Varso Place to kompleks trzech nowych budynków w centrum Warszawy, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec Varso Tower. Najwyższą, długookresową efektywność energetyczną jednego z biurowców wchodzących w skład inwestycji zapewniają między innymi ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER Ultimate.

 

 

2022 04 14 1

Najwyższa jakość i maksymalny komfort to cechy charakterystyczne nowego kompleksu nieruchomości Varso Place, położonego bezpośrednio przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Zdjęcie: Aluprojekt

 

Najwyższa jakość i maksymalny komfort użytkowników to cechy charakterystyczne nowego kompleksu nieruchomości położonego bezpośrednio przy Dworcu Centralnym w Warszawie.

 

Dzięki temu wchodzące w jego skład trzy budynki otrzymały już certyfikaty: BREEAM – z oceną „outstanding” – oraz WELL Building Standard. Główna wieża Varso Tower, zaprojektowana przez londyńskie biuro architektoniczne Foster + Partners, oraz dwa niższe budynki biurowe Varso 1 i Varso 2, których autorem jest warszawska pracownia HRA Architekci, są jednymi z nielicznych budynków w Polsce, które uzyskały tak wysoki poziom certyfikacji energetycznej.

 

Reprezentacyjna architektura w sąsiedztwie głównego dworca kolejowego
Elegancka architektura kompleksu o nazwie Varso Place – pochodzącej od łacińskiej nazwy stolicy Polski – znakomicie wpisuje się w otoczenie ścisłego centrum Warszawy. Budynek Varso Tower ma 53 piętra i wysokość 310 metrów do czubka iglicy, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych wieżowców w Europie. Na wysokości 205 i 230 metrów znajdują się dwa ogólnodostępne tarasy z widokiem na panoramę Warszawy.

 

Połączone wspólnym szklanym lobby budynki Varso 1 i Varso 2 tworzą architektoniczną i funkcjonalną całość z Varso Tower. Mierzące 90 i 81 metrów wysokości szklane wieże wyrastają z kaskadowego podium o kamiennej elewacji, które nawiązuje do sąsiedniej zabudowy śródmiejskiej.

 

Pomimo współczesnego charakteru, dolne kondygnacje wpisują się, zarówno swoimi gabarytami jak i typem elewacji, w XIX-wieczną tkankę miasta. Pomiędzy dużymi płytami z wapienia umieszczone są misternie zaprojektowane okna ze szkleniem znajdującym się w dwóch płaszczyznach.

 

 

2022 04 14 2Wieżowce Varso 1 i Varso 2, o wysokości odpowiednio 81 i 90 metrów, połączone są wspólnym lobby. Z obu stron przylegają do nich kaskadowo opadające sekcje budynków o konstrukcji przypominającej schodki, tworzące tzw. podium. Zdjęcie: SWISSPACER

 

Rewitalizacja a spełnienie wymogów komfortu
Jednym z celów projektu realizowanego wspólnie z inwestorem HB Reavis jest rewitalizacja odcinka ulicy położonego naprzeciwko Dworca Centralnego w Warszawie.

 

W tym celu przestrzeń na poziomie parteru, gdzie przewidziano restauracje, kawiarnie i sklepy, została otwarta dla przechodniów i powiązana z dworcem. Główną atrakcją jest plac przed wejściem, z całkowicie  przeszklonym lobby. Varso Place oferuje łącznie 144 000 metrów kwadratowych wysokiej jakości powierzchni biurowo-hotelowej.

 

Kolejnym istotnym założeniem projektu jest zapewnienie wszystkim użytkownikom wysokiego komfortu, rozumianego jako zdrowe, energooszczędne i bezpieczne środowisko pracy. Potwierdzają to uzyskane przez inwestycje certyfikaty – BREEAM i WELL. Certyfikat WELL Building Standard, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI), podobnie jak system oceny BREEAM International New Construction, kładzie bardzo duży nacisk na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku.

 

Weryfikacja spełnienia wymogów w tym zakresie następuje na podstawie kryteriów takich, jak jakość oświetlenia, czystość powietrza, komfort termiczny czy ekologiczność materiałów budowlanych. Dzięki pieczołowitemu doborowi materiałów kompleks Varso Place zdobył wysokie oceny w obu systemach certyfikacji. Poza tym obowiązujące deklaracje środowiskowe EPD dają produktom SWISSPACER jeszcze lepsze możliwości dopasowania ich do budynków, które mają być certyfikowane według standardów WELL i BREEAM.

 

 

2022 04 14 3

Optymalną ilość światła dziennego i komfort cieplny uzyskano dzięki zastosowaniu potrójnych szyb zespolonych ze szkłem przeciwsłonecznym Cool-Lite SKN 176 II firmy Saint--Gobain Glassolutions oraz ramki dystansowej SWISSPACER ULTIMATE. Zdjęcie: SWISSPACER

 


Doskonałe parametry termiczne i wysoka estetyka fasad szklanych
Przy projektowaniu szklanych fasad Varso 1 zwrócono uwagę na zmaksymalizowanie ilości światła dziennego, a zarazem komfort cieplny. Aby spełnić wymogi projektu, zastosowano potrójne szyby zespolone ze szkłem przeciwsłonecznym Cool-Lite SKN 176 II firmy Saint-Gobain Glassolutions i ramką dystansową SWISSPACER Ultimate.

 

Specjalna powłoka wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego zapewnia doskonałe oświetlenie wnętrza światłem dziennym i neutralną tonację kolorów przy obserwacji otoczenia zewnętrznego, skutecznie pochłaniając promieniowanie podczerwone i zapobiegając nagrzewaniu się wnętrz.

 

2022 04 14 4

 

Ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate ma bardzo niską przewodność cieplną (wartość lambda) na krawędzi szyby zespolonej. W ten sposób gwarantuje osiągnięcie doskonałych wartości Psi i uzyskanie odpowiednio niskiego współczynnika przenikania ciepła (współczynnika U) w przypadku okien i fasad. Zgodnie z wytyczną ift WA-17/1 i WA-08/3, SWISSPACER Ultimate jest jedną z najlepszych ciepłych ramek dystansowych na świecie.

 

Na etapie weryfikacji materiałów do projektu Varso Place, aspekty techniczne zostały uzupełnione o dodatkowe obliczenia cieplne, które przeprowadzono wspólnie z dostawcami systemu, producentem szkła Saint-Gobain Glassolutions i architektami.

 

Uwzględnione zostały również aspekty estetyczne. Matowa, czarna ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate zastosowana w potrójnej szybie zespolonej idealnie współgra z matowym wykończeniem okien. Decyzja o wyborze tego komponentu była więc ze wszech miar trafna.

 

 2022 04 14 5

 

2022 04 14 6

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.