O-I aktywnie włączył się w VII Europejski Tydzień Redukcji Odpadów, by promować w Polsce recykling szkła.

Światowy lider produkcji opakowań szklanych, firma O-I, intensywnie promuje powtórne wykorzystywanie szkła i jego recykling. Koncern przyłączył się do EWWR (European Week of Waste Reduction) organizując warsztaty edukacyjne dla pracowników biurowych i lekcje ekologii w szkołach.

 

20161177Sloiki

 

W 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction) w ramach „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”. Wydarzenia organizowane w jego trakcie mają zwracać uwagę Europejczyków na ogrom produkowanych przez nich śmieci oraz popularyzować sposoby ograniczania odpadów i odpowiedzialnego postępowania z nimi.

 

Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych produktów. Wykonane z niego opakowania mogą być wielokrotnie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Z danych Europejskiej Federacji Producentów Szklanych Opakowań (FEVE) wynika, że w Unii Europejskiej do ponownego przetworzenia zbiera się 74% procent szklanych opakowań, w Polsce - 59%. Mimo, że nasze zaangażowanie w recykling szkła systematycznie rośnie, wciąż sporo nam brakuje do państw takich jak Czechy (72%) czy Niemcy (89%).

 

Szkło – Opakowanie przyjazne środowisku
Szkło jest produkowane głównie z trzech naturalnych składników: piasku kwarcowego, wapienia i sody amoniakalnej. Nie podlega rozpadowi na szkodliwe substancje chemiczne. Szklane opakowania utrzymują świeżość i smak, a także nie wchodzą w reakcję z przechowywanymi w nich produktami. Jako jedyne nadają się zarówno do ponownego wykorzystania, jak i wielokrotnego recyklingu. Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystywane nawet 20-30 razy zanim zostaną wycofane z obiegu.

 

Recykling – Sposób na ograniczenie ilości śmieci i zanieczyszczenia środowiska
Z roku na rok w Polsce produkuje się coraz więcej śmieci. Ich ilość można ograniczyć między innymi segregując odpady i poddając je recyklingowi. Szkło należy do najwdzięczniejszych materiałów. Produkcja opakowań ze stłuczki przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 70% oraz zmniejszenia zanieczyszczenia wody o 50%, a powietrza o 20%. Wytworzenie jednej butelki z recyklingu pozwala zaoszczędzić ilość energii potrzebnej do zasilania żarówki o mocy 100 W przez 4 godziny lub zmywarki do naczyń przez 10 minut.

 

Czego Jaś się nie nauczy, czyli edukacja dzieci i dorosłych
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod względem zdrowia, smaku i ochrony środowiska szkło jest najpewniejszym sposobem przechowywania żywności i napojów. Szklane opakowania łączą optymalne zabezpieczenie z pięknym wzornictwem. „O-I nie tylko produkuje, ale również promuje powtórne wykorzystanie szkła. Przecież może być ono poddawane recyklingowi w nieskończoność. Mamy nadzieję, że już wkrótce Polska będzie chwalić się takimi statystykami, jak nasi sąsiedzi” – mówi Janusz Cepryński, Dyrektor Produkcyjny O-I w Polsce i Estonii.


O-I kolejny raz aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów podkreślając znaczenie szkła i właściwego postępowania ze szklanymi odpadami. Firma organizuje wydarzenie dla pracowników Poznań Malta House i lekcje ekologii dla 300 dzieci z poznańskich szkół, które prowadzone będą przez pracowników O-I.

 

„Nasza firma jest największym odbiorcą szkła z recyklingu na świecie. W 2015 r. przetworzyliśmy 4,7 miliona ton, a w samej tylko Europie aż około 3 milionów ton tego materiału. Wykorzystując go do produkcji nowych butelek, zużywamy mniej surowców i energii elektrycznej” – wyjaśnia Janusz Cepryński. „Każde z naszych opakowań szklanych zawiera przeciętnie 37% szkła z odzysku. W Europie produkujemy butelki stworzone w nawet 80% ze szkła poddanego recyklingowi. Szkło jest zbyt cennym produktem, by tak po prostu je wyrzucać, skoro może zostać przetworzone w ekonomiczny sposób. A my jako odpowiedzialna firma chcemy się naszą wiedzą jak najszerzej dzielić” – kontynuuje Janusz Cepryński.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.