Jeden z największych producentów automatycznych linii do produkcji szyb zespolonych, firma FOR.EL. S.p.A z Włoch, zaprezentowała na swoim stoisku, najnowocześniejszą, w pełni automatyczną linię, z niestosowanymi do chwili obecnej w Polsce rozwiązaniami technologicznymi, z użyciem ramki dystansowej Super Spacer. Prezentowana linia została wykonana na zamówienie dla krajowego producenta szyb zespolonych, firmy GLASS PRODUKT Sp. z o.o. z Gliwic, która już na dniach rozpoczyna produkcję w pełni innowacyjnych zespoleń, będących podstawą do produkcji najnowocześniejszej stolarki otworowej. Nim jednak na stałe zagoszczą w naszych domach szyby zespolone z ramką Super Spacer, zobaczmy, czym charakteryzują się te nowoczesne wkłady szybowe.

     Wystawiana linia produkcyjna różni się nieco od znanych nam do tej pory maszyn do produkcji szyb zespolonych. Produkcja zaczyna się od procesu mycia szkła wodą o określonych parametrach, których utrzymanie gwarantują najnowsze systemy osmotyczne. Pierwszy robiący wrażenie element, to system laserowej kontroli jakości optycznej szkła wyjeżdżającego z myjki. Jest to zminimalizowana wersja znanego do tej pory tylko z najnowocześniejszych hut szkła urządzenia, wychwytującego wtrącenia, zarysowania i zanieczyszczenia na szkle. Takie rozwiązanie w pełni wyklucza użycie do procesu zespalania formatki posiadającej jakiekolwiek defekty. Co więcej, formatki przed zespoleniem rozładowywane są elektrostatycznie, co uniemożliwia im przyciąganie kurzu i drobnych pyłów. Gotowe szkło trafia na stację nakładania ramki Nowa ramka Super Spacer, nawinięta niekonwencjonalnie na bęben przypominający wielką szpulę, elastycznie rozwija się i nakłada perfekcyjnie wokół krawędzi szkła o najróżnorodniejszych, skomplikowanych kształtach.

W cyklu produkcyjnym nie widać też sita molekularnego i tradycyjnego butylu. Okazuje się, że osuszacz przestrzeni międzyszybowej znajduje się w strukturze pianki, z której wykonana jest ramka, zaś samoprzylepna warstwa kleju, zapewniająca sklejenie i uszczelnienie styku ramki ze szkłem, nałożona jest fabrycznie podczas produkcji Super Spacer. Formatki szkła opatrzone nowoczesną ramką trafiają do prasy, gdzie nastąpi ich zespolenie i napełnienie gazem szlachetnym. Stamtąd szkło w postaci jedno-, bądź dwukomorowych zespoleń, osiągających niebagatelne wymiary do 2500x5000 mm, trafia na automat do uszczelnień wtórnych. Tutaj znowu zaskoczenie, bo zamiast znanego wszystkim z produkcji szyb zespolonych poliuretanu bądź polisulfidu, trafiamy na nowoczesny hotmelt, który już kilkanaście minut po nałożeniu pozwala na wykorzystanie szyby zespolonej w dalszej produkcji stolarki okiennej.

     Co różni szybę zespoloną wykonaną w takiej technologii, od znanych nam nie od dzisiaj tradycyjnych wkładów szybowych? Otóż, najnowsze zespolenia wykonane w oparciu o ramkę Super Spacer, posiadają najlepszą termoizolację pozwalającą polepszyć termoizolację okna o 0,2 uw. Dzięki nowej technologii produkcji szyb następuje podwyższenie dźwiękochłonności o 2 dB, eliminacja kondensacji pary wodnej o +5-8oC na krawędzi, eliminacja ucieczki gazu przez otwarte narożniki i redukcja napięć na spoinach krawędzi szyb, co uniemożliwia ich rozszczelnienie w niektórych warunkach. Ponadto nowa ramka posiada estetyczny wygląd i trwałe kolory oraz długotrwałą wytrzymałość i szczelność połączenia. Szyby zespolone w tej technologii jako jedyne z niewielu posiadają tzw. hurrican test, który pozwala na ich stosowanie na wysokich kondygnacjach, bez obawy o ich zniszczenie bądź rozszczelnienie.

     Jak więc widać lista zalet innowacyjnych szyb zespolonych jest niemała. Warto także dodać, że wprowadzenie najnowszej technologii produkcji szyb zespolonych, przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji, wzrostu wydajności, ale co najważniejsze, wprowadzenia produktu odpowiadającemu najnowszym wytycznym konferencji w kioto, czyli redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie tej technologii na rynek polski, przyczyni się nie tylko do poprawy jakości produkowanych szyb zespolonych, ale w konsekwencji do zdecydowanej poprawy jakości okien oraz do ochrony naszego środowiska.
Mariusz Kempka
GLASS PRODUKT
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.