Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Skuteczna ochrona przed upałem dzięki ramce SWISSPACER Ultimate
Data dodania: 04.08.21

Komfortowy dom pasywny w Hiszpanii

Na wybrzeżu hiszpańskiej Asturii powstał dom pasywny o wyraziście zarysowanej, geometrycznej bryle. Jego duże okna zostały zacienione za pomocą przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych. Przyjemną temperaturę w pomieszczeniach – nawet w środku gorącego lata – zapewniają szyby przeciwsłoneczne i ramki dystansowe klasy premium.

 

Te ostatnie, dzięki wyjątkowo niskiej przewodności cieplnej, zimą minimalizują ucieczkę ciepła z wnętrza na zewnątrz, pełniąc funkcję ciepłej ramki. Z kolei latem, ten sam element odgrywa rolę zimnej ramki i ogranicza przepływ ciepła z zewnątrz do wewnątrz, pomagając utrzymać chłód w pomieszczeniach. Tym samym, o każdej porze roku element zapewnia wymierną oszczędność energii.


W Gijon na północnym wybrzeżu Hiszpanii powstała willa w standardzie domu pasywnego, która zachwyca przejrzystą formą, doskonałą wydajnością energetyczną i wysokim komfortem cieplnym. Z wzajemnie przenikających się brył o różnych rozmiarach powstał budynek z dużą ilością światła dziennego, zacienionymi werandami i nasłonecznionymi tarasami.


Aby zapewnić sukces temu ambitnemu projektowi, architekci z pracowni J. Noval Estudio de Arquitectura dostosowali orientację geograficzną i wymiary otworów okiennych i drzwiowych, a także kształt budynku do panującego gorącego klimatu. W ten sposób powstał zwarty, wydłużony dom na planie prostokąta, którego dłuższy bok przebiega wzdłuż osi wschód-zachód.


Piwnica, mieszcząca m.in. pomieszczenie gospodarcze, jest doświetlona światłem dziennym z tarasów w stylu angielskim. Z przestrzeni mieszkalnej na parterze rozciąga się piękny widok na okolicę. Z nadbudówki nad częścią mieszkalną wychodzi się na otwarty taras na dachu.


Duże przeszklone powierzchnie ścian skierowane są na południe. Ich zacienienie gwarantowane jest przez przemyślane rozwiązania konstrukcyjne. Ponadto drzwi i okna chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie.

 

2021 07 18 1

Dom pasywny w Asturii łączy w sobie atrakcyjną formę i doskonałą wydajność energetyczną.
Copyright: Finstral / Marco Vega


W willi zastosowano potrójne szyby zespolone ze szkła ECLAZ, PLANITHERM i COOL-LITE EXTREME 60/28 firmy Saint-Gobain Building Glass Europe.

 

Najwyższej jakości ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE zapewnia wysoką energooszczędność w obszarze krawędzi szyby. W ten sposób powstały okna o współczynniku Uw wynoszącym 0,79 W/m2K i przepuszczalności światła na poziomie 77%.

 

– Nasze ramki dystansowe są już dobrze znane jako ciepła ramka, zapewniająca oszczędność energii zimą – mówi Frank Junker, Kierownik Sprzedaży w firmie SWISSPACER odpowiedzialny m.in. za rynek hiszpański. – Jednak ich zalety w równej mierze objawiają się także latem: element chroni wnętrze budynku przed upałem i, jako zimna ramka, pomaga znacznie obniżyć ilość energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń.

 

2021 07 18 2

Oprócz konstrukcyjnych rozwiązań zacieniających, przyjemny klimat w pomieszczeniach zapewniają okna i drzwi Finstral z szybami przeciwsłonecznymi Saint-Gobain i wysokiej jakości ramkami dystansowymi SWISSPACER. Copyright: Finstral / Marco Vega

 

 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt wykazało, że dzięki zastosowaniu ramki dystansowej klasy premium oszczędności użytecznej energii chłodniczej są znacznie

 

większe niż w przypadku ramek aluminiowych – w miejscach położonych na obszarach o ciepłym klimacie, takich jak Gijon, zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest niższe o niemal 9 procent.

 

 2021 07 18 3

Ramki dystansowe klasy premium firmy SWISSPACER izolują krawędź szyby o każdej porze roku i gwarantują najlepszą efektywność energetyczną także latem, spełniając funkcję „zimnej ramki”. Copyright: Finstral / Marco Vega

 


W związku z zachodzącymi zmianami klimatu ta cecha ramek dystansowych z pewnością zyska w niedługim czasie na znaczeniu. Na przykład według prognoz Niemieckiego Konsorcjum na rzecz Klimatu, na całym świecie należy spodziewać się wzrostu częstotliwości, intensywności i czasu trwania fal upałów. Wraz z większą liczbą słonecznych dni z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.


Więcej informacji na stronie https://pl.swisspacer.com

 2021 06 02 6

 

 2021 07 18 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2021 
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec