La Poste du Louvre otwiera się ponownie w Paryżu

Zabytkowy XIX-wieczny budynek La Poste du Louvre – dawna siedziba paryskiego urzędu pocztowego – został przekształcony przez francuskiego architekta Dominique’a Perraulta w tętniący życiem, wielofunkcyjny kompleks o typowo miejskim charakterze.

 

Ważnym elementem tej udanej transformacji są nowoczesne konstrukcje szklane, które pozwoliły stworzyć współczesny budynek użyteczności publicznej. Za ich wykonanie odpowiadała hiszpańska firma GRUPO ALUMAN oraz jej dostawcy: VitroChaves i SWISSPACER.

 

Budynek La Poste du Louvre, wzniesiony przez architekta Juliena Guadeta w centrum Paryża w 1888 roku, przez niemal półtora wieku współtworzył historię Poczty Francuskiej. Wraz z ewolucją usług pocztowych, obiekt przechodził szereg modernizacji.

 

Już w chwili jego powstania Julien Guadet uznał La Poste za budynek, który z założenia powinien być „otwarty” na ciągłe adaptacje – w miarę, jak zmieniać się będą potrzeby przestrzenne poczty.

 

Za klasycystycznymi kamiennymi fasadami kryją się więc technologie budowlane epoki przemysłowej. Dzięki zastosowaniu żelaznych kratownic o dużej rozpiętości, rówieśnik Gustave’a Eiffla stworzył duże,halowe przestrzenie, które oferują dużą elastyczność po dziś dzień.

 

 2022 07 06 2

Zabytkowy budynek La Poste du Louvre został przekształcony w tętniący życiem, wielofunkcyjny kompleks o typowo miejskim charakterze. Copyright: @pallop - fotografía de arquitectura / Dominique Perrault Architect / ADAGP.

 


Ambitny projekt transformacji
Obecna przebudowa La Poste du Louvre jest częścią serii dużych projektów związanych z modernizacją obiektów historycznych w sercu Paryża i nadaniem im nowych funkcji (należą do nich także m.in. paryskie domy towarowe La Samaritaine). Właściciel i promotor projektu – Poste Immo, spółka zależna La Poste-Gruppe działająca w branży nieruchomości – ogłosiła w 2012 roku konkurs architektoniczny, który wygrał francuski architekt Dominique Perrault.

 

Jego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zakładała otwarcie zamkniętego dotąd dla świata zewnętrznego budynku na miasto, udostępnienie go do użytku publicznego i wyeksponowanie uroku architektury przemysłowej.

 

2022 07 06 3

Projekt fasady zlecono hiszpańskiej firmie GRUPO ALUMAN. Przeszklenia zostały wykonane przez jej portugalskiego partnera, firmę VitroChaves. Copyright: @pallop – fotografía de arquitectura / Dominique Perrault Architect / ADAGP.

 

Kompleks zajmujący powierzchnię 32000 metrów kwadratowych pełnić będzie zróżnicowane funkcje użytkowe – od 5-gwiazdkowego hotelu z 82 pokojami, restauracją i barem na panoramicznym dachu, poprzez sklepy, mieszkania socjalne i biura, po usługi dla mieszkańców miasta, takie jak zabytkowa poczta, posterunek policji i centrum dziennej opieki nad dziećmi.

 

Otwarcie La Poste na miasto zostało zrealizowane architektonicznie poprzez nowe arkady, galerie i pięć zadaszonych pasaży, które zbiegają się na wewnętrznym dziedzińcu. W tym miejscu powstał nowy plac miejski otoczony szklanymi elewacjami, które wpuszczają do środka maksymalną ilość światła dziennego i zapewniają panoramiczny widok.

 


Zachowanie wszechstronności dzięki wysokiej jakości materiałów
Mimo daleko idącej modernizacji podtrzymana została koncepcja elastycznego budynku Juliena Guadeta. Udało się to osiągnąć dzięki zachowaniu monumentalnych struktur i przemysłowego charakteru obiektu oraz połączeniu ich z elementami o zdecydowanie nowoczesnym wyrazie.

 

Odrestaurowane sklepienia, odsłonięte konstrukcje metalowe w stylu Eiffla i ceglane sufity o wysokości do 6,80 m nadają kondygnacjom niepowtarzalny charakter, a nowe szklane fasady i szklane dachy zapewniają optymalny dopływ światła dziennego i zupełnie nową estetykę hal.

 

Projekt fasady zlecono hiszpańskiej firmie GRUPO ALUMAN. Przeszklenia zostały wykonane przez
jej portugalskiego partnera, firmę VitroChaves. Copyright: @pallop – fotografía de arquitectura

 

 Dane o projekcie budowlanym
 Projekt: La Poste du Louvre
 Lokalizacja: Rue du Louvre, Paryż/Francja
 Inwestor: Poste Immo, Paryż/Francja
 Architekt: Dominique Perrault Architecture, Paryż/Francja
 Ochrona konserwatorska: Lagneau Architectes, Paryż/Francja
 Generalny wykonawca: Bouygues Bâtiment Ile-de-France, Gennevilliers/Francja
 Fasady szklane: GRUPO ALUMAN, Arteixo/Hiszpania
 Przeszklenie: VitroChaves, Chaves/Portugalia
 Okres budowy: 2016-2021

 


Kamienna fasada od strony ulicy została przywrócona do pierwotnej tkanki architektonicznej i wzbogacona o wklęsłe okna. Nadają one elewacji nową głębię i wpuszczają do wnętrza więcej naturalnego światła.

 

Odrestaurowano i wyeksponowano również oryginalne konstrukcje żelazne – m.in. kratownice i kolumny. Surowe wymagania bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej spełnia nową konstrukcja nośna, która funkcjonuje niezależnie od starej i może przejąć dodatkowe obciążenia.

 

Nowoczesnym elementem włączonym w tradycyjną całość obiektu jest szklana fasada, która okala cały dziedziniec wewnętrzny od pierwszego do drugiego piętra. Wraz z nowymi świetlikami dachowymi tworzy ona zróżnicowaną grę światła i odbić we wnętrzu.

 

 2022 07 06 4

W kompleksie zajmującym powierzchnię 32 000 m2 znajduje się 5-gwiazdkowy hotel, sklepy, mieszkania socjalne i biura oraz obiekty usługowe dla mieszkańców miasta, w tym zabytkowa poczta. Copyright: @pallop – fotografía de arquitectura / Dominique Perrault Architect / ADAGP.

 


Indywidualny dobór charakterystyki szyb do poszczególnych pomieszczeń
Duże przeszklone powierzchnie zostały starannie zaprojektowane, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące wysokiej izolacyjności akustycznej i termicznej, a także odporności ogniowej. Elewacje dziedzińca składają się z kurtynowej konstrukcji słupowo-ryglowej z okładzinami aluminiowymi i podwójnymi szybami.

 

Łącznie 5500 m2 ścian osłonowych zostało wyposażonych w różne właściwości, w zależności od wymagań pomieszczeń znajdujących się za nimi: szyby kuloodporne dla komisariatu policji oraz antywłamaniowe i przeciwpożarowe w innych przypadkach.

 

Pięciogwiazdkowy hotel otrzymał 2000 m2 szklanej fasady z panelami akustycznymi, dwupiętrowe skrzydła biurowe wyposażono w szklane dachy z szybami o wysokiej przezierności i tekstylnymi żaluzjami zewnętrznymi, natomiast na tarasie restauracji panoramicznej zaprojektowano przeszkloną fasadę stalową.

 

 2022 07 06 5

Szklane fasady i przeszklone dachy zapewniają optymalny dopływ naturalnego światła, a ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER Ultimate gwarantują wyjątkową efektywność energetyczną i estetyczny wygląd. Copyright: @pallop – fotografía de arquitectura / Dominique Perrault Architect / ADAGP.

 

Wymagające zadanie wykonania fasad powierzono hiszpańskiej firmie GRUPO ALUMAN, natomiast przeszklenia zostały wykonane przez jej partnera, firmę VitroChaves.

 

W szybach zespolonych architekci wykorzystali ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER klasy premium. W niemal wszystkich przeszkleniach, na wszystkich poziomach budynku, wykorzystana została ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate w kolorze czarnym. Wyróżnia się ona doskonałą jakością, najwyższą wydajnością energetyczną i szlachetnym wyglądem.

 

 2022 07 06 1

 Copyright: @pallop – fotografía de arquitectura / Dominique Perrault Architect / ADAGP

 

Dzięki dobrej współpracy z firmą SWISSPACER przy tym wymagającym i prestiżowym projekcie, GRUPO ALUMAN będzie uwzględniać możliwość zastosowania ramki dystansowej od szwajcarskiego producenta w innych projektach obejmujących prace elewacyjne, realizowanych teraz i w przyszłości. 

Więcej informacji na stronie www.swisspacer.com 


2022 04 14 5

 

 

 2022 07 06 6

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.