Stępiarka SCHIATTI ANGELO mod. MS 1532

Maszyna została tak zaprojektowana i skonstruowana, aby wykonywała automatyczne stępianie przy jednym przejściu wszystkich krawędzi prostokątnych szyb o grubości pomiędzy 3 a 15 mm.

      Minimalne wymiary obrabianego szkła to 500x200 mm (lxh) oraz wysokość maksymalna do 3250 mm. Rodzaj obróbki wykonywany przez maszynę jest szczególnie przydatny do fazowania przed hartowaniem i zespaleniem szkła. Co ważne, stępianie, umożliwia eliminację drobnych odprysków, które mogłyby narazić integralność szyb podczas następnych obróbek, a także umożliwia manipulację nimi.

Konstrukcja
     Maszyna składa się z trzech niezależnych sekcji: przenośnika wejściowego, korpusu centralnego, w którym odbywa się obróbka i przenośnika wyjściowego. Maszyna jest na tyle ciężka, że nie wymaga mocowania do gruntu.

     Całkowita niezależność części umożliwia efektywne zarządzanie operacjami załadunku i rozładunku części, optymalizując tym samym wydajność.
     Prostopadła obróbka szyb zezwala na ograniczenie przestrzeni, w której pracuje maszyna.

Działanie
     Działanie maszyny jest całkowicie automatyczne i nie wymaga ustawień, czy regulacji ze strony operatora. Szyba podnoszona jest przystosowanymi do tego celu mechanizmami podnoszącymi na przenośniku wejściowym, a następnie jest kierowana do korpusu centralnego, wyposażonego w kabiny.

     Za pośrednictwem czujników umiejscowionych w pobliżu narzędzi, maszyna przyjmuje każdą pojedynczą szybę do obróbki i na podstawie zebranych danych zarządza w sposób automatyczny ruchem zarówno szyby jak i reszty urządzeń. Pierwsze urządzenie wykonuje obróbkę na pierwszym pionowym boku szyby i kolejno na górnym poziomym boku. Jednocześnie, w zależności od rozmiaru szyby, drugie urządzenie wykonuje obróbkę na dolnym boku poziomym i kolejno na drugim boku pionowym. Podczas gdy drugie urządzenie kończy obróbkę szyby, pierwsze urządzenie jest już gotowe do przyjęcia kolejnej szyby.

     Dzięki temu systemowi mogą zostać poddane obróbce kolejne szyby dowolnego rozmiaru i szerokości.
     Po zakończeniu obróbki, szyba jest już umieszczona na przenośniku wyjściowym i automatycznie ustawiana w pozycji gotowej do rozładunku.

Przesuw szkła
     Szyba ułożona na płaszczyźnie pionowej jest przesyłana zarówno do wejścia jak i wyjścia przenośnika wyposażonego w pięć listew zębatych, które przesuwają się na kołach transmisyjnych i łożyskach minimalizujących tarcie i czyniących obróbkę bardziej precyzyjną. Ruch i prędkość każdego z przenośników jest uzależniony od drugiego. Cały ten proces jest kontrolowany przez PLC. Szyba jest podtrzymywana przy wejściu i wyjściu przez ramiona z rolkami zapobiegającymi porysowaniom materiału.
 
Jednostki operacyjne
     Korpus centralny wyposażony w kabiny może pomieścić dwie jednostki: czytającą i obróbczą wyposażoną w tarczę diamentową obwodową, której zadaniem jest stępianie szyb.
     Ruch każdej jednostki jest całkowicie niezależny od drugiej w celu umożliwienia maszynie równoczesnej pracy nad dwoma szybami. Umożliwia to rozpoczęcie stępiania nowej szyby zanim obróbka poprzedniej zostanie ukończona.

     Każda tarcza umożliwia stępianie dwóch boków szyby w taki sposób, aby zużycie dwóch urządzeń było identyczne.
     Praca jednostek na wysokim poziomie gwarantuje precyzyjną regulację, niezawodność w kwestiach wytrzymałości i minimalny poziom hałasu.

Sterowanie
     Prędkość obróbki jest regulowana przez pulpit sterujący. System składa się z silników bezszczotkowych z reduktorami, zasilanych z falowników sterowanych przez PLC. Układ ten umożliwia płynne sterowanie prędkością posuwu od 0 do 10 m/min.

Urządzenie kontrolująco-zarządzające
     Wszystkie funkcje sterowania i ustawiania parametrów są zarządzane przez PLC i są obsługiwane przez tablicę touch screen, za pomocą której jest możliwe wyświetlanie różnych statystyk obróbczych. Kluczowym punktem systemu zarządzającego maszyną jest urządzenie służące do odczytu profilu szkła. Dzięki mierzonym danym, maszyna jest w stanie wykonać z dużą precyzją fazki na płaszczyźnie szyby jak i utrzymać płaszczyznę odniesienia dla grubości w sposób, który gwarantuje prawidłowe pozycjonowanie urządzeń i optymalny efekt obróbki także w przypadku, gdy szyba nie ma równej grubości.

Pozostałe funkcje:
● Wprowadzenie danych programowych
● Kontrola ruchu jednostek operacyjnych
● Kontrola i wyświetlanie prędkości obróbki
● Diagnozowanie awarii

Diagnozowanie awarii
     PLC wyświetla serie alarmów, które identyfikują nieprawidłowości maszyny tak, by umożliwić operatorowi szybką interwencję.

Konserwacja części
     Operacje związane z konserwacją mogą być wykonane prosto i oszczędnie. Wymagają kilku minut i nie pociągają za sobą kosztów materialnych lub wyraźnego zatrzymania pracy maszyny.

Ochrona i pewność
     Maszyna posiada urządzenia zabezpieczające i osłonowe stałe lub ruchome, oznaczone – dla bezpieczeństwa pracownika – etykietami informacyjnymi. Osłony, wanny, rynny są ze stali nierdzewnej podczas gdy pozostałe części, narażone na kontakt z wodą, są zabezpieczone przed korozją.

     Maszyna jest skonstruowana zgodnie z obowiązującymi normami CE, a wszystkie części i materiały są owocem starannej selekcji dostawców.

Michele Leonardi
ITALCOMMA

więcej informacji: Świat Szkła 10/2007

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.