Wiosną 2016 roku w Heinsberg uruchomiona zostanie produkcja systemu Super Spacer® TriSealTM Premium Plus przeznaczonego na rynek europejski. Spółka Edgetech Europe GmbH rozbudowuje swój zakład produkcyjny w zachodniej części Niemiec o linię do produkcji championa w dyscyplinie domów pasywnych – profili serii Super Spacer®. Te elastyczne ramki dystansowe przeznaczone są do ręcznego montażu i spełniają trzy podstawowe warunki wymagane w nowoczesnych konstrukcjach ze szkła: można je dowolnie formować, są energooszczędne oraz trwałe.

  

2016 4 31 1

Fot. Skandinaviska Glassystem®

 

Spółka Edgetech Europe GmbH w Heinsbergu ma dwa powody do świętowania: W maju 2016 r. minie dokładnie 5 lat od momentu otwarcia zakładu produkcyjnego w Heinsbergu, natomiast uruchomienie nowej linii do produkcji systemu Super Spacer® TriSealTM Premium Plus umożliwi jeszcze szybsze realizowanie dostaw dla klientów w Europie. Ważną zaletą ramek dystansowych z pianki silikonowej, docenianych przy szkleniu o wymiarach niestandardowych, jest ich plastyczność. Potwierdzone zostało to podczas przygotowywania innowacyjnego, ekskluzywnego i reprezentacyjnego projektu w Göteborgu, którego realizacja, po dwóch latach przygotowań oraz roku budowy, właśnie dobiegła końca.

 

 

Ekskluzywny, reprezentacyjny projekt Kompassen w Szwecji

 

W przypadku centrum handlowego Kompassen architektoniczne biuro projektowe Ågren Arkitekter otrzymało od inwestora Vasakronan zachetę na przekraczanie granic. Widocznym z daleka symbolem nowego obiektu miała być zwłaszcza fasada. Jednak możliwość swobodnego działania ograniczona była przez jeden wymóg: użyte materiały musiały być sprawdzone, a ich trwałość odpowiednio potwierdzona, ponieważ przy budowie centrum handlowego ważne jest przede wszystkim pogodzenie walorów estetycznych z funkcjonalnością oraz rentownością. Architekt Magnus Åhs miał jasno sprecyzowany cel, ale dopiero dzięki połączeniu sił wszystkich przedsiębiorstw biorących udział w projekcie udało się zrealizować wizję światła słonecznego, które odbija się i załamuje w fasadzie.

 

(...)

 

Nominacja do szwedzkiej nagrody „Glaspriset 2016” dla produktów ze szkła

 

Szwedzka firma Skandinaviska Glassystem, specjalizująca się w szklanych pokryciach ścian budynków, zasięgnęła porady artystki Sofii Bergman i tak narodził się pomysł naniesienia na fasadę asymetrycznej piramidy, bursztynowego szkła lanego. Elementy ze szkła lanego zostały wykonane w hucie szkła Målerås Glasbruk położonej pośrodku słynnej „szklanej krainy” w Småland. Łącznie 5700 szklanych piramid, każda o rozmiarze 20×20 cm i wadze ponad 3 kg, nałożono jak standardowe elementy ze szkła termoizolacyjnego na niewidoczne z zewnątrz szkło lustrzane, przymocowane do wielowarstwowej fasady. Ta wyjątkowa szklana konstrukcja została nominowana do szwedzkiej nagrody „Glaspriset 2016” przyznawanej produktom ze szkła.

  

2016 4 32 1

Fot. Edgetech®

  

2016 4 32 2

Fot. Skandinaviska Glassystem®

 

 

Połączenie szwedzkiej tradycji z innowacyjnością

 

Gotowa fasada uwidacznia perfekcyjną symbiozę pomiędzy starą szwedzką sztuką szkła a nowoczesnymi technologiami wykorzystującymi szkło płaskie. Tak wspaniały efekt stał jednak w początkowej fazie projektu pod znakiem zapytania, dlatego Erik Stening, Project Manager w firmie Skandinaviska Glassystem odpowiedzialny za realizację projektu, mówi z uznaniem o pracy zespołowej:

– Perfekcyjne zsynchronizowanie i połączenie poszczególnych komponentów w jedno, wyjątkowe dzieło sztuki, z którego możemy być dumni, było możliwe wyłącznie dzięki ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych stron. 

 

I tak, na przykład, firma SIKA, specjalizująca się w zakresie uszczelnień, zaproponowała Edgetech jako producenta elastycznych ramek dystansowych Super Spacer® TriSealTM Premium Plus, doskonale nadających się do zastosowania w niewielkich elementach ze szkła lustrzanego dostarczanych przez firmę KS Glas.

  

 

O spółce Edgetech Europe GmbH

 

Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® firmy Edgetech wytwarzane są z pianek i odpowiadają za wydajność energetyczną w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Pozwalają znacznie zredukować straty energetyczne oraz, w dużym stopniu, zapobiegają powstawania kondensacji, tym samym przyczyniając się do wydłużenia okresu eksploatacji okna. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 300 milionów metrów tych profili w 90 krajach na całym świecie. Edgetech Europe GmbH z Heinsberg to w 100% spółka zależna grupy Quanex Building Products Corporation z siedzibą w Houston w stanie Teksas.


Więcej informacji o systemach profili dystansowych Super Spacer® i technologii ciepłej ramki firmy Edgetech można znaleźć pod adresem www.superspacer.com.

 

2016 4 32 3

Fot. Edgetech®

 

2016 4 32 4

Fot. Skandinaviska Glassystem®

 

 

 

 

Johannes von Wenserski

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.