Zagadnienia transportu bliskiego można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Mogą one dotyczyć różnego rodzaju urządzeń, rozwiązań technicznych, jak również bezpieczeństwa i efektywności człowieka. Problemem, który pojawia się dość często, jest manipulacja ładunkami niewygodnymi w ręcznej obsłudze, delikatnymi czy zbyt ciężkimi.

Nietypowe kształty, duże rozmiary lub brak uchwytów powodują utrudnienia w ich podnoszeniu czy przemieszczaniu. Dodatkowym problemem mogą być różnego typu operacje, które należy wykonać z ładunkiem, np. podniesienie go na dużą wysokość, wyciągnięcie przed siebie czy też przechylenie lub obrócenie.

Szwedzka firma TAWI, działająca od 1923 roku wprowadza najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie transportu bliskiego. Są nimi m.in. różnego typu manipulatory - kompletne, bezpieczne i uniwersalne urządzenia przeznaczone do chwytania i transportowania produktów.

Są to na przykład:

• manipulatory podciśnieniowe - VacuEasylift od VM 80 do VM 300,

• szybkie wciągniki elektryczne - TH 40, TH 80,

• wózki manipulacyjne - MiniLift, MaxiLift,

• balansery - Ergolift, Ergobalancer.

Manipulatory podciśnieniowe

VacuEasylift jest oryginalnym szwedzkim produktem, sprzedawanym w ponad 40 krajach na całym świecie. Opierając się na unikalnej koncepcji działania, urządzenie to zostało stworzone jako uniwersalny system do łatwego, bezpiecznego i efektywnego podnoszenia różnych produktów.

Nowoczesna konstrukcja

VacuEasylift, zakończony przyssawką, używa podciśnienia do uchwycenia, podnoszenia i utrzymywania ładunku. Dzięki temu urządzenie nie wymaga do podnoszenia dodatkowego osprzętu hydraulicznego czy mechanicznego. Podciśnienie jest wytwarzane przez pompę podciśnieniową, która może być oddalona nawet do 30 metrów od aktualnego miejsca unoszenia.

Dla wielu urządzeń typowe jest użycie podciśnienia do uchwycenia ładunku, natomiast operacja podnoszenia realizowana jest hydraulicznie bądź mechanicznie.

W przypadku VacuEasylift system używa tylko podciśnienia. Dużą zaletą tego typu manipulatorów jest ich dynamika pracy, która pozwala uzyskać znacznie krótszy czas transportowania produktów w stosunku do podnośników elektrycznych.

Istnieje możliwość zaprojektowania podnośników niestandardowych, w specjalnym wykonaniu. Może to być wersja ze stali nierdzewnej, antywybuchowa lub inna, odpowiadająca profilowi produkcji.

Bezpieczeństwo

VacuEasylift odpowiada najwyższym światowym standardom funkcjonalności i bezpieczeństwa. Stopa ssąca bezpiecznie przenosi ładunek na miejsce, aż do momentu kontaktu z podłożem. W razie braku dopływu prądu, pneumatyczny zawór bezpieczeństwa powoduje powolne i kontrolowane opuszczanie ładunku na ziemię. Podnoszenie nawet ciężkich przedmiotów nie zagraża bezpieczeństwu ani operatora ani produktu.

Uniwersalność, elastyczność

Istnieje możliwość zaprojektowania manipulatora podciśnieniowego w taki sposób, aby umożliwić łatwe podnoszenie we wszystkich możliwych warunkach.

Może być zamontowany na konstrukcji nośnej - obrotowe ramię, żuraw czy suwnica. Ramię żurawia dostępne jest w różnych długościach.

Udźwig urządzenia jest zależny od jego wersji, największy z podnośników może podnosić do 270 kilogramów.

Uniwersalność systemu polega też na możliwości dostosowania go do trudnych i specyficznych wymogów środowiska pracy lub kształtu transportowanego przedmiotu. Kształty te, czy rozmiary ładunku, mogą być różnorodne: od worków, beczek, kartonów przez płyty, drzwi, arkusze blachy i tafle szkła, aż po drogi sprzęt RTV, AGD czy jego fragmenty np. kineskopy.

Ze względu na prezentowaną elastyczność systemu VacuEasylift, urządzenie to znajduje zastosowanie w różnych branżach i gałęziach przemysłu np. metalowym, drzewnym, chemicznym, kosmetycznym, papierniczym, spożywczym i innych. Jego instalacja jest łatwa i nie wymaga dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych.

Firma oszczędza pieniądze poprzez redukcję zatrudnienia, zwiększenie efektywności pracy i ograniczenie kosztów związanych z przestojami linii produkcyjnej.

System zapewnia optymalną kombinację sprawności, efektywności i ergonomii, której często nie posiadają inne systemy podnoszące.

W Polsce interesy TAWI reprezentuje firma Albertina Polska, która, oprócz sprzedaży maszyn i urządzeń, świadczy również usługi w zakresie doradztwa, szkoleń i serwisu technicznego.


więcej informacji: Świat Szkla 1/2005

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.