W minionym tygodniu odbył się 11. Międzynarodowy Dzień Prasy Branżowej organizowany przez europejską grupę Roto, producenta okuć do okien i drzwi oraz okien dachowych. W przeciągu dwóch dni dziennikarze, zaproszeni do Berlina, mieli okazję wziąć udział w konferencji stawiającej prognozy na rok 2017 dla całej branży.

 

 

2016 12 10 1

 

 

W spotkaniu wzięli udział dziennikarze z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Belgi, Chin, Anglii, Grecji, Włoch, Holandii, Polski, Rumunii, Rosji, Szwecji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Węgier. Pobyt w Berlinie rozpoczął się od zwiedzania niedawno zakupionej fabryki DEVENTER, która produkuje uszczelki m.in. do okien i drzwi Roto. Drugi dzień minął pod znakiem informacji: przedstawiciele prasy wysłuchali ośmiu wykładów. Prelekcje wygłosili m.in. dr. Eckhard Keill, dyrektor generalny grupy Roto, ale także goście specjalni, jak np. Reinhold Hepp, dyrektor policji kryminalnej.

 

 

2016 12 10 2

 

 

Rynek stolarki otworowej: podsumowania i prognozy

 

Zmienna i niepewna sytuacja polityczna w 2016 roku sprawia, że nigdy wcześniej nie było tak trudno określić prognoz na 12 kolejnych miesięcy. Pomimo tego eksperci firmy badawczej EUROCONSTRUCT notują w Europie rozwój budownictwa na poziomie 3%. Ze względu na niepewności w roku 2017 spodziewany jest wzrost na poziomie 2,5%. W branży stolarki otworowej w 2016 roku zanotowano umiarkowany wzrost produkcji. W bieżącym roku wzrost był napędzany głównie przez realizację nowo wznoszonych konstrukcji, które wzrosły o ponad 5,5%, choć z niskiego poziomu. Należy jednak zauważyć, że rok nie był stabilny. Trwający od 2015 roku kryzys budowalny w Rosji obniżył produkcję o 30%. Podobne wyhamowanie można obserwować w Chinach oraz Ameryce Południowej, gdzie budowa biurowców spadła aż o 90%. W wielu krajach Europy (Niemcy, Irlandia, Węgry, Portugalia, Hiszpania) widoczne są jednak pierwsze oznaki regeneracji rynku po regresji – eksperci Roto widzą w nich przyszłych liderów segmentu stolarki otworowej. Pod względem rozwoju zdecydowanie pozytywnymi przykładami są rynki w Ameryce Północnej, a także w Europie Środkowo-Wschodniej, jak np. Polska czy Rumunia, które są głównymi eksporterami, co potwierdzają badania Interconnection Consulting (to kraje, w których poszczególni producenci eksportują nawet do 90% swojej produkcji).

 

Pod znakiem zapytania pozostają rynki w Wielkiej Brytanii oraz USA, ponieważ trudno ocenić, jak stosunkowo świeże zmiany polityczne wpłyną na produkcję okien i drzwi. 

 

 

2016 12 10 3

 

 

Roto ufa klientom

 

Celem grupy na przyszłe miesiące jest uniezależnienie się od wpływów politycznych. Drogą ku jego osiągnięciu jest oparcie wielowymiarowej strategii o potrzeby klienta. Po pierwsze, firma projektuje nowe generacje produktów w odpowiedzi na potwierdzone badaniami, zdeklarowane potrzeby odbiorów. Najlepszym przykładem jest okno obrotowe RotoQ z montażem na klik i ergonomiczną górną klamką. W Polsce dostępne od 2015 roku w wersji drewnianej, od 2016 w kolorze białym, a od 2017 roku, w Niemczech, także z PVC. Rodzina produktów RotoQ to także znak zmian w projektowaniu. Nadpodaż produktów w branży budowlanej prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia liczby zakładów produkcyjnych oraz wymusza na producentach przepracowanie strategii. Czasy ograniczonego wzrostu zachęcają do bazowania na podstawowych rozwiązaniach i zachowawczego inwestowania. Firma Roto niezmiennie stawia na innowacyjność, design, funkcjonalność, jakość oraz bogatą ofertę akcesoriów dodatkowych. W celu jeszcze lepszego reagowania na potrzeby inwestorów firma powołała do życia Centrum Innowacji. Będzie to interdyscyplinarny ośrodek zrzeszający 90 specjalistów pracujących nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla okien i drzwi Roto.

 

 

2016 12 10 4

 

 

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.