Deklaracje EPD dostarczają wiarygodnych danych na temat istotnych dla środowiska właściwości produktu w całym cyklu jego życia. Są one podstawą do opracowania charakterystyki ekologicznej budynku.

 

 2022 08 08 1

NEST to modułowy budynek zlokalizowany na terenie kampusu Empa i Eawag, mieszczący siedzibę instytutu badań i innowacji. Saint-Gobain Szwajcaria należy do sieci partnerskiej NEST. Ramki dystansowe SWISSPACER Ultimate posłużyły do ponownego wykorzystania używanych szyb okiennych w module Sprint. © Martin Zeller

 

Firma SWISSPACER opublikowała niedawno EPD swoich ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich. To pierwszy, widoczny krok w kierunku neutralności klimatycznej. Z myślą o tym ważnym celu, przedsiębiorstwo zdefiniowało mapę drogową zrównoważonego rozwoju.

 

Do oceny ekologicznej budynku potrzebne są wiarygodne dane dotyczące wszystkich zainstalowanych w nim wyrobów. SWISSPACER bierze pod uwagę te wymagania i udostępnia deklaracje środowiskowe swoich produktów. Dla ciepłych ramek dystansowych SWISSPACER Advance i SWISSPACER Ultimate oraz szprosów wiedeńskich opublikowane zostały wszystkie istotne dane niezbędne do oceny budynku pod kątem zrównoważonego rozwoju.

 

 

 2022 08 08 2

Deklaracje EPD prezentują informacje na temat wpływu produktów na środowisko w całym ich cyklu życia. Dokumenty udostępnione przez SWISSPACER zawierają analizę cyklu życia na etapie wyrobu. Ten etap z kolei składa się z trzech modułów: produkcja surowców (A1), transport (A2) i produkcja fabryczna (A3). © SWISSPACER

 


Jako jedyny dostawca ramek dystansowych do szyb zespolonych szwajcarska firma dostarcza dokładne specyfikacje dotyczące wszystkich swoich produktów Deklaracje EPD (Environmental Product Declaration, deklaracja typu III) zgodne z normą ISO 14025 podlegają niezależnej weryfikacji.

 

Prezentują one przejrzyste i porównywalne informacje na temat wpływu produktów na środowisko w całym cyklu życia, oferując tym samym niezbędne wsparcie planistom, architektom i inwestorom. Są to ponadto dane niezbędne do ubiegania się o certyfikat zrównoważonego rozwoju dla budynku w standardzie DGNB, BREEAM lub LEED.

 


Neutralność klimatyczna w centrum uwagi
– Częścią naszej filozofii jest dostarczanie klientom przejrzystych i zweryfikowanych danych. Świadczy o tym choćby to, że opublikowaliśmy już nasze badania dotyczące energooszczędności i komfortu życia – mówi Rafał Rączka Head of Sales & Marketing Poland, Scandinavia, Baltics, Ukraine and Belarus SWISSPACER.

 

– Uznając deklaracje EPD za punkt wyjścia w naszej strategii zrównoważonego rozwoju, konsekwentnie realizujemy tę ambicję. Ponadto, dane z EPD będą wykorzystywane do optymalizacji produktów i procesów.


Przy sporządzaniu deklaracji środowiskowych uwzględniono wszystkie informacje, począwszy od pozyskiwania i dostarczania surowców, poprzez procesy produkcyjne, aż po przygotowanie gotowych wyrobów do wysyłki z zakładu. Dzięki temu widoczne stają się możliwości obniżenia GWP (potencjału tworzenia efektu cieplarnianego).

 

 2022 08 08 3

SWISSPACER udostępnia deklaracje środowiskowe swoich ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich. © SWISSPACER

 

Nadrzędnym celem przedsiębiorstwa jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. – Jako spółka zależna grupy Saint-Gobain, traktujemy cel neutralności CO2 jako zachętę do podejmowania pionierskich działań i podkreślenia naszej roli jako lidera innowacji w sektorze ciepłych ramek dystansowych – mówi Rafał Rączka.

 

– W dłuższej perspektywie zależy nam również na zapewnieniu klientom jak najlepszego wsparcia na ich drodze do neutralności klimatycznej. Nasze wyniki powinny przynieść korzyści całej branży. Jesteśmy przekonani, że w długiej perspektywie czasu ślad węglowy wynikający z emisji CO2 będzie tak samo ważny, jak obecnie wartość przenikania ciepła U – podkreśla Dyrektor Sprzedaży i Marketingu.

 

Ważnym doświadczeniem jest na przykład udział w projekcie badawczym NEST na terenie kampusu Empa w Dübendorf w Szwajcarii. Prowadzone w ramach projektu badania nad nowymi technologiami i koncepcjami przyczynią się do dalszego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym.

 

W ramach bieżącego projektu badane są warunki ramowe dla budownictwa realizowanego w obiegu zamkniętym. To warunek konieczny do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie ograniczenia emisji CO2. Efektywnym podejściem w tym zakresie jest ponowne wykorzystanie materiałów i komponentów. Przykładem może być tutaj montaż ramek dystansowych SWISSPACER Ultimate w szybach okiennych z odzysku. 

 

Więcej informacji na stronie www.swisspacer.com.

 

2022 04 14 5

 

 

 2022 07 06 6

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.