Podczas przebudowy kamienicy w Bazylei udało się zachować oryginalny wygląd zewnętrzny zabytkowych okien i osiągnąć doskonałą efektywność energetyczną całego budynku.

 

Zastosowanie szkła termoizolacyjnego o szczególnie wysokiej przepuszczalności światła, a także wąskiej szyby zespolonej i ciepłej ramki dystansowej w obszarze izolacji krawędzi pozwoliło uzyskać odpowiednie doświetlenie wnętrz zabytkowego obiektu i wyjątkowy komfort cieplny.

 

 2022 05 06 1

Zastosowanie szkła termoizolacyjnego o wysokiej przepuszczalności światła oraz ciepłej ramki dystansowej w obszarze izolacji krawędzi pozwoliło uzyskać odpowiednie doświetlenie wnętrz zabytkowego budynku i komfort cieplny. Copyright: SWISSPACER

 

Bracia Georg i Rudolf Stamm najwyraźniej już w 1897 roku, nawet jeśli sami tak by tego nie określili, przywiązywali wagę do energooszczędności. W wybudowanej przez nich w tym czasie kamienicy w Bazylei, w pomieszczeniach gospodarczych i przeznaczonych do użytku własnego domowników, zamontowano jeszcze typowe dla tego okresu okna z pojedynczymi szybami. Jednak już w salonach reprezentacyjnych wybrano przeszklenie podwójne, które znacznie lepiej chroniło przed chłodem.

 

Przed wewnętrznym oknem stałym bracia Stamm zamontowali na poziomie fasady zdejmowane okno dodatkowe, dzięki czemu uzyskano efekt energetyczny zbliżony do okna skrzynkowego.

 

2022 05 06 2

Podczas przebudowy kamienicy w Bazylei zachowano oryginalny wygląd zewnętrzny zabytkowych okien. Copyright: SWISSPACER

 

Zinwentaryzowany budynek, położony w strefie ochrony konserwatorskiej, został w ciągu ostatnich dwóch lat całkowicie odnowiony. Za całość prac (kierowanie projektem i budową) odpowiadała firma Schröer Sell Architekten z Bazylei.

 

– Projekt polegał na modernizacji nieingerującej w konstrukcję budynku, a zarazem na zachowaniu lub przywróceniu jak największej liczby elementów z epoki – wyjaśnia architekt prowadząca, Carmen Eichenberger.

 

– Obejmowało to m.in. modernizację energetyczną dachu i przywrócenie układu okien w lukarnie do wyglądu typowego dla okresu, w którym powstała kamienica. Zachowano jednak układ pomieszczeń i typowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak świetlik wewnętrzny, okna, a także przeszklone drzwi frontowe i tylne.

 

 

Wyjątkowo wąska podwójna szyba zespolona
Wspólnie z firmą Holzmanufaktur Rottweil, która podjęła się renowacji okien, architekci opracowali rozwiązanie, które pozwoliło zachować pierwotny wygląd elewacji, z szybami zewnętrznymi ze szkła ciągnionego.

 

– Odnowiliśmy ramy okien stałych i ponownie oszkliliśmy je oryginalnymi szybami – tak opisuje tę procedurę kierownik projektu z firmy Holzmanufaktur Rottweil, Dirk Obser. – Tak więc od zewnątrz ponownie można podziwiać historyczne szkło z jego niedoskonałościami i falistością.

 

2022 05 06 3 

Dzięki specjalnej powłoce niskoemisyjnej, szkło izolacyjne ECLAZ LIGHT firmy Saint-Gobain Glass łączy w sobie wysoką efektywność energetyczną typową dla dwukomorowej szyby zespolonej z efektywnym doświetleniem wnętrza, jakie zapewnia szyba jednokomorowa. Copyright: SWISSPACER

 

Ramy skrzydeł wewnętrznych również zostały odnowione i ponownie wykorzystane, ale w tym przypadku zastosowano nowoczesne szkło izolacyjne CLIMAPLUS ECLAZ LIGHT XN firmy Saint-Gobain Glass. Dzięki specjalnej powłoce niskoemisyjnej osiąga ono efektywność energetyczną typową dla potrójnej szyby zespolonej, a jednocześnie wpuszcza do wnętrza tyle światła dziennego, co szyba podwójna.

 

Jednokomorowa szyba zespolona ma grubość zaledwie 16 mm. W ten sposób uzyskano wyjątkowo wąskie przeszklenie o konfiguracji 3-10-3 oraz eleganckie wizualnie rozwiązanie w starych ramach.

 

KARTA OBIEKTU

Realizacja: Remont kapitalny kamienicy z 1897 roku w Bazylei
Projekt i kierownictwo budowy: Schröer Sell Architekten, Bazylea
Odnowienie i oszklenie okien: Holzmanufaktur Rottweil, Rottweil
Producent szyb: Glashandel Tuttlingen GmbH, CLIMAplusSECURIT Partner
Producent szkła bazowego: Saint-Gobain Building Glass
Produkt: Jednokomorowa szyba zespolona CLIMAPLUS® ECLAZ LIGHT 3-10-3 z ramką dystansową SWISSPACER Advance Dzięki przepuszczalności światła sięgającej 83%, szkło ECLAZ LIGHT pozwala na optymalne doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym, tak więc nawet w historycznych budynkach o stosunkowo małych oknach można bez problemu wykreować nowoczesne, jasne wnętrza. Wysoka neutralność barwowa szkła ECLAZ LIGHT zapewnia również dobre odwzorowanie kolorów i kontrastów, a wyjątkowo niska zawartość tlenków żelaza w szkle bazowym pozwala uniknąć jego typowego zielonego odcienia.

 

 2022 05 06 4

Jednokomorowa szyba zespolona ma grubość zaledwie 16 mm, dzięki czemu bez problemu można było ją wstawić w stare ramy, przeznaczone pierwotnie do montażu szyby pojedynczej, a zmiana jest niewidoczna dla oka. Copyright: SWISSPACER

 

 

Efektywność energetyczna dzięki ciepłej ramce dystansowej
Do wysokiej efektywności energetycznej wąskiej szyby zespolonej przyczyniają się również doskonałe parametry uszczelnienia krawędzi. Ramki dystansowe SWISSPACER zapewniają doskonałą izolację, dzięki niskiej przewodności cieplnej i niskim wartościom psi. Temperatura na krawędzi szyby pozostaje wysoka, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko kondensacji i rozwoju pleśni.

 

 2022 05 06 5

Zastosowanie szkła ECLAZ LIGHT i ramki dystansowej SWISSPACER Advance pozwala na uzyskanie szyby zespolonej o szczególnie wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki temu możliwe było ponowne wykorzystanie historycznych ram okien wewnętrznych bez żadnych widocznych modyfikacji. Copyright: SWISSPACER

 

Dirk Obser widzi jeszcze jeden, prawdopodobnie równie ważny powód, dla którego Holzmanufaktur Rottweil regularnie korzysta z ramek dystansowych SWISSPACER: – Z nimi krawędź szyby prezentuje się po prostu najlepiej!

 

Dzięki wąskiej, ale bardzo efektywnej energetycznie konstrukcji szyby zespolonej z zastosowaniem szkła ECLAZ LIGHT i ramki dystansowej SWISSPACER Advance, historyczne ramy okien wewnętrznych mogły zostać ponownie wykorzystane bez żadnych widocznych modyfikacji. Element ten zachował więc praktycznie niezmieniony wygląd zewnętrzny, ale została w nim zintegrowana izolacja cieplna zgodna z dzisiejszymi standardami.

 

 2022 05 06 6

Do wysokiej efektywności energetycznej płaskiej szyby zespolonej przyczyniają się również doskonałe parametry izolacji krawędzi. Copyright: SWISSPACER

 

Tej samej idei podporządkowana była modernizacja dwóch przeszklonych drzwi prowadzących na ulicę i na taras od strony podwórza. Tutaj jednak możliwości wykorzystania szkła izolacyjnego były jeszcze bardziej ograniczone. W związku z tym w drzwiach wejściowych od strony ulicy konieczne okazało się zastosowanie zupełnie nowej szyby próżniowej.

 

W przypadku drzwi tarasowych firma Holzmanufaktur Rottweil postawiła z kolei na własne rozwiązanie o nazwie REVETRO. Polega ono na umieszczeniu historycznej szyby na pozycji zewnętrznej w nowej konstrukcji szyby zespolonej. Dzięki temu, patrząc na kamienicę braci Stamm od strony podwórza, wyraźnie widać nierówności, falistość i pęcherze oryginalnego szkła ciągnionego. Element ten nadaje fasadzie uroczy, historyczny charakter.

 

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com

 

2022 04 14 5

 

 2022 05 06 7

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.