Aktualne problemy z zanieczyszczeniem powietrza bardzo mocno powiązane są ze stanem budownictwa w przeszłości, jak i jakością wznoszenia nowych budynków.
Ponad 40% całej zużytej energii pochodzi z ogrzewania budynków w sezonie grzewczym. W tym czasie znajduje się w powietrzu najwięcej rakotwórczych pierwiastków, negatywnie wpływających na zdrowie a nawet życie ludzi.
W zmniejszeniu zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynków dużą role odgrywa szczelność okien. Współczesne okna są bardzo szczelne, a dodatkowo ich konstrukcja zapewnia dobrą izolację cieplną. Toteż montowane są zarówno w nowych budynkach, jak i starych, w ramach ich modernizacji.
Dopiero jednak ich upowszechnienie podkreśliło ogromną wagę montażu okien w osiągnięciu założonych przez projektantów parametrów termoizolacyjnych. Zagadnienia te opisane zostały przez Autorkę w poprzednich częściach artykułu: Jakość montażu i szczelność konstrukcji okna Część 1: normy i przepisy („Świat Szkła” 06/2017) oraz Jakość montażu i szczelność konstrukcji okna Część 2: badanie szczelności – test BLOWER DOOR („Świat Szkła” 07-08/2017).
Poniżej, jako podsumowanie ww. artykułów, prezentowane są przykłady nieszczelności okiennych, spowodowane zarówno błędami konstrukcyjnymi okna, jak i niewłaściwym jego montażem.
Nieszczelny montaż. Połączenia ramy okna z ościeżem
Normowe wskazanie anemometru dla dopuszczalnego przepływu max. 0,2 m/s. Poniżej na zdjęciach zarejestrowano na anemometrze przecieki powietrza na styku ramy okna z ościeżem o wartości 1,57 i 5,77 m/s. Termogramy wykonane dla tych punktów potwierdziły spadek temperatury w miejscach przecieku – min. temp. 13,7 i 9,1oC

Połączenie skrzydła z ramą okna

Nieszczelne listwy przyszybowe

(...)
Nieszczelne słupki
Termogram wykonany wewnątrz budynku



Nieszczelne słupki

Zawiasy
Jeśli nie są chowane w skrzydle to mogą być źródłem nieszczelności.


Okna typu HST
Z uwagi na konstrukcję, często są nieszczelne.


Montaż z użyciem uszczelnienia taśmą rozprężną
Bardzo ważne jest zachowanie równej szczeliny montażowej, ponieważ to do jej szerokości dobiera się grubość taśmy. Ona zastępuje uszczelnienie foliami i wypełnienie pianą PUR. Jeżeli grubość rozprężenia (w zbyt szerokiej szczelinie) przekroczy zalecenia producenta, wówczas połączenie nie będzie szczelne i dobrze izolowane.


Listwy przyszybowe – niedokładne dopasowanie

Łączenie listwy podokiennej z ramą okna
Producent dostarcza z oknem, listwę podokienną. Jest ona wczepiana w ramę. Dodatkowo powinna być pomiędzy tym łączeniem taśma rozprężna i klej


Rolety nadstawne
To typ rolet niestety nieszczelnych i zimnych.


Okna połaciowe


Wady okna wynikłe ze złego składowania

Wnioski:
Korzyści z zachowania szczelnej powłoki budynku
- uniknięcie kondensacji pary wodnej
- brak przeciągów
- brak niskich temperatur na podłodze – komfort
- brak infiltracji szkodliwych substancji do budynku
- brak degradacji materiałów konstrukcyjnych
- brak strat ciepła – mniejsze koszty ogrzewania
Nieszczelności poszukuje się w całym budynku, nie tylko w oknach. Jednak okna, z uwagi na swą ważną rolę, traktowane są szczególnie wymagająco. Niestety popełnia się wiele błędów w montażu. Montażyści powinni korzystać ze szkoleń zdobywając wiedzę i doświadczenie.
Sprzedawcy i producenci powinni dostarczać rzetelnych danych o oknach we wszystkich zakresach.
Test szczelności jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia jakości wykonania montażu i konstrukcji okna. Postawione wymagania dotyczące szczelności powinny obowiązywać powszechnie każdego inwestora a przede wszystkim wykonawcę. Koszt badania nie powinien być przeszkodą, gdyż w skali budowy jest to ułamek procenta wszystkich kosztów, natomiast korzyści są bezcenne.
Dzięki badaniu można sprawdzić wykonawcę lub on sam może zweryfikować swoją pracę. Korzyścią są po obu stronach: dla wykonawcy i inwestora. Wykonawca doskonali swoją jakość a inwestor ma szansę na poprawę błędów. Niestety brakuje zapisu w prawie budowlanym o obowiązku wykonania testu, jedynie się go zaleca.
Mam nadzieję, że czas to zmieni, bo dzięki temu będzie można uniknąć wielu błędów, oszczędzić kosztów i stresów na ich naprawianie i wykluczyć nierzetelnych wykonawców. Tak jest już w wielu krajach i od lat panują w nich wyższe standardy jakości budowania.
mgr inż. Katarzyna Jarocka
PASS Doradztwo Energetyczne
Europejski Certyfikowany Doradca i Wykonawca
Budownictwa Pasywnego w Darmstadt
Bibliografia:
1. www.passdoradztwo.pl
1. www.blowerdoor.de
2. www.pibp.pl
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017

Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:
- Agata Kostrzewa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Agnieszka Roguska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz dziale dystrybucji
- Iwona Markowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL