Użytkownicy przeszklonych pomieszczeń wymagają obecnie aby przeszklenie regulowało również wewnętrzne warunki klimatyczne oraz zapewniało bezpieczeństwo. Tam gdzie zainstalowano już standardowe szkło, które nie w pełni spełnia te warunki - najprostszym sposobem poprawienia własności oszklenia, niewymagającym wymiany szkła, jest zastosowanie odpowiedniej folii okiennej.

 

2003 07 24 1

 

Folie okienne są foliami samoprzylepnymi, najczęściej z klejem akrylowym, wykonane przez laminowanie z wielu warstw poliestru i pokryte cienką warstwą metaliczną. Grubość całej folii dochodzi do 430 mikronów. Folie refleksyjne zwykle występują w kolorze srebrnym, złotym lub brązowym; folie przyciemniające są szare, brązowe, niebieskie, zielone lub czerwone; folie matowe natomiast są białe, szare i brązowe; folie ochronne i bezpieczne oraz specjalistyczne zwykle są przezroczyste, a folie dekoracyjne odznaczają się bogatym wzornictwem i szeroką gamą kolorów.

 

2003 07 24 2

 

 

Wszystkie charakteryzują się szybkim i łatwym montażem nawet w trudnych warunkach. Powinny być jednak układane w temperaturze powyżej +5oC, na czystym i suchym podłożu. Ostatnio pojawiły się folie, które nie elektryzują się i mają klej z opóźnionym działaniem - umożliwia on korektę ułożenia folii.

 

2003 07 24 3


Zapewniają bezpieczeństwo i ochronę
Folie okienne utrzymują szkło w całości nawet w przypadku jego stłuczenia – chronią więc przed skaleczeniem odłamkami. Specjalne wielowarstwowe folie (o liczbie warstw dochodzącej do 39), posiadające atesty ochrony od O1 do P2, stanowią silne osłony, które uniemożliwiają intruzom dostanie się do wnętrza przez stłuczona szybę. Chronią więc przed skutkami wandalizmu oraz utrudniają włamanie i napad.

 

2003 07 24 6

 

Dodatkową zaletą jest to, że zabezpieczenie folią nie jest z daleka widoczne (tak jak kraty czy rolety antywłamaniowe) dla potencjalnego intruza - nie jest on przygotowany więc do jego sforsowania, a efekt zaskoczenia opóźnia jego działanie. Folie utrudniając dostęp, pomagają w wykryciu i ujęciu sprawcy. Zabezpieczają też przed rozpryskującymi się kawałkami szkła uszkodzonego przez pociski lub eksplozję (odporne na ciśnienie wybuchu).

 

2003 07 25 1

 

Zapewniają właściwy klimat w pomieszczeniach
Oferowane są folie, które ograniczają przenikanie „ciepła słonecznego” o 80%, obniżając w sezonie letnim zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10oC. Inne natomiast folie redukują straty ciepła w zimie o 30%.

 

 2003 07 24 1

 

Ostatnio pojawiły się również folie wielofunkcyjne, które łączą w sobie obydwie te cechy. Dzięki ich zastosowaniu optymalizowana jest temperatura w pomieszczeniach oraz redukowane są koszty klimatyzacji i ogrzewania. Folie kontrolują też przepuszczanie światła - chronią przed oślepianiem i redukują odblaski na monitorach. Zapewniają jednocześnie naturalną jasność wnętrza i komfort optyczny.

 

2003 07 24 5

 

2003 07 25 3

 

Zapewniają prywatność
Dostępne są folie, które stanowią ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami – pozwalają na całkowite ukrycie wnętrza pomieszczenia. Chronią więc przed niepożądanym podglądaniem i zagrożeniem które może z niego wyniknąć - zapewniają prywatność i intymność przebywania w biurach i domach. W ciągu dnia umożliwiają to folie refleksyjne (lustrzane) lub przyciemniające, natomiast w ciągu całej doby folie mleczne. Folie mleczne nie zmieniają również barwy przechodzącego światła – co jest bardzo ważne w gabinetach dentystycznych i szpitalach.

 

2003 07 25 2

 


Zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV
Wszystkie produkowane obecnie folie zawierają inhibitory UV pochłaniające większość promieni ultrafioletowych. Chronią w ten sposób ściany, tkaniny oraz lakiery na meblach i parkietach przed płowieniem i starzeniem. Specjalne folie pochłaniające do 99% promieniowania UV montowane są w witrynach wystawowych i muzeach

 

2003 07 24 4

 

 

Zapewniają nowe efekty estetyczne
Odpowiednie barwne folie pozwalają na zmianę estetyki zewnętrznej strony budynku. Potrafią ożywić stare, banalne fasady. Mogą też nadać fasadom nowoczesnego i czystego wyglądu ukrywając zasłony okienne i żaluzje.

 

 

Można również ozdobić wnętrza pomieszczeń przesłaniając je foliami dekoracyjnymi. W budynkach zabytkowych natomiast można zastosować folie przeciwsłoneczne „neutralne”, które nie powodują żadnych zmian w wyglądzie elewacji.

 

 

Niektóre folie stosowane na zewnątrz są specjalnie zabezpieczone przed zarysowaniem oraz stanowią ochronę antigraffiti, natomiast folie stosowane wewnątrz, do naklejania na drzwi przeszklone lub ścianki działowe, mogą być pokryte powłoką, na której nie widać śladów palców, a która ma własności antybakteryjne.

 

 

Zapewniają ochronę urządzeń elektronicznych
Specjalne rodzaje folii odbijają fale radiowe i redukują efekt interferencji elektromagnetycznej pochodzącej od telefonów komórkowych, radarów itp. Chronią tym samym wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne komputery i sprzęt medyczny. Zabezpieczają też przed zdalnym „podkradaniem” danych z komputerów.

 

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii okiennych, które w różnym stopniu spełniają nasze wymagania. Dlatego bardzo ważny jest kontakt z doradcą technicznym firmy, która oferuje ten produkt. Otrzymamy od niego informacje również na temat aplikacji wybranych folii i zapewnianego okresu gwarancji.

 

 

 

Krzyszto Zieliński 


Zdjęcia: Reflectiv

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.