Oświetlenie zostało zaprojektowane w niespotykany dotąd sposób – światło rozchodzi się dyskretnie, delikatnie oświetlając wnętrze.

 

Jest jednocześnie efektywne i trwałe, jak również wywołuje oryginalne wrażenia estetyczne i buduje niezwykłą atmosferę. 

 

Unikalne efekty dekoracyjne są tworzone przez zastosowanie diod świecących LED (light emiting diode) nazywanych również elektroluminescencyjnymi lub emisyjnymi. 

 

 

 Diody LED
     Są one umieszczane w szkle klejonym w trakcie jego produkcji, a ich połączenie i zasilanie jest w szkle całkowicie niewidoczne.Diody LED mogą być umieszczone w dowolnym miejscu tafli szkła klejonego, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo wielu różnych wzorów świetlnych. Tafla szkła klejonego ma grubość ok. 10 mm.     Technologię dostarczania energii elektrycznej do diod opracowała firma Glas Platz i opatentowała pod nazwą Power Glas®.

Polega ona na wytworzeniu przewodzących prąd warstwy w szkle klejonym, składającym się z dwóch tafli szkła połączonych żywicą.Warstwa ta jest bardzo cienka i niewidoczna – pozwala na zasilanie diod bez pośrednictwa kabli wtopionych w szkło.     Technologię tę można stosować zarówno na zewnątrz – np. podświetlenie elewacji szklanych mocowanych punktowo, jak i we wnętrzach. Oprócz drzwi całoszklanych opisanych poniżej wykorzystywana jest również do podświetlania szklanych podłóg, sufitów, stołów, jak i do wykonywania efektownych lamp.Drzwi całoszklane – nowe możliwości
     Drzwi są ważnym elementem wnętrza, wpływającym w znacznym stopniu na wrażenia estetyczne przebywającym w nim osób.

Drzwi z kolekcji DOOR LITE firmy MAME TüRENDESIGN są jednocześnie efektownymi drzwiami szklanymi jak i fascynującym źródłem światła.

Wyznaczają nowe kierunki w projektowaniu drzwi: wywołują silne wrażenie i budzą emocje, pozwalają na niezwykłe i oryginalne wykorzystanie efektów podświetlania szkła i oświetlania wnętrz.     W kolekcji DOOR LITE oferowane są całoszklane drzwi ościeżnicowe, jak również różnej wielkości przeszklenia do drzwi drewnianych.

 

Tafla szkła może być całkowicie przezroczysta lub matowiona (np. w drzwiach łazienkowych dla zapewnienia intymności osobom korzystającym z tych pomieszczeń).

 

Możliwe jest również wykonywanie matowych wzorów na tafli przezroczystej. najczęściej stosuje się diody dające światło białe, niebieskie lub zielone.     Diody mają maksymalną moc 100 mW. natomiast napięcie zależy od modelu drzwi, ale nie jest większe niż 48 V. Prąd jest dostarczany za pomocą odpowiedniego zasilacza (transformatora). niskie napięcie może być przesyłane cienkimi, łatwymi do schowania kablami (np. pod framugami drzwiowymi i okuciami).

Średni czas „życia” diod dochodzi do 200 000 godzin. W początkowym okresie – przez ok. 15 000 intensywność świecenia jest największa, później nieco spada, jednak prawie niezauważalne dla oka ludzkiego.     W bogatej kolekcji najczęściej dostępne są drzwi rozwierane osadzone na eleganckich okuciach. Ich wzornictwo oraz różnorodne możliwości wykończenia pozwalają dobrać odpowiedni rodzaj do charakteru wnętrza. Istnieje również możliwość wykonania drzwi przesuwnych.

 

    
   
   
   
 
 
Zasilanie elektryczne

     Doprowadzenie energii elektrycznej do warstwy przewodzącej prąd do diod LED znajdujących się w przestrzeni między szybami klejonymi może odbywać się dwoma sposobami:

- za pomocą instalacji biegnącej pod tynkiem do której zasilanie jest zapewnione przez mały zasilacz schowany w typowej puszce elektrycznej umieszczonej w ścianie, zasilacz może być podłączony do przewodów o napięciu 230 V,

- za pomocą instalacji która może być instalowana na wykończonej ścianie, typowy zasilacz może być podłączony do najbliższego gniazdka elektrycznego, a cienki i łatwy do ukrycia przewód może biec przy listwach przypodłogowych i listwach okalających drzwi ościeżnicowe, niektóre listwy przypodłogowe umożliwiają schowanie instalacji wewnątrz profili.

 

    
   
   

 

Robert Sienkiewicz

Zdjęcia: GLAS PLATZ,

MAME TURENDESIGN

 

 

patrz też:

- Uchwycić światło. AGC Flat Glass łączy szkło z diodami LED , Świat Szkla 10/2008

- Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz , Szklane inspiracje 9/2008  

- Rozwój zastosowań szkła laminowanego z diodami LED , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2008

- Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach (całość) , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła  

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

 więcej informacji: Szklane inspiracje 9/2008

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.