Wielkopowierzchniowe budynki, takie jak np. galerie handlowe czy hipermarkety najczęściej zapewniają idealne warunki doświetlania wnętrz rozproszonym światłem dziennym ze względu na dużą powierzchnię dachową.

Najbardziej efektywnym sposobem stałego dostarczania równomiernie rozproszonego światła naturalnego do wnętrza tego typu budynków są naświetla, przeszklone świetliki lub całe dachy, które cechują się kilkukrotnie większą efektywnością niż okna w zewnętrznych ścianach budynku. Okna dachowe, dostępne w ofercie firmy Schüco, dostarczają bogatych możliwości kształtowania architektonicznego budynku z uwzględnieniem jego parametrów oświetleniowych, wentylacyjnych, a także związanych z oddymianiem.

Image

 Operując światłem i szkłem

Systemy świetlików i przeszkleń dachowych firmy Schüco dają architektom możliwość kreowania niepowtarzalnych, jasnych przestrzeni. Ich zasadniczym atutem jest bezpretensjonalna estetyka, tak wysoko ceniona w budownictwie publicznym oraz wielowariantowość wykorzystania. Możliwość łączenia okien dachowych serii Schüco AWS 57 RO z systemami fasadowymi Schüco SMC 50, FW 50+ i FW 60+ i ich odmianami daje szeroką swobodę kształtowania konstrukcji. Okna dachowe z serii AWS mogą stanowić zarówno składnik dużych konstrukcji świetlików, jak i przekryć dachowych o kącie nachylenia od 7° do 75°. Lekkie konstrukcje aluminiowe, umieszczone wprost nad ciągami komunikacyjnymi mogą stanowić ciekawy łącznik pomiędzy częściami użytkowymi budynku.

Dostępne są różne warianty wzornicze produktu – z niską lub wysoką ramą, z ukrytymi bądź widocznymi wkrętami mocującymi oraz oryginalne formy trapezowe. Aluminiowe ramy, w przeciwieństwie do konstrukcji stalowych zmniejszają obciążenie dachu. System umożliwia wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i ciężarze do 120 kg, przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm.  Transparentność uzyskana dzięki wąskim profilom okiennym, otwiera możliwości ekspozycji artystycznych elementów aranżacji budynku dzięki doprowadzeniu znacznej ilości naturalnego światła.

Image

Wygoda użytkowania

Stosowanie świetlików i przeszkleń dachowych o niskich współczynnikach przenikania ciepła w wielkopowierzchniowych budynkach ma uzasadnienie ekonomiczne. Dostęp światła dziennego do budynków o dużych gabarytach to ogromna oszczędność energii elektrycznej, a zarazem zmniejszone straty ciepła. Produkt występuje w wersji standardowej – izolowanej termicznie lub o podwyższonej izolacyjności cieplnej (AWS 57 RO.HI). Trzy płaszczyzny uszczelniania, na które składają się zewnętrzna i wewnętrzna uszczelka obwodowa oraz uszczelka środkowa zapewniają szczelność na wodę opadową przy ciśnieniu 1200 Pa. Okna Schüco AWS 57 RO mogą być stosowane jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania (klapa dymowa)  w przypadku pożaru zgodnie z normą EN 12101-2. Zawiasy umożliwiają otwarcie skrzydła pod kątem do 90°.

Ułatwieniem eksploatacyjnym w stosunku do możliwej obsługi manualnej, jest montaż napędu łańcuchowego nawierzchniowego lub ukrytego, obsługiwanego centralnie lub decentralnie. Jako wypełnienia można zastosować pakiety szklane, szyby specjalne i stopniowane. W przypadku niewielkiego pochylenia dachu problem zabrudzeń i wody deszczowej, gromadzących się przy listwie wykończeniowej został rozwiązany przez montaż ram obwodowych, opcjonalnie z płaskim zakończeniem na dole lub szybą warstwową. Okna Schüco AWS 57 RO mogą być wykonywane w klasie odporności przeciwwłamaniowej WK2.

Image

więcej informacji: www.schueco.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.