Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Ciepłe ramki – jaką najlepiej wybrać?
Data dodania: 02.08.18

Termoizolacyjne profile dystansowe rokrocznie zyskują coraz większą popularność na świecie, a to za sprawą oczywistych korzyści i oszczędności wynikających z używania tego innowacyjnego rozwiązania w oknach.

 

Jeszcze 30 lat temu większość dostępnych na rynku ramek międzyszybowych produkowana była z aluminium, którego przewodność cieplna λ wynosi ok. 160 W/mK.

 

Wartość ta być może niewiele nam mówi, jednak już jej porównanie z przewodnością cieplną dostępnych obecnie wysokiej jakości „ciepłych ramek”, np. marki TermoProfi Optimal (λ=0,145 W/mK), daje do myślenia.

 

 

To ponad 1000-krotna różnica, dzięki której jesteśmy w stanie znacząco redukować straty energii cieplnej w budynkach. 

 

Przewodność cieplna – klucz do oszczędności

 

W stolarce okiennej dużą rolę odgrywa współczynnik przenikalności cieplnej (U). Przez wiele lat skupiano się na wartości wskaźnika dla szyb, optymalizując ich parametry.

 

W obliczeniach pomijano parametry brzegowe, które później okazały się niezwykle istotne dla przenikalności cieplnej całego okna, gdyż to właśnie tam powstaje mostek termiczny odpowiedzialny za transmisję energii cieplnej pomiędzy wnętrzem budynku i środowiskiem zewnętrznym, powodujący straty ciepła.

 

Liniowy współczynnik przenikalności cieplnej na obrzeżu oszklenia określany jest jako Ψ (Psi), i stanowi dziś kluczowe kryterium podczas wyboru profili dystansowych do produkcji szyb zespolonych.

 

W celu zapewnienia prawidłowego bilansu energetycznego w budynkach, konstruktorzy obliczają zapotrzebowanie na energię, wykorzystując współczynnik przenikania ciepła dla okien.

 

Stanowi on sumę strat ciepła przez powierzchnię oszkloną, powierzchnię ramy okiennej oraz brzeg szyby zespolonej (miejsce złączenia szyb przez ramkę dystansową) dzieloną przez powierzchnię całego okna. Oblicza się go według następującego wzoru:

 

2018 7-8 30 1

 

Przy czym:

Ag – pole powierzchni oszklonej [m2]

Af – pole powierzchni ramy [m2]

Ig – obwód oszklenia [m2]

Ug – współczynnik przenikania ciepła oszklenia (szyby zespolonej) [W/m2K]

Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej [W/m2K]

Ψf – liniowy współczynnik przenikania ciepła na obrzeżu oszklenia [W/m2K]

 

Sprawdźmy zatem wpływ ciepłej ramki Termo- Profi na współczynnik Uw dla przykładowego zestawu jednokomorowego. 

 

  • Z ramką aluminiową   

2018 7-8 30 2

  • Z ciepłą ramką TermoProfi Optimal

2018 7-8 30 3

 

Ograniczenie strat energii cieplnej wynikające z zamiany w jednokomorowym pakiecie okiennym jedynie ramki dystansowej może siegnąć do 10%. Używając profili międzyszybowych typu „Warm Edge” przyczyniamy się zarówno do ochrony środowiska (mniejsze zapotrzebowanie na energię, mniej zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery), jak i dbamy o swój własny portfel ograniczając wydatki na energię.

 

 

2018 7-8 30 4

Termoizolacja okna

 

 

 

Dlaczego TermoProfi?

  • Redukuje w oknach zjawisko mostków termicznych, poprawiając tym samym o kilka stopni odczuwalną temperaturę w pobliżu okna. 
  • Zmniejsza ryzyko samoistnych pęknięć szyb, które mogą powstać w przypadku dużej różnicy temperatur na powierzchni szyby. 
  • Hamuje kondensacje pary wodnej na brzegach szyb, poprawiając tym samym zarówno estetykę okien, jak również ich żywotność. 
  • Dzięki odpowiedniej wysokości profilu (7 mm) pozwala na ograniczenie ryzyka wypływania butylu do wnętrza szyby zespolonej. 
  • Dzięki starannemu wykonaniu oraz podwójnej perforacji zmniejsza ryzyko łamania się produktu przy dużych pakietach.

 

 

 

Budowa profilu

 

Termoizolacyjny profil dystansowy TermoProfi zbudowany jest z kompozytu o niskiej przewodności cieplnej. Odpowiedni dobór tworzywa sprawia, że profil skutecznie separuje ciepło i zimno po dwóch stronach pakietu szybowego.

 

Dolna część ramki pokryta jest warstwą barierową, zapewniającą prawidłową szczelność pakietów szybowych. Stosowane rozwiązanie zapobiega ubytkowi gazu znajdującego się między szybami oraz w okresie zimowym hamuje powstawanie wilgoci na wewnętrznej szybie pakietu.

 

Zastosowanie ramki TermoProfi Optimal może zmniejszyć kondensację pary wodnej na szybach okna nawet o 70%.

 

 

(...)

Z widocznej strony profilu znajdują się dwa perforowane rowki, które nie tylko nadają profilowi „zgrabności”, ale przede wszystkim zapewniają pakietom szybowym optymalne pochłanianie wilgoci przez sito molekularne.

 

Zastosowane rozwiązania wydłużają żywotność pakietów szybowych, jak również zwiększają komfort użytkowania okien. Produkt dostępny jest w rozmiarach od 8 do 24 mm szer. oraz w 7 standardowych kolorach.

 

 

2018 7-8 31 1

 

 

Przewaga nad konkurencją

 

TermoProfi jest jedną z nielicznych ramek na rynku o wysokości 7 mm. Wyższa ściana boczna ramki daje większą powierzchnię na rozłożenie uszczelnienia pierwotnego, co istotnie wpływa na szczelność całego pakietu szybowego.

 

Technologia ta zmniejsza ryzyko nieestetycznego wypływania butylu poza krawędź ramki do wnętrza szyby zespolonej. Dodatkowo, wyższa ramka umożliwia oszczędność aż do 10% na uszczelnieniu wtórnym (PU/PS/Hotmelt).

 

Wyższy profil jest równoznaczny ze zwiększoną pojemnością we wnętrzu produktu, w który w procesie obróbki wsypywane jest sito molekularne. Większa ilość pochłaniacza wilgoci gwarantuje z kolei przedłużoną żywotności okien.

 

Ramka TermoProfi posiada dostosowane do profilu o jej wymiarach narożniki. Do wyboru klientów są narożniki standardowe 90°, jak również gazowe, butylowane i łączniki. Dla producentów szyb preferujących ramkę giętą możliwe będzie użycie giętarek wykorzystujących technologię podgrzewania profilu, takich jak LISEC, FOREL czy LOMBARDA.

 

 

Trzymamy ramę!

 

Wysoce istotnym parametrem „ciepłych ramek” jest ich sztywność. Dobór odpowiedniego tworzywa do produkcji, oraz zaawansowana technologia wytwarzania stanowią klucz do sukcesu produktu.

 

Producenci szyb zespolonych nierzadko borykają się z problemem właściwego ułożenia ramek dystansowych w dwukomorowych pakietach szybowych. Wynika to m.in. z ich ciężaru. Tworzywo, z którego produkowana jest ramka TermoProfi, zawiera w sobie optymalną ilość włókna szklanego, które wzmacnia profil czyniąc go bardziej sztywnym i jednocześnie mniej narażonym na złamanie.

 

Perforacje są wykonywane dwurzędowo, w optymalnej odległości od siebie, dzięki czemu pozwalają profilowi zachować wytrzymałość. Technologia zastosowana przy produkcji ramki TermoProfi sprawia, że jest ona mniej podatna na różnego rodzaju odkształcenia, szczególnie przy dużych pakietach szybowych, co znacznie ułatwia proces produkcji szyb zespolonych.

 

 

2018 7-8 32 1

 

 

Ważny jest każdy szczegół

 

Produkcja ciepłej ramki jest procesem zaawansowanym technologicznie, wymagającym dużej precyzji. Każdy 1 cm profilu musi być wykonany z tworzywa zmieszanego w powtarzalnych proporcjach i wytłoczony w takich samych wymiarach.

 

Tworzenie ciepłej ramki to nieustanna kontrola jakości wprowadzanych do ekstruderów półproduktów, a także wytłaczanego produktu gotowego.

 

TermoProfi posiada laboratorium badawczo-rozwojowe, w którym regularnie przeprowadzana jest kontrola jakości zarówno używanych materiałów, jak i wytwarzanych produktów. Badana jest kolorystyka, geometria, a także adhezja uszczelnień do ramki.

 

 

2018 7-8 32 2

 

 

Oprócz badań własnych firma zleca również badania do instytutów, takich jak IFT Rosenheim, czy też Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

 

Dzięki dbałości o każdy szczegół producenci szyb zespolonych mogą liczyć na niezwykle wysoką powtarzalność geometryczną wyrobu, a odbiorcy końcowi mogą mieć pewność, że dostają przebadany produkt, o długiej żywotności, doskonale przygotowany do spełniania swoich zadań.

 

 

 

 Kaja Sowińska

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik