Budowane osiedla są coraz bardziej eko. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ekologicznych stosowanych przez deweloperów jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Zielony prąd pozwala obniżyć mieszkańcom koszty zużycia energii elektrycznej średnio o 25 proc. Podobnie jest z instalacją oświetlenia LED-owego. Z kolei dzięki gromadzeniu deszczówki, która może być wykorzystywana do podlewania zieleni, można zaoszczędzić wodę.
Deweloperzy podkreślają, że przy wyborze nowego lokum nabywcy nieruchomości coraz częściej kierują się kryterium ekologicznym. Pytają o to, jakie materiały zostały użyte do budowy i wykończenia wnętrz oraz jakie rozwiązania będą zastosowane na osiedlu. Chodzi zarówno o ochronę środowiska, jak i o oszczędności.
– Wprowadzenie paneli fotowoltaicznych na dachu budynku przynosi ogromne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i deweloperom. Po pierwsze, mamy o 1/4 niższe koszty zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych wpływa też bardzo na obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych danego budynku – mówi agencji informacyjnej Newseria Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Osiedla Alpha i Alpha Park.
Coraz częściej budynki mieszkalne są projektowane jako obiekty niskoenergetyczne, które będą zużywać nawet czterokrotnie mniej energii niż te tradycyjne. Niskie zużycie energii wynika nie tylko z dobrej izolacji domów i sprawnego ogrzewania, lecz także z cech architektonicznych. Chodzi o to, żeby dzienne pomieszczenia były umieszczone od południa, co zagwarantuje im naturalne oświetlenie słoneczne przez większą część dnia. Dzięki temu wnętrze szybko nagrzeje się i będzie wolniej tracić ciepło, dlatego będzie je można łatwiej i taniej ogrzać. Z kolei sypialnie z mniejszymi oknami powinny być położone od strony północnej.
– Coraz częściej na osiedlach pojawiają się również takie rozwiązania, jak LED-y. Oświetlenie LED-owe to przede wszystkim oszczędności, a także ochrona środowiska. Innym rozwiązaniem ekologicznym jest wykorzystanie wody deszczowej do podlewania wspólnej części zieleni. Wodę deszczową zbieramy w specjalnie do tego przygotowanych zbiornikach – tłumaczy Teresa Witkowska.
Rozwiązania architektoniczne obejmują również stosowanie naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów budowlanych, takich jak drewno, kamień czy szkło.
– Rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej przydatne, ale też coraz modniejsze. Deweloperzy stosują je coraz częściej i będą je stosować, ponieważ ludzie tego potrzebują. Ludzie są ciekawi, w jakich budynkach żyją, czy te budynki są przyjazne dla środowiska. Idziemy dalej, szukamy nowych rozwiązań, myślimy np. nad tym, aby na kolejnym naszym osiedlu przygotować WC dla psów – dodaje Teresa Witkowska.
Jak podkreśla, na ekologicznym osiedlu powinno też być jak najwięcej zielonych alejek i ścieżek rowerowych tak, żeby mieszkańcy mogli korzystać z jego oferty, nie używając samochodu.
Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Osiedla Alpha i Alpha Park
źródło: newseria.pl