Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Super Spacer® zastosowany w BaseCamp Lyngby
Data dodania: 01.11.20

Architektura w przystępnej cenie jest jednym z najbardziej pilnych problemów naszych czasów. Jednak takie zagadnienia jak trwałość, energooszczędność, utwardzanie powierzchni, gospodarka zamkniętego obiegu, wygoda i integracja społeczna często występują w sprzeczności do założeń ekonomicznych. Lars Gitz Architects i BaseCamp Student powiódł się wyczyn połączenia tychże złożonych wymagań w jednym spektakularnym obiekcie, wielokrotnie nagradzanym studenckim akademiku.

 

2020 10 08 1

 

Kluczem do sukcesu było seryjne, modułowe budownictwo, niekosztowne, nadające się do recyklingu materiały elewacji, uwzględnienie energii odnawialnych oraz zbliżonego do naturalnego zazielenienia budynków i powierzchni infiltracji wód opadowych.

 

Glaseksperten A/S, jeden z wiodących skandynawskich przetwórców szkła, poprzez zautomatyzowaną produkcję zespolonych szyb izolacyjnych, strukturę szyb zależną od ukierunkowania geograficznego jak również zastosowanie systemu ciepłej ramki dystansowej Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus, przyczynił się kilkakroć do realizacji BaseCamp Lyngby, tej ambitnej koncepcji budowlanej.

 

2020 10 08 2

 


W rekordowo szybkim tempie, trwale i ekonomicznie
Podczas, gdy bieżnia na dachu nowej europejskiej siedziby głównej Googla w Londynie będzie mogła być udostępniona najwcześniej dopiero za 3 do 4 lat, mieszkańcy wzniesionego na powierzchni 41 000 m2 BaseCamp Lyngby mogli już w sierpniu 2020 r. wiązać buty do biegania.

 

Na zazielenionym dachu rozległego akademika w północnej części Kopenhagi powstał krajobraz parkowy z biologicznie zróżnicowaną roślinnością, powierzchniami ogrodów miejskich i długą na 800 metrów drogą, którą zależnie od usposobienia można wykorzystać do spacerowania lub biegania. Wznosi się ona z płaskiego terenu do wysokości sześciu pięter poprzez naturalnie ukształtowany budynek opadając ponownie do punktu wyjścia, otaczając przy tym przytulne dziedzińce i okrągły budynek społeczny.

 

2020 10 08 3

 

Elewacje, poprzez pionowe usytuowanie paneli o trzech różnych odcieniach drewna dębowego oraz rzędów okien, przypominają wysmukłe drzewa i lasy i podobnie jak cała budowla harmonijnie wplatają się w okoliczną przyrodę. BaseCamp Student Nordics, sekcja działającej w całej Europie BaseCamp Group, jako organizator projektu świadomie chciał coś przywrócić społeczności Lyngby i włączyć się do dialogu odnoszącego się do aspektów społecznych i ekologicznych. Dlatego też, aby stworzyć przestrzeń dla kontaktów i spotkań, dach jest powszechnie dostępny.

 

2020 10 08 4

 

Dla projektu tej wielkości czas trwania budowy jest bez wątpienia dużym osiągnięciem. W ciągu dwóch i pół lat w pobliżu Politechniki Duńskiej w Lyngby wybudowano 785 mieszkań, w tym 639 apartamentów dla studentów i 48 apartamentów dla seniorów. Budynek miał być co najmniej spektakularny, lecz jeden aspekt różni BaseCamp Lyngby od wielu innych projektów na dużą skalę: tutaj ekologia i oszczędność w równym stopniu kreują koncepcję architektoniczną.

 

2020 10 08 5

 


Moduły jako podstawa strukturalnej estetyki
Aby utrzymać oszacowane koszty budowy rzędu 75 milionów Euro, duńskie biuro Lars Gitz Architects skonstruowało moduł w kształcie trapezu, który wielokrotnie obracany o 180° i układany na różne wysokości daje w rezultacie łagodnie zaokrągloną kompozycję.

 

Także fasada jest typowym przykładem budownictwa efektywnego pod względem kosztów. Zewnętrzna elewacja z wewnętrzną cyrkulacją powietrza izolowana jest wełną mineralną – płytami firmy Rockpanel ze sprasowanych włókien z wulkanicznej skały bazaltowej. Ten niezwykle lekki materiał o ciężarze 8,4 kg na m2 można na miejscu dokładnie przyciąć i łatwo przymocować do konstrukcji nośnej.

 

2020 10 08 6

 

Płyty elewacyjne o naturalnym wyglądzie drewna składają się niemalże w całości z naturalnej skały wulkanicznej oraz pochodzącej z recyklingu wełny mineralnej i mogą zostać ponownie włączone do obiegu surowców. Tym samym elewacja ta jest jednym z filarów koncepcji zintegrowanego zrównoważonego rozwoju, wyróżnionej jako bardzo dobra certyfikatem BREEAM (odpowiada srebrnemu certyfikatowi DGNB – niemieckiej rady budownictwa zrównoważonego).

 

2020 10 08 7

 

Energooszczędny, zazieleniony dach z modułami fotowoltaicznymi służy do izolacji cieplnej, dostarcza energię elektryczną i stanowi element naturalnej klimatyzacji. Przechwytywana woda deszczowa poprzez odparowanie zostaje ponownie odprowadzana do naturalnego obiegu, co w konsekwencji odciąża system kanalizacji i obniża temperaturę otoczenia.

 

2020 10 08 8

 


Energooszczędne okna z ciepłą ramką dystansową
Także częścią całościowej koncepcji są okna aluminiowe z szybami dwukomorowymi. Jak to często bywa w architekturze skandynawskiej, przestrzenie w obiektach użyteczności publicznej są przeszklone od sufitu do posadzki, aby także w porze zimowej do pomieszczeń docierało możliwie dużo światła naturalnego.


Duński producent szyb zespolonych Glaseksperten dostarczył na budowę 4000 pakietów zespolonych szyb izolacyjnych o wymiarach 4,011 x 1,127 m, zgodnie z opracowanym co do minuty planem logistycznym. W związku z naturalnym kształtem budynku zabudowy szklane zmieniają się zależnie od ich ukierunkowania geograficznego. Zależnie od dopływu ciepła i nasłonecznienia zastosowano szyby przyciemnione, izolujące cieplnie lub przezroczyste z różnymi powłokami funkcyjnymi i grubością szkła.

 

2020 10 08 9

 

Jako ciepłą ramkę Glaseksperten wybrało Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus o różnych szerokościach. Jesper Hønning, Dyrektor Handlowy, wyjaśnia: — Coraz więcej naszych klientów chce zakładać okna energooszczędne. Konsekwentnie stawiamy na niskoemisyjne szkło termoizolacyjne, szkło przeciwsłoneczne jak również ciepłe ramki dystansowe, aby uniknąć mostków cieplnych i zoptymalizować współczynnik przenikania ciepła.

 

Do produkcji zespolonych szyb izolacyjnych w siedzibie firmy w Hjørring stoi do dyspozycji supernowoczesna, zautomatyzowana linia produkcyjna, na której przetwarzane są tafle szkła do wielkości 3,2 x 6 m. — Super Spacer ma dla Glaseksperten kluczowe znaczenie dla wytwarzania produktów wysokiej jakości.

 

2020 10 08 10

 

Poza tym jesteśmy wiodącym dostawcą pod względem ekonomicznym i ekologicznym — kontynuuje Jesper Hønning. — W pełni zautomatyzowana aplikacja profilu ramki ze zwoju pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz gwarantuje powtarzalną jakość produkcji najwyższej klasy.

 

Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający Edgetech Europe GmbH i Vice President International Sales w Quanex: — Europa Północna jest pionierem na skalę światową odnośnie ochrony klimatu i dlatego jednym z rynków rozwoju dla ciepłej ramki. Oczywiście, jesteśmy nadzwyczaj dumni z tego, że system ramki dystansowej Super Spacer znalazł zastosowanie w kolejnym sztandarowym skandynawskim projekcie. 


www.superspacer.com

2020 10 08 11

 

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2020 
  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik