Estetyka i funkcjonalność systemów osłonowych
    System osłonowych ścian lamelowych stanowi estetyczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zapewniając jednocześnie dopływ powietrza do zabudowanej przestrzeni. Szczególnym rozwiązaniem jest ściana lamelowa wykonana z lameli akustycznych, która zapewnia doskonałą ochronę przed hałasem emitowanym przez obudowane urządzenia oraz umożliwia właściwą wymianę powietrza.
    Takie rozwiązanie stanowi element ozdobny, podnoszący walory estetyczne elewacji lub umożliwiający osłonięcie nieestetycznych urządzeń przed wzrokiem użytkowników budynku. Osłonowe ściany lamelowe mogą stanowić eleganckie i efektowne wykończenie dekoracyjne także dla ścian wewnętrznych budynku. Rozwiązania firmy RENSON LINIUS® już dawno przekroczyły granice prostokątnych i kwadratowych form, poszukując ciągle nowych rozwiązań dla tworzenia innych kształtów.
    Lamele produkowane przez firmę RENSON składają się z profili aluminiowych ekstrudowanych, przeznaczonych zarówno do małych jak i dużych obciążeń, z różnymi odstępami między lamelami. Każda z nich posiada zróżnicowaną przepuszczalność powietrza, co umożliwia ich dostosowanie dla każdych warunków, dla budynków przemysłowych, komercyjnych i mieszkalnych. Wielofunkcyjność systemów lamelowych pozwala również na wykorzystywanie ich jako skutecznych i estetycznych osłon przeciwsłonecznych

Efektywna ochrona przeciwsłoneczna
    Słońce jest najważniejszym źródłem światła i ciepła. Zaprojektowanie oraz kontrola urządzeń przeciwsłonecznych czasami bywają skomplikowane i dość trudne. Osłony przeciwsłoneczne powinny być opracowane z myślą o redukcji bezpośredniego ciepła pochodzącego od słońca w okresie letnim, a akceptację części jego ciepła wewnątrz budynku w trakcie zimy. Oczywiście, oprócz ciepła i kontroli światła słonecznego, ważną rolę przy wyborze odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, jest również sposób zacieniania, uzyskanie komfortowego oświetlenia, a także efektywność takiej osłony. Właściwy dobór rozwiąząń technicznych i użycie systemów przeciwsłonecznych pozwala uzyskać komfortowe warunki w pomieszczeniach i stanowi ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla zakupu i eksploatacji klimatyzacji.
    Zgodnie ze standartami zawartymi w protokole z Kyoto, wiele krajów europejskich dostosowało prawo budowlane do zaleceń zawartych w tym dokumencie i dąży do wprowadzenia w życie idei greenhous (po polsku: „ekologiczny dom“), czyli takiego domu, którego konstrukcja nakierowana jest na oszczędne zużywanie energii. Najważniejszym czynnikiem konsumującym energię jest chłodzenie budynku. Nawiązując do rezultatów wykorzystania osłon przeciwsłonecznych, możemy za ich pomocą zredukować znane wszystkim koszty spowodowane eksploatacją klimatyzacji, a co za tym idzie także istotne zmniejszenie zużycie energii Wśród proponowanych przez firmę RENSON rozwiązań osłon przeciwsłonecznych możemy wyróżnić osłony zewnętrzne aluminiowe i tekstylne. Żaluzje zewnętrzne, w odróżnieniu od wewnętrznych, stanowią zdecydowanie skuteczniejszą formę ochrony przeciwsłonecznej, gdyż kompleksowo chronią przed nagrzewaniem się wnętrza obiektu. Firma RENSON w swojej ofercie posiada szereg rozwiązań żaluzji zewnętrznych służących do całkowitego zaciemnienia pomieszczeń, jak np.: FIXSCREEN® oraz rozwiązania, których głównym celem jest załamanie części promieni słonecznych, czyli tzw. „łamaczy światła” – SUNCLIPS®, ICARUS®, FIXSCREEN®, VERANDASCREEN®.
     Wśród aluminiowych, zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych możemy wyróżnić żaluzje składające się:
● z lekkich ekstrudowanych (tłoczonych) profili aluminiowych (np. RENSON SUNCLIPS®), które mogą być rozmieszczone na lub pod konstrukcją nośną, jak i między jej elementami. System ten można montować w płaszczyznach: pionowej, poziomej, pod kątem (do 30°) tak, aby uzyskać oczekiwany poziom zacienienia.
● z pełnych ekstrudowanych (tłoczonych) profili aluminiowych w kształcie eliptycznym ICARUS® lub prostokątnym PLANO®, który doskonale nadaje się do obudowy fasad budynków jak i ochrony przed słońcem fasad szklanych. Lamele różnej szerokości mogą być ustawiane poziomo lub pionowo, jako element stały lub ruchomy.
    Jako nowości RENSON prezentuje dwa systemy – LOGGIA® i FIXSCREEN®. RENSON LOGGIA® to system aluminiowych, ruchomych żaluzji przeciwsłonecznych, opartych o kilka typów ram i żaluzji, umożliwiających tworzenie przesłon w formie 1- lub 2-skrzydłowej oraz jako elementów harmonijkowych, ewentualnie teleskopowych. Tak wykonana zabudowa zapewnia właściwą ochronę przeciwsłoneczną, skuteczną wentylację, kontrolę światła słonecznego, ochronę przed insektami oraz częściowe zaciemnienie.
     Tekstylnym odpowiednikiem, posiadającym powyższe cechy osłon przeciwsłonecznych jest FIXSCREEN®. Dzięki swej budowie, jest on doskonałym rozwiązaniem dla budynków prywatnych i obiektów użyteczności publicznej. Specjalny system prowadzenia szyny bocznej zapewnia stabilność tkaniny, zapobiegając jej rozdarciu lub trzepotaniu. Stabilne trzymanie tkaniny daje możliwość wykonania elementów o powierzchni do 18 m2. Zastosowanie osłony FIXSCREEN® umożliwia naturalne wietrzenie pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony przed owadami i wiatrem. Elastyczne wykończenie listwy dolnej zapewnia idealne przyleganie do parapetu. Odpowiedni FIXSCREEN®, stosowany wewnątrz lub na zewnątrz budynków, zapewni zaciemnienie pomieszczeń do prezentacji, laboratoriów, sypialni...
    Uzupełnieniem powyższego jest VERANDASCREEN®, produkt przeznaczony do przesłaniania ogrodów zimowych i świetlików Maksymalny rozmiar tej przesłony to 21 m2, przy szerokości maksymalnej do 4,5 m. Zastosowanie łącznika umożliwia podwojenie tej szerokości.
    Powyższe systemy osłon przeciwsłonecznych są na co dzień polecane architektom, biurom projektowym, inwestorom, użytkownikom i zdobywają sobie ich uznanie. Dlatego też można się z nimi spotkać na wielu obiektach w całym świecie, w tym również w Polsce.

Grzegorz Jaworski i Janusz Gluza
RENSON NV
www.renson.eu 

więcej informacji: Świat Szkła 5/2008

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.