System napędów
System napędów może składać się z pojedynczego napędu zamocowanego do okna przy pomocy konsol mocujących, dobranych w zależności od rodzaju okna, zastosowanych profili oraz sposobu jego otwierania.
W przypadku, gdy okna są szerokie, szczególnie ciężkie, o nietypowych kształtach (np. szklane okna dachowe) dobiera się napędy zsynchronizowane „BSY”, a więc kilka napędów wyposażonych w mikroprocesor sterujący ich równą pracą, kontrolujący równomierne i bezpieczne rozłożenie obciążenia przy otwieraniu i zamykaniu takiego okna.
Wszelkie układy elektronicznej synchronizacji zintegrowane są z napędem. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla stosowanych do tej pory siłowników z zewnętrznymi urządzeniami synchronizującymi, które wymagały dodatkowej przestrzeni montażowej.
Przy doborze prawidłowego typu napędu do okna należy rozważyć przede wszystkim jego przeznaczenie i zastosowanie. Jeśli okno ma być elementem systemu oddymiania budynku, to z uwagi na fakt, że jest to system zabezpieczający ludzkie życie i mienie, wymagania dotyczące elementów tego systemu są ściśle określone w normach i przepisach.
W tym przypadku napęd okna oddymiającego powinien mieć zasilanie na 24 V, a jego typ, siłę i wysuw dobiera się indywidualnie po uwzględnieniu rozmiaru i ciężaru skrzydła okiennego, jego położenia i sposobu otwierania, lokalnych warunków klimatycznych, obliczeniowych obciążeń pochodzących od wiatru i śniegu. Podczas procesu produkcji napędów D+H testowane jest otwarcie siłowników pod maksymalnym obciążeniem w ilości 10 000 pełnych cykli, co daje pełną gwarancję bezpieczeństwa, tak ważną w systemach zabezpieczeń.
W przypadku okna otwieranego automatycznie do codziennego przewietrzania, dobór napędu uzależniony jest tylko i wyłącznie od parametrów okna, a zasilanie może być zarówno na 24 V, jak i 230 V.
Napędy elektryczne otwierające okno poprzez dodatkowe wyposażenie w mikrowyłączniki sygnalizujące położenie napędu czy osiągnięcie pozycji „otwarte” lub „zamknięte”, pozwalają na pełen monitoring stanu okien w budynku i sygnalizację w miejscu sterowania np. na portierni. Opcje napędów dotyczące sygnalizacji położenia i stanu spełniają dużą rolę w obiektach, gdzie szczególnie ważna jest ochrona mienia.
Rodzaje napędów
Jednym z najpowszechniejszym rodzajów napędów są napędy zębatkowe. Stosowane są głównie tam, gdzie wymagana jest duża siła ciągnięcia i pchania, a dzięki odpowiedniej konstrukcji zapewniają one stabilność podczas pracy w każdej sytuacji montażowej. Można je stosować w ekstremalnych warunkach, a w opcji „WS” także na zewnątrz obiektu. Opcja „OT” to wersja napędu bez tubusa, do zastosowania w oknach z ograniczoną przestrzenią w obszarze odchylania.
W przypadku, gdy wymagana jest podwyższona estetyka w obiekcie, a napęd sterujący na oknie ma być prawie niewidoczny, stosuje się napędy łańcuchowe charakteryzujące się dużą sprawnością i kompaktową konstrukcją. Dzięki niewielkim rozmiarom i nowoczesnemu wzornictwu napędy łańcuchowe są idealne do wszelkiego rodzaju okien w obiektach reprezentacyjnych lub zabytkowych. Dostępne są także napędy łańcuchowe o minimalnych wymiarach, pozwalające na ich montaż wręcz w środku okna, w profilu, dzięki czemu na zewnątrz są w ogóle niewidoczne.
Został specjalnie opracowany napęd do zdalnego sterowania oknami żaluzjowymi (lamelowymi). Hermetyczna jednostka napędowa o ograniczonym poborze prądu pozwala na zastosowanie lameli zarówno w systemach oddymiania, jak i naturalnej wentylacji
Blokada okna
Stosując napędy sterujące oknem nie montuje się klamek. Napęd samodzielnie przytrzymuje okno w w pozycji zamkniętej. W przypadku dużych okien i przy podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa, obok standardowych siłowników coraz częściej stosowane są dodatkowe mechanizmy ryglujące okna, współpracujące z napędami. Daje to optymalny komfort obsługi i maksimum bezpieczeństwa.
Napędy ryglujące dzięki niewielkim wymiarom są wbudowane w profile systemowe, wyposażone w standardowe mechanizmy ryglujące. Alternatywne napędy blokady mocowane są w miejscu uchwytu okiennego i służą do automatycznego ryglowania okna po jego domknięciu. W obu przypadkach w połączeniu z napędami okien możliwe jest kompletne i automatyczne sterowanie oknami wraz z ich zaryglowaniem i odryglowaniem przy zwiększeniu ochrony przeciwwłamaniowej.
Sterowanie oknami
Napędy, zarówno z zasilaniem na 230 V, jak i na 24 V, umożliwiają automatyczne sterowanie oknami. Dzięki temu okna mogą być otwierane i zamykane:
- ręcznie – za pomocą przycisków przewietrzania, paneli przycisków, układu zdalnego sterowania zarówno w pomieszczeniu, gdzie są zamontowane okna, jak i w każdym dowolnym miejscu budynku;
- automatycznie – dzięki elektronicznym centralom sterującym, poprzez wykorzystanie sygnałów z czujników wiatrowo-deszczowych, regulatorów temperatury pomieszczeń, zegarów sterujących z możliwością programowania funkcji, regulatorów grzejnikowych;
- automatycznie – poprzez sygnały z innych systemów inteligentnego budynku
Możliwe jest równoczesne wysterowanie żaluzji pionowych czy markiz przeciwsłonecznych. Dodatkowo można dowolnie i niezależnie skonfigurować kilka grup przewietrzania okien, czy powiązać centralę sterującą z zegarem kontrolnym, klimatyzacją, czujnikami świetlnymi poprzez instalację elektryczną budynku. Zastosowanie nowoczesnych central pogodowych sterowanych mikroprocesorem, umożliwia selektywne wysterowanie i konfigurację central przez magistralę LON.
Magdalena Mazur
D+H Polska Sp. z o.o.
Zdjęcia: D+H
więcej informacji: Świat Szkła 9/2007