Sztuka szkła formatu XL w architekturze

Poniżej prezentujemy przykłady kompozycji ze szkieł artystycznych wielkoformatowych zaprojektowane i wykonane w pracowni ARCHIGLASS we Wrocławiu.

 Centrum Naukowo-Badawcze nowego Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej (2006/2007)
     Na kompozycję tę składa się pięć tafli w dużym przeszkleniu głównego holu wejściowego, szkła w meblach holu oraz szkło pt. „Piorun” w okrągłym oknie przy Sali Audiowizualnej. Wszystkie szkła utrzymane są w monochromatycznej zielonej kolorystyce, dobrze korespondującej z posadzką i ścianami w kolorze ecru.
     Grafika reliefów inspirowana jest różnymi rodzajami przewodnictwa elektrycznego w naszym otoczeniu. I tak, w kompozycji w przeszkleniu holu są to urządzenia przesyłowe dużych prądów, w meblach holu widać graficzny rysunek półprzewodników, natomiast w oknie okrągłym grafika odnosi się do prądu naturalnego czyli wyładowania atmosferycznego. Wszystkie szkła dzięki grubości ok. 20-35 mm zachowują dużą odporność na zniszczenie (podobną odpowiedniej grubości płytom granitu) ale też dzięki grubości grafika reliefu jest bardzo malownicza. Miejscami rysunek jest wyrazisty i podkreślony wzmocnieniem koloru, miejscami rozmyty przechodzący w nieprzezroczyste jaśniejsze tło całości. Dodać trzeba, że szkła montowane są w tak, by punkty podparcia czy oparcia były niewidoczne, albo mało widoczne.
     Po zmroku kompozycja jest widoczna od zewnątrz, to znaczy od placu Grunwaldzkiego, który współcześnie nabiera ostatecznego kształtu, jako ważny węzeł komunikacyjny. Ale także jako forum handlowo-usługowe, tłumnie odwiedzane przez studentów, ze względu na zgrupowanie wielu uczelni wyższych i akademików w najbliższym sąsiedztwie.
     Kompozycje powyższe zostały nagrodzone w tegorocznej edycji, ogłoszonego przez miesięcznik „A&B” i Targi Poznańskie Konkursu im M. Nowickiego za „Innowacyjność w architekturze w aspekcie koloru”.

Dusza Fortepianu (2005)

     Kompozycja ze szkła artystycznego – główny element plastyczny sali audiowizualnej Pawilonu Polski na EXPO 2005 w Japonii. Forma kompozycji nawiązuje do kształtu instrumentu, natomiast grafika reliefów szkle – do muzyki Chopina, z którą to mieszkańcy Japonii od lat kojarzą nasz kraj.

Zjednoczony Świat (1999)
     Kula ze szkła artystycznego o średnicy 180 cm. Składa się z dwunastu części spiętych konstrukcją stalową znajdującą się wewnątrz. W roku 2000 kula otrzymała nagrodę w corocznym New Glass Review organizowanym przez Corning Muzeum of Glass w Nowym Yorku.
     Obecnie (tj. od roku 2005) stanowi stały element plastyczny dziedzińca budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, jako dar miasta Wrocławia.

***

      Wydawałoby się, ze wielkoformatowe szkła artystyczne nie są przeznaczone do kameralnych wnętrz. Ich istotą jest możliwość podziwiania w obiektach publicznych, gdzie widzami jest wielu ludzi, ale często przypadkowych przechodniów bądź interesantów. Toteż przesłanie, jakie ze sobą niosą musi być nieco inne, możliwie uniwersalne i dostosowane do miejsca instalacji. Ale czasem jest inaczej i takie szkło zabudowane w prywatnym apartamencie potrafi podkreślić jego indywidualizm i nastrój

Kompozycja „Słońce z Rodos” (2006)
     Jest szkłem artystycznym wielkoformatowym o wymiarach: wys. 235 cm, szer. 170 cm oraz gr. ok. 30 mm, dzielącym dwie funkcje w apartamencie prywatnym zespołu mieszkaniowego Patria w Warszawie.
     Słoneczna kolorystyka szkła, zgodna z nazwą kompozycji, nawiązuje klimatem do całości wnętrza utrzymanego w jasnych, ciepłych tonacjach. Rodzaje naturalnych materiałów wykończeniowych: kamienia i drewna zostały dobrane z dużą dbałością, tak, by stworzyć przyjazne warunki odpoczynku i miłą atmosferę wnętrza.
      Szkło z natury swojej jest materiałem zimnym, można by powiedzieć obojętnym, jednak dzięki zastosowanej kolorystyce, podkreślonej jeszcze graficzną kompozycja reliefu uzyskano efekt ciepłego, ekspresyjnego rozświetlenia wnętrza holu. Podobny efekt uzyskano w łazience, przy czym dodać należy, że zastosowana technologia pozwoliła zredukować przezierność szkła. Dzięki temu osobie przebywającej się w łazience zapewniony został komfort pełnej intymności.
 

Beata Urbanowicz
Zdjęcia: Tomasz Urbanowicz
ARCHIGLASS
www.archiglass.com.pl, www.urbanowicz.com.plwięcej informacji:  Szkło we wnętrzach 10/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.