Piaskowanie jest procesem mechanicznym, podczas którego strumień piasku pod wysokim ciśnieniem sprawia, że tafla szkła staje się matowa. Proces ten odbywa się w kierowanym komputerowo automacie piaskującym. Piaskowanie pozwala na zdobienie szkła w niepowtarzalny i subtelny sposób. Urozmaica wygląd produktów szklanych, nadając im indywidualny charakter. W ten sposób zdobiona może być cała powierzchnia szyby lub jedynie jej część.

Grawerowanie jest metodą zdobienia szkła poprzez oddziaływanie na niego promieniem lasera. Różnorodność motywów i form oraz kształtów narzędzi grawerskich, w zestawieniu ze szkłami float, satinovo czy też ornamentami, pozwala na nadanie na przykład drzwiom i ściankom szklanym bardzo interesującego wyglądu. Zdobienie tym sposobem luster lub blatów szklanych daje również bardzo atrakcyjne efekty. Dodatkowym zabiegiem, nadającym zdobieniu wyrazistości i trójwymiarowości, jest połączenie grawera matowego i polerowanego.

Co w naszym domu czy mieszkaniu może być wykonane ze szkła? Właściwie wszystko, lub precyzyjniej mówiąc niemal wszystko. Daleko jeszcze do realizacji szklanych domów S. Żeromskiego, ale z całą pewnością we współczesnych wnętrzach szkło pojawia się bardzo często.

Zakład szklarski, z którym nawiążemy współpracę zaoferuje nam wykonanie szeregu możliwych elementów, takich jak ścianki działowe w profilach aluminiowych z wypełnieniem szkłem bezpiecznym, szklane zabudowy całopowierzchniowe ze szkła hartowanego np. kabiny prysznicowe, ścianki szklane przedzielające pomieszczenia, szklane drzwi, podłogi, schody, gablotki, półki, blaty, szkło wklejane między szafki kuchenne (zamiast glazury) różnych kolorów lub matowe, balustrady, wykończenia pomieszczeń: lustra, blaty pod umywalki, szkło do szafek kuchennych, łazienkowych, szkło kolorowe na ściany czy też matowanie szkła w wymyślne wzory i napisy. A to i tak nie wszystkie możliwości…

Hartowanie polega na rozgrzaniu tafli szkła do temperatury około 680 stopni Celsjusza, a następnie bardzo szybkim schłodzeniu zimnym powietrzem. Proces ten zwiększa użyteczność szkła oraz jego trwałość. Dzięki hartowaniu powierzchnia szklana jest w stanie wytrzymać nacisk dużego ciężaru oraz staje się odporna na różnego rodzaju czynniki mechaniczne. W sytuacji rozbicia, szkło hartowane rozpada się na bezpieczne dla człowieka, tępe kawałeczki.

Hartowanie powoduje zmianę budowy wewnętrznej materiału, nie ingeruje natomiast w wygląd zewnętrzny. Szkło hartowane można stosować w wyrobach każdego typu. W przypadku drzwi i ścianek szklanych zobowiązują do tego przepisy, jednak rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo skłania nas do stosowania go również przy wykonywaniu półek czy stolików.Szkło w budownictwie i wyposażaniu wnętrz stosowane jest od bardzo dawna. W średniowieczu były to głównie szyby okienne stanowiące wówczas kosztowny luksus.

Obecnie szkło w budownictwie występować może w różnych formach. Są to: szkło płaskie, szkło płaskie walcowane produkowane najczęściej jako szkło ornamentowe, szkło płaskie zbrojone, szkło płaskie barwione w masie, szyby zespolone, szkło hartowane, szkło refleksyjne, szkło elektroprzewodzące, szkło nieprzezroczyste (marblit). Ponadto ze szkła produkowane są wyroby takie, jak np. pustaki szklane, wełna szklana. Jak widać już samo wymienienie podstawowych rodzajów szkła budowlanego zajmuje sporo miejsca, długo by trzeba mówić o jego właściwościach.

Proces zdobienia szkła metodą sitodruku wymaga nałożenia emalii na szkło gładkie oraz trwałego wtopienia farby w czasie hartowania. Dzięki temu uzyskujemy wyroby ze szkła bezpiecznego, o dowolnej kolorystyce i wzornictwie. To wszystko, w połączeniu z różnymi rodzajami szkła, pozwala stworzyć produkt dostosowany do upodobań klienta. Tak ozdobione szkło wzbogaca wystrój wnętrz i dodaje mu oryginalności. Ponadto szkło malowane bardzo dobrze sprawdza się jako ozdoba mebli, znakomicie uzupełniając ich indywidualny charakter.

Szkło gięte spełnia się doskonale w branży meblowej, szczególnie w przypadku drzwiczek. Ponadto szkło gięte używane jest w indywidualnych projektach, gdzie uwypukla ich indywidualność i niepowtarzalność.

Klejenie szkła metodą UV odbywa się dzięki zastosowaniu przeźroczystego kleju, wiążącego pod wpływem promieni ultrafioletowych. W miejscu połączenia nie pozostaje żaden ślad, a spoiwo jest bardziej wytrzymałe na czynniki mechaniczne od samego szkła. Klejenie tym sposobem stosowane jest we wszystkich meblach szklanych oraz elementach wyposażenia wnętrz. Łączyć ze sobą można zarówno dwa elementy szklane, jak i szklany z metalowym.

źródło: www.webbaby.pl/piaskowanie-szkla/

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.