Image

Kabina prysznicowa CUBIC MINT; Fot. Deante

Ani kropli

Przeciekający prysznic i konieczność zmywania podłogi skutecznie pozbawią nas przyjemności podczas kąpieli. Dlatego głównym wymaganiem, jakie powinniśmy postawić przed kabiną, jest gwarancja szczelności przez cały okres jej użytkowania.

Zbierająca się woda w miejscu łączenia z brodzikiem, przy drzwiach lub zawiasach to dowód na to, że zastosowane rozwiązania nie spełniają swojej funkcji. Najczęstszą przyczyną przeciekającej kabiny jest jej wadliwy montaż lub wyrobienie się uszczelek. Przed zakupem sprawdźmy więc jakość elementów uszczelniających, a prace wykończeniowe zlećmy fachowcom.

- Wybierając kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę, czy na produkcie znajduje się informacja o zastosowanych ulepszeniach typu: „Szczelność PLUS” lub „Dodatkowa uszczelka” – podpowiada Katarzyna Dietrich z firmy Deante, producenta wyposażenia kuchni i łazienek

Image

Dodatkowa uszczelka; Fot. Deante

– Takie oznaczenia świadczą o tym, że producent dokłada wszelkich starań, aby w newralgicznych miejscach nie wydostawała się woda. System elastycznych uszczelek z wysokiej jakości materiałów idealnie dopasowuje się do kształtu kabiny i zapewnia maksymalną szczelność.

Modele z otwieranymi drzwiami powinny być wyposażone w specjalną szczotkową uszczelkę, która nie rysuje chromowanych powierzchni i nie zużywa się w skutek częstego otwierania i zamykania drzwi – radzi ekspert. Kabina powinna być także zaprojektowana pod kątem łatwego odprowadzania wody, co umożliwia specjalna konstrukcja zawiasów.

Image

Stopery z blokadą; Fot. Deante

Wygoda na co dzień

Szukając odpowiedniej kabiny, zwróćmy uwagę także na praktyczne aspekty użytkowania. Biorąc prysznic, nie chcemy się przecież siłować z wypadającymi z zawiasów drzwiami czy przejmować kłopotliwym czyszczeniem.

Na szczęście wiele nowoczesnych rozwiązań zostało zaprojektowanych specjalnie po to, aby uprzyjemnić nam codzienną kąpiel. Wygodne i szczelne zamykanie drzwi zapewni uszczelka magnetyczna, która bezszelestnie domyka tafle szkła.

W przypadku  kabin rozsuwanych zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model wyposażony został w odbojniki i stopery rolek. Dzięki nim drzwi zatrzymują się zawsze na tej samej wysokości i nie mają możliwości, aby przemieścić się poza prowadnicę.

Na wygodę korzystania z kabiny wpływa także sposób jej czyszczenia. –  Konstrukcja powinna być tak zaprojektowana, aby umożliwiać komfortowe dotarcie do wszystkich powierzchni – mówi Katarzyna Dietrich z Deante – Elementy konstrukcyjne nie mogą tworzyć ostrych kątów, które są wyjątkowo uporczywe w usuwaniu zabrudzeń.

Wszystkie zakamarki, takie jak między ścianą a brzegiem kabiny, powinny być przykryte wyrównującym profilem.  Wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość wypięcia drzwi.

Image

Profil wyrównujący U plus S; Fot. Deante

Kabina na lata

Solidny element wyposażenia łazienki to taki, który przetrwa próbę czasu. Jak jednak stwierdzić to jeszcze przed zakupem? Trwałość zastosowanych materiałów możemy przetestować na modelu z ekspozycji. Tutaj nie należy być delikatnym: szarpnijmy drzwiami, zwróćmy uwagę na stabilność zawiasów i profili.

Gruba tafla szkła, zamontowana na solidnych rolkach z metalowym łożyskiem kulkowym to gwarancja, że kabina posłuży nam przez długie lata. Gdy zależy nam na prysznicu bez brodzika, czyli zamontowaniu kabiny bezpośrednio na kaflach, szukajmy modeli wyposażonych w przystosowany do tego mechanizm tzw. „smart open”.

Użyte w nim zawiasy sprawiają, że uszczelki wolniej się zużywają podczas otwierania i zamykania drzwi. Zorientujmy się, jakie rozwiązania proponuje dany producent. Wszystkie dodatkowe opcje wyposażenia są zawsze wyróżnione, na przykład w postaci odpowiedniej naklejki na produkcje i uwzględnione w opisie na opakowaniu.

Solidna kabina prysznicowa nie musi oznaczać wygórowanej ceny. Przed zakupem powinniśmy jednak dokładnie sprawdzić, z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy i upewnić się, że przysługuje nam długa, kilkuletnia gwarancja.

Image

Mechanizm Smart Open; Fot. Deante

więcej informacji: www.deante.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.