Zapewnienie odpowiedniej izolacji szybów windowych oraz klatek schodowych jest niezwykle istotne z wielu powodów. Nie tylko pozwala utrzymać odpowiedni mikroklimat na klatce schodowej, ale również zapewnia szybkie odprowadzanie dymu i toksycznych gazów w przypadku pożaru.

Niestety, najpopularniejsze rozwiązanie tego problemu, czyli otwory wentylacyjne umieszczone na dachu, stanowią poważną lukę w izolacji budynku, przyczyniając się do upływu znacznej ilości ciepła oraz powodując nieprzyjemne przeciągi. System oddymiania Lift Smoke Control (LSC) firmy D+H łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przewietrzania i odprowadzania dymu, dzięki czemu nie tylko pozwala zachować odpowiedni mikroklimat wewnątrz budynku, ale jednocześnie pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła.

Image

System LSC firmy D+H pozwala na skuteczne oddymianie i przewietrzanie budynku, fot. D+H Polska

LSC – jak to działa?
System LSC firmy D+H pozwala na stałą kontrolę powietrza pod względem koncentracji szkodliwych gazów oraz natychmiastową reakcję systemu na zagrożenie pożarowe.  Jego sercem jest centrala zintegrowana z klapami dymowymi (lub oknami oddymiającymi) umiejscowionymi w górnej części szybu oraz czujką wyposażoną w system rurek zasysających powietrze z szybu windy. W przypadku wykrycia zagrożenia następuje automatyczne otwarcie otworów wentylacyjnych odprowadzając tym samym toksyczne gazy oraz dym z wnętrza budynku.

Pozwala to znacznie obniżyć ryzyko zaczadzenia, a także ułatwia przeprowadzenie akcji ratowniczej przez odpowiednie służby. Co więcej, system może być rozszerzony o dodatkowe czujniki dymu, akustyczne i optyczne sygnalizatory zagrożenia a także przyciski ręcznego wywołania alarmu. LSC firmy D+H posiada możliwość integracji z centralami sygnalizacji pożarowej (SAP) co dodatkowo zwiększa jego elastyczność oraz niezawodność.

Jednak choć system LSC firmy D+H został stworzony głównie z myślą o bezpieczeństwie osób znajdujących się w budynku, to jego zastosowanie ma też inne zalety, bardziej odczuwalne na co dzień. Po pierwsze, dzięki wyeliminowaniu stale otwartych otworów wentylacyjnych pozwala on znacznie podnieść szczelność energetyczną budynku, co w efekcie ogranicza koszty związane z jego ogrzewaniem. Co więcej, pozwala on na automatyczne i kontrolowane przewietrzanie klatek schodowych, dzięki czemu pozwala uniknąć nieprzyjemnych przeciągów.

Image

Mimo niewielkich rozmiarów, centrala zarządzająca systemem LSC Basic firmy D+H kryje w sobie olbrzymie możliwości, fot. D+H

LSC Basic - tani i niezawodny
System LSC Basic firmy D+H jest kompaktową wersją systemu oddymiania. Stworzono go z myślą o szybach windowych o wysokości nie przekraczającej 20 metrów. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku zwykłego LSC jednak jego parametry oraz komponenty zostały przystosowane do obiektów o znacznie mniejszej kubaturze. Dzięki temu połączono doskonałą skuteczność i niezawodność systemu LSC ze stosunkowo niskimi kosztami, zarówno początkowymi jak i eksploatacyjnymi.

Dodatkowo, mniejsze wymiary centrali zarządzającej doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonej powierzchni, nie powodując utrudnień. Mimo swoich niewielkich wymiarów, centrala systemu LSC Basic firmy D+H posiada olbrzymie możliwości rozbudowy, a jej funkcjonalność można bez trudu rozszerzyć przy pomocy takich elementów jak regulator temperatury, sygnalizatory optyczne i akustyczne, przyciski czy nawet czujki pogodowe, które zapobiegają zalaniu szybu bądź uszkodzeniu klap lub okien oddymiających.

LSC Basic firmy D+H pozwala zarządcy wprowadzić komfort i bezpieczeństwo nawet do niewielkich budynków wyposażonych w szyby windowe. Dzięki wszechstronności, niezawodności oraz niskim kosztom, użytkownicy tych obiektów będą mogli cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem oraz niższymi kosztami eksploatacji budynku.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.