Image

Pilkington SpaciaTM - schemat szyby; źródło: Pilkington

 

Nagroda portalu WAN przyznawana jest corocznie wysokoefektywnym produktom oraz innowacyjnym rozwiązaniom w sektorze budowlanym.

 

W tym roku w składzie sędziowskiego jury w kategorii produktów zasiedli m.in.: dr Zoe Laughlin, dyrektor kreatywny w Institute of Making oraz Paul Baker, dyrektor Wilkinson Eyre.

 

Konkurencja przedstawionych do oceny wyrobów była niezwykle silna. Szkło Pilkington Spacia™ rywalizowało z całą gamą innowacyjnych rozwiązań, począwszy od modułów LED, po energooszczędne systemy do prowadzenia kabli, czy rozwiązania dotyczące wentylacji powietrza.

 

Cechą wyróżniającą Pilkington Spacia™ jest jego budowa i innowacyjny sposób wytwarzania. Szyba Pilkington Spacia™ składa się z dwóch tafli szkła o grubości 3 mm. Zewnętrzna tafla to szkło z powłoką niskoemisyjną, a wewnętrzna to zwykłe szkło float. Pomiędzy nimi znajduje się próżnia zamiast stosowanego dotychczas powietrza lub innego gazu. Szyby oddzielone są od siebie przestrzenią o szerokości jedynie 0,2 mm (w standardowej szybie zespolonej wynosi ona 16 mm).

 

Łączna grubość szyby wynosi ok. 6 mm i jest wystarczająca, aby zapewnić estetyczne rozwiązanie dla przeszkleń, gdzie wymagany jest wąski profil i efektywne energetycznie okno. Wykorzystanie szyby o niskim współczynniku przenikania ciepła U i wysokiej przepuszczalności światła i energii słonecznej (jak dla szklenia pojedynczego) pozwala obniżyć koszty ogrzewania i zredukować emisję dwutlenku węgla.

 

Image

Willem V Gallery Museum, Haga; fot. Pilkington

 

„Pilkington Spacia™ to dostępny także na polskim rynku innowacyjny produkt szklany, umożliwiający projektantom zachowanie oryginalnego wyglądu obiektu bez pogorszenia efektywności energetycznej” – mówi Jolanta Lessig z Pilkington Polska.

 

„Dzięki jego zastosowaniu, w krajach UE z powodzeniem odnowiono już szereg zabytkowych budynków, które traciły dużą ilość energii cieplnej przez stare okna – zachowując przy tym ich zabytkowy charakter. Jednocześnie szkło Pilkington Spacia™ wykorzystywane jest` w wielu nowo powstających obiektach, stanowiąc stylową i estetyczną alternatywę dla standardowych okien z szybami zespolonymi”.


 
Jury, dokonujące wyboru spośród gamy najnowocześniejszych produktów, było pod wielkim wrażeniem szkła Pilkington Spacia™. Damian Rogan, Partner w firmie Buro Happold oświadczył: „To wielki krok naprzód, na który czekaliśmy od dawna! To świetny produkt poprawiający termiczne parametry okna przy minimalnej grubości szyby. Możliwość zastąpienia istniejących pojedynczych szyb przeszkleniami próżniowymi o grubości zbliżonej do pojedynczego szkła to dodatkowa korzyść, która doprowadzi do poprawy efektywności energetycznej istniejących budynków”.

 

Image

Hermitage, Amsterdam; fot. Pilkington

 

Pilkington Spacia™ to sprawdzona technologia stosowana w Japonii od ponad 10 lat, dostępna także na polskim rynku.

 

 

Pilkington Spacia™
Szyby oparte na technice próżniowej Pilkington Spacia™ oferuje izolacyjność cieplną podobną do tradycyjnych jednokomorowych szyb zespolonych przy grubości szyby zbliżonej do pojedynczego szkła.

Stanowi realne rozwiązanie dla problemów związanych z pogodzeniem konserwacji zabytków historycznych i nowoczesnego komfortu oraz wymogów środowiskowych. Pozwala na wymianę okien na zgodne z oryginalnym projektem. Umożliwia wykorzystanie oryginalnych ram, jeśli są w dobrym stanie. 

 

Zalety:
- Pierwsze na świecie dostępne w sprzedaży szkło oparte na technice próżniowej.
- Izolacyjność cieplna cztery razy lepsza niż szyb pojedynczych co zapewnia niższe rachunki za ogrzewanie.
- Poprawa izolacyjności termicznej obiektu (niższe straty ciepła), a zatem oszczędność energii.
- Zmniejsza zjawisko kondensacji w porównaniu do zwykłych szyb.
- Nadaje się do zastosowań gdzie pożądane jest użycie cieńszych, lżejszych szyb np. w skrzydłach okien przesuwnych czy w oknach skrzynkowych.
- Idealne jako zamiennik dla szyb pojedynczych zainstalowanych w starych ramach.
- Zainstalowane w wąskich ramach nie zmienia wyglądu zabytkowych i historycznych obiektów.
- Wartość współczynnika U=1,4 W/m2K przy grubości szyby zbliżonej do 6 mm.
- Sprawdzone rozwiązanie stosowane w Japonii od ponad dziesięciu lat.

 

Image

źródło: Pilkington

 

Image

źródło: Pilkington

 

Ulotka informacyjna o Pilkington Spacia™ - do pobrania

 

   

Więcej informacji na temat szkła Pilkington Spacia™ znajduje się na stronie:
www.pilkington.com/europe/poland/polish/products/
bp/bybenefit/thermalinsulation/spacia/default.htm

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.