Coraz częściej właściciele firm, instytucji, magazynów i domów prywatnych narażonych na niebezpieczeństwo włamań czy przypadkowej agresji decydują się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii ochronnych, potocznie nazywanych antywłamaniowymi. O ich skuteczności może świadczyć fakt, iż towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je na równi z kratami. Instalacja folii może odbyć się w dowolnym momencie (przed lub po wprawieniu szyb w ramy) i pozwala uniknąć sporych wydatków związanych z instalacją szkła ochronnego.

 

2003 09 18 1

 

Bezpieczeństwo w dowolnym momencie

Coraz częściej właściciele firm, instytucji, magazynów i domów prywatnych narażonych na niebezpieczeństwo włamań czy przypadkowej agresji decydują się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii ochronnych, potocznie nazywanych antywłamaniowymi. O ich skuteczności może świadczyć fakt, iż towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je na równi z kratami. Instalacja folii może odbyć się w dowolnym momencie (przed lub po wprawieniu szyb w ramy) i pozwala uniknąć sporych wydatków związanych z instalacją szkła ochronnego.

 

Folie występują w różnych grubościach (od 125um do 300um), zaś szyby o grubości 4 i 6 mm z naklejoną folią spełniają wymagania odpowiednich klas bezpieczeństwa, określonych przez Instytut Techniki Budowlanej w W-wie (01, 02, P1, P2). Cena m2 folii waha się od 35 do 115 zł. netto za m2.


Zamontowanie takich folii to tylko na pozór łatwe zadanie. Nie należy tego robić samodzielnie, gdyż naklejenie folii tak, by nie powstały pęcherze, wymaga odpowiednich narzędzi i doświadczenia. Cena montażu folii na szybie o powierzchni do 1,5 m² wynosi ok. 25 zł. netto za szybę; w przypadku gdy szyba ma powierzchnię większą niż 1,5 m² to cena za montaż wynosi 25 zł netto za każdy m². Późniejsza eksploatacja nie nastręcza żadnych trudności – folie są odporne na zarysowania (tzw. warstwa HC) oraz działanie kwasów, zaś filtr UV, wbudowany w jedną z jej warstw, chroni zarówno samą folię, jak też rzeczy wewnątrz pomieszczeń (tkaniny, obrazy, dywany, ściany) przed odbarwianiem się.

 

2003 09 18 2

 

Jak działa folia ochronna?

Folia, zbudowana z 1 lub 2 warstw poliestru, wytrzymuje nacisk od 16 do 43 kg na cm kwadratowy. Dzięki temu zwiększa się wytrzymałość szyby na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to, że takiej szyby nie można zbić – po uderzeniu szyba co prawda pęka, ale nie wypada, a więc dostęp do zamknięcia okna jest chroniony zdecydowanie dłużej. Dopiero kilkakrotne uderzenia mogą spowodować przebicie folii i powstanie w niej otworu. Zaletą folii ochronnych jest także fakt, iż ich nie widać. Szyba „opancerzona” folią niczym nie różni się od zwykłej – jest to spora niespodzianka dla potencjalnych włamywaczy.
Folia to zabezpieczenie nie tylko przed włamaniem – chroni także naszych najbliższych przed niebezpieczeństwem pokaleczenia się ostrymi krawędziami w przypadku zbicia się szyby - odłamki szkła nie spadają na podłogę czy na chodnik ponieważ szkło pozostaje między ramami, przyklejone do folii. Przez okno oklejone folią nie można także wrzucić kamienia czy np. materiałów wybuchowych.


Folie zabezpieczające BRUXSAFOL stosowane są w coraz większym zakresie także w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Właśnie w przypadku pożaru, kiedy o rozmiarach tragedii decydują minuty, folia powoduje obniżenie temperatury szkła, wydłuża moment jego pęknięcia i dostania się tlenu podsycającego ogień. Dzieje się tak, gdyż folie mają bardzo wysoką temperaturę punktu topnienia (ok. 260OC) oraz samozapalenia (ok. 430OC).

 

2003 09 18 3


Podsumowanie
Zastosowanie folii ochronnych pozwala zapobiec zranieniom spowodowanym przez:
- przypadkowe uderzenie ciałem (poślizgnięcie, tzw. „wejście” w drzwi przeszklone),
- efekt nieostrożnej zabawy (kopnięcie piłki, rzut kamieniem w okno itp.)
- pęknięcie, rozbicie przeszklenia skośnego (dachowego) np. w ogrodach zimowych,
- gwałtowne otwarcie lub zamknięcie okna i drzwi przeszklonych (przeciągi),
- falę uderzeniową przy wybuchu,
- akty wandalizmu.

 

2003 09 18 4

 

Inne funkcje folii:
- folie przeciwsłoneczne
- folie termoizolacyjne – kontrolujące przepływ ciepła (obniżające współczynnik K)
- folie refleksyjne (typu „lustro weneckie”)
- folie dekoracyjne np. matowa (efekt „oszronionej szyby”) lub we wzory
- folie samochodowe

 

Nowości Bruxsafol:
- folie ochronne na karoserię („stone protection”) – chroniące lakier przed powstawaniem odprysków przez uderzające podczas jazdy kamyczki
- folie przeciwsłoneczne na powierzchnie z PC np. na świetliki („solar coat”)
- folie odporne na malowanie spray’em („anti-graffiti”)
- folie antypoślizgowe i odporne na zarysowania na drewniane schody
- folie zabezpieczające przed rysowaniem się podłóg np. w salkach konferencyjnych czy przy biurkach pod ruchomymi fotelami (wysoka odporność na ścieranie)
- efektowne rysunki na szybach samochodowych

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 9/2003
   • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.