W dniu 4 stycznia 2010 roku, w czwartą rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma, dokonano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich otwarcia wieży Burj Dubai.
Ostatecznie wieża osiągnęła wysokość 828 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem świata i prześcigając takie konstrukcje, jak Petronas Towers (452 metry), Sears Tower (442 metry) czy 509-metrowy Taipei 101.
Po zakończeniu budowy, wieżowiec w Burj Dubai oficjalnie spełnił wszystkie cztery kryteria nakładane przez Radę Budynków Wysokich „Tall Buildings and Urban Habitat” (CTBUH), która zestawia i kategoryzuje najwyższe budowle świata.
By sklasyfikować budynek w poczet najwyższych budowli, CTBUH dokonuje pomiaru wysokości w czterech głównych kategoriach: wysokość mierzona do architektonicznego bądź konstrukcyjnego wierzchołka, do najwyższej zagospodarowanej kondygnacji, do powierzchni dachu oraz do wierzchołka anteny lub iglicy.
Rozpoczęta w 2004 roku inwestycja budowy wieży pochłonęła około 20 miliardów dolarów. Wieża Burj Dubai ma 160 pięter. Do jej budowy wykorzystano m.in. 330 tys. m3 betonu, 103 tys. m3 szkła i wiele tysięcy ton stali. Zamontowane na fasadzie budynku szkło to produkt firmy GUARDIAN.
Zewnętrzne przeszklenie wykonane jest ze szkła SunGuard Solar Silver 20, szyby wewnętrzne to szkło hartowane ClimaGuard NLT. W przypadku obu produktów zastosowano szkło o grubości od 6 do 12 mm.
Autorem projektu budynku jest amerykański architekt Adrian Smith. Wieża mieści ponad tysiąc apartamentów, 37 pięter biur i 160 pokoi hotelowych zaprojektowanych przez Armaniego. W imponującym wieżowcu znajdują się takie osobliwości jak najwyżej na świecie położony basen (76 piętro) i meczet (158 piętro). Na 124 piętrze wieży mieści się platforma widokowa, która od dnia oficjalnego otwarcia udostępniona jest dla zwiedzających, chętnych by podziwiać z góry panoramę Dubaju.
www.sunguardglass.com