewoluowały, były zmieniane i dostosowywane do wymagań rynku.

 

Podczas udoskonalania właściwości chłodziw udało się skutecznie wyeliminować problemy, które zostały wymienione wcześniej, a mianowicie:

 

- chłodziwo (czyli roztwór wody i koncentratu chłodziwa) skuteczniej odprowadza wysoką temperaturę podczas procesu obróbczego, dzięki czemu narzędzia mogą pracować z większymi prędkościami i proces produkcyjny odbywa się szybciej,

 

- chłodziwo nie odparowuje tak szybko, jak woda i zachowuje swoją zwilżalność zdecydowanie dłużej, dzięki czemu ograniczamy możliwość zaschnięcia drobinek szkła na tafli praktycznie do zera,

 

- zastosowanie chłodziwa sprawia, że drobinki szkła nie odkładają się w rurociągach tak szybko jak przy zastosowaniu czystej wody. Skład chemiczny koncentratów chłodziwa sprawia również że pH chłodziwa pozostaje na optymalnym poziomie 8 – 9,5.

 

Pochylając się nad składem chemicznym należy również pamiętać, że dzięki zastosowaniu koncentratu chłodziwa możemy ograniczyć roz wój mikroorganizmów, jakimi są bakterie. Ale wracając do bardziej podstawowych funkcji koncentratu chłodziwa. Największą zaletą, jaką można zaobserwować jest zdecydowanie większa żywotność narzędzi.

 

Według badań firmy BASF Chemetall koncentrat chłodziwa zwiększa ponad pięciokrotnie ilość odwiertów wykonanych jednym wiertłem w stosunku do zwykłej wody (przy zachowaniu takich samych parametrów).

 

Wynika to z faktu, że koncentrat chłodziwa zmniejsza tarcie pomiędzy szkłem a narzędziem, co owocuje wolniejszym zużywaniem się wierteł i tarcz szlifierskich.

 

Mając już informację o zmniejszonej sile tarcia (przy takich samych efektach) łatwo dojść do wniosku, że dzięki takim właściwościom maszyny obróbcze nie będą potrzebowały tak dużo energii do wykonania tej samej pracy. Jest to oczywiście słuszne założenie, poparte badaniami przeprowadzonymi przez BASF Chemetall.

 

 2022 01 34 3

Fot. 3. Jakość szlifowanej powierzchni w zależności od koncentracji

 

Dodatkowo koncentraty chłodziwa firmy BASF Chemetall oddziałują z obrabianą powierzchnią szkła zarówno w sposób chemiczny, jak i fizyczny.

 

Dzięki temu proces obróbczy przebiega bardziej bezproblemowo, a jakość powierzchni osiąga najwyższy poziom. Należy również pamiętać ze zastosowanie koncentratu chłodziwa Basf Chemetall zmniejsza szanse na wystąpienie korozji maszyny.

 

Po zapoznaniu się z powyższymi zaletami można zacząć zastanawiać się nad tym, jak dużo koncentratu chłodziwa należy dodać do wody. I tutaj czeka nas prawdopodobnie największe zaskoczenie. Producent – firma BASF Chemetall – zaleca stosowanie chłodziwa w formie roztworu składającego się w 3 -5 % z koncentratu chłodziwa.

 

Jak można się przekonać – już tak niewielka ilość dodatku ma olbrzymi wpływ na wiele aspektów produkcyjnych – od jakości, przez utrzymanie ruchu, aż po koszty. Dlatego warto wybierać produkty Basf Chemetall które oferują najwyższą jakość w przystępnej cenie.

 

patrz też:

Oleje do rozkroju w przetwórstwie szkła ,  Świat Szkła 2/2021 

Rozkrój szkła - spotkanie nauki i sztuki , Stanisław Witek, Świat Szkła 9/2012

Oleje stosowane w procesie rozkroju szkła , Michael Emonds, Świat Szkła 6/2010

Efektywność procesu krojenia szkła płaskiego , Stanisław Witek,  Świat Szkła 9/2009

Chłodzenie a proces szlifowania szkła , Stanisław Witek, Świat Szkła 12/2008

 

2022 01 34 4

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.