Ta historia toczy się majestatycznie na 4 kołach równo od 80 lat. Cadillac 355D Fleetwood Special, wyprodukowany specjalnie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1934 roku, został niedawno oddany do gruntownej renowacji. Już niedługo, między innymi dzięki wsparciu specjalistów z firmy NordGlass, rozpocznie on kolejny etap swojej niezwykłej podróży.

 

Cadillac 355D Fleetwood Special Seven Passenger Limousine – bo tak brzmi pełna nazwa zbudowanego na specjalne zamówienie polskiego rządu modelu – był prezentem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. I choć schorowany przywódca nie miał wielu okazji, by skorzystać z pojazdu przed śmiercią w 1935, to sprowadzony zza oceanu samochód do wybuchu wojny zdążył posłużyć tak ważnym osobistościom jak Prezydent Ignacy Mościcki czy Król Rumunii Michał I Rumuński.

 

20140505Cadillac poddawany renowacji we wspolpracy z firma NordGlass2

 

W przywrócenie świetności tak wyjątkowego auta zaangażowała się firma NordGlass. Producent najcenniejszej polskiej marki szyb samochodowych zobowiązał się do wyprodukowania pancernych szyb, w pełni dostosowanych do wymagań pojazdu.

 

Polskie losy Amerykanina
W trakcie wojny samochód trafił do Rumunii, gdzie służył m.in. patriarsze tamtejszej cerkwi. Następnie, dzięki staraniom dyplomatycznym, wóz powrócił do Polski, gdzie w drugiej połowie lat 40-tych użytkowali go funkcjonariusze UB. Wtedy też rozpoczął się dla Cadillaca najsmutniejszy okres postępującego niszczenia i zapomnienia. W końcu samochód trafił do Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, które zabezpieczyło mocno zdewastowany i ograbiony pojazd.


Los uśmiechnął się do Cadillaca na początku 2013 roku, gdy z inicjatywą przywrócenia mu dawnej świetności wystąpił Prezydent Bronisław Komorowski. Na początku marca 2014 roku w Poznaniu rozpoczął się remont samochodu. Zespół renowacyjny stanął przed wieloma trudnymi i nietypowymi wyzwaniami. Jednym z nich okazała się wymiana pancernych szyb, które nosiły ślady po kulach.

 

Z pomocą pospieszyli specjaliści z firmy NordGlass. Duże doświadczenie w realizowaniu dedykowanych zleceń oraz innowacyjne technologie stosowane w procesie produkcji są gwarancją


tego, że unikatowe szyby wyprodukowane w koszalińskiej fabryce potentata branży szyb samochodowych będą miały taką samą specyfikację i wygląd, jak przedwojenne oryginały.

 

Wyścig z czasem

Proces odbudowy Cadillaca zakończyć ma się pod koniec października. Do tego czasu nadwozie i podwozie zostaną rozłączone i rozebrane na czynniki pierwsze, wypiaskowane i ponownie połączone. Lakierowanie i uzupełnianie elementów karoserii oraz odbudowa wnętrza praktycznie od podstaw zajmą sporo czasu.

 

Jest to w końcu wyjątkowy model stworzony na specjalne zamówienie. Według planów wyposażony w szyby NordGlass samochód ma się pojawić na obchodach Święta Niepodległości, gdzie korzystać będzie z niego obecna głowa państwa – Prezydent Bronisław Komorowski.

 

www.nordglass.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.