Jak doprowadzić światło dzienne do wnętrz budynków w taki sposób, by wyeliminować potrzebę stosowania sztucznego światła w ciągu dnia nawet w pomieszczeniach bez okien? Jak optymalnie wykorzystać światło słoneczne w budynkach ze szklaną elewacją, nie powodując efektu olśnienia?
Firma BASF znalazła inteligentne rozwiązanie tych dwóch problemów. System jest oparty na zasadzie przekierowania światła i składa się z trzech elementów: specjalnej folii, kanału świetlnego oraz opraw oświetleniowych. Folia jest umieszczona w izolowanym szkle i optymalnie kieruje światło do kanału zawierającego odblaskową folię.
Kanał transportuje światło głęboko do wnętrza budynku, gdzie oprawy oświetleniowe rozprowadzają je po pomieszczeniach. Oprawy wyposażone są jednocześnie w żarówki LED, które zapewniają oświetlenie, gdy naturalne światło dzienne jest niedostępne lub niewystarczające. BASF, wspólnie z Bartenbach GmbH, zaprezentuje ten innowacyjny system zarządzania światłem dziennym w formie modelu w skali 1:10 na targach Light + Building we Frankfurcie, które odbyły się w dniach 18-23 marca 2018 r. (stoisko A92 w hali 3.0).
– Wiele osób, szczególnie w miesiącach zimowych, ma dostęp niemal wyłącznie do sztucznego światła. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli wychodzą one z domu przed wschodem słońca, a wracają dopiero po zmroku. Tymczasem szerokie spektrum kolorów zawarte w naturalnym świetle dziennym ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i wydajność – wyjaśnia Cristobal Garrido Segura, kierownik projektu Smart Daylight Management w BASF. – Postrzeganie światła jest kwestią indywidualną. Moja wizja polega na dopasowaniu naturalnej atmosfery świetlnej do preferencji użytkownika.
Człowiek w centrum koncepcji oświetlenia
Koncepcja HCL (human centric lighting) odnosi się do holistycznego podejścia do oświetlenia, kładącego nacisk na ludzi i ich dobre samopoczucie. HCL obejmuje wizualne, emocjonalne i biologiczne efekty światła. System światła dziennego BASF może przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni w miejscach takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe i budynki biurowe.
Ludzie czują się lepiej przy naturalnym świetle – poprawia się wówczas ich zdolność koncentracji, są bardziej zmotywowani do pracy i mniej podatni na choroby. Co więcej, zastosowanie naturalnego światła w ciągu dnia pozwala zmniejszyć zużycie sztucznego oświetlenia o ponad połowę. Firma konsultingowa A.T. Kearney obliczyła, że w 2020 roku korzyści płynące z HCL mogą wynieść w Europie aż 870 mln euro.
Duży potencjał dla architektów
System pozwala na transport światła daleko w głąb budynków i nie wymaga przy tym dodatkowych zmian konstrukcyjnych elewacji. Wewnątrz budynku system może być wszechstronnie wykorzystywany – ukryty w suficie podwieszanym albo widoczny jako część architektury wnętrza. Dzięki oprawom oświetleniowym światło dzienne dociera do miejsc mocno oddalonych od okien, jak również do korytarzy i pomieszczeń zupełnie pozbawionych naturalnego światła.
System można zintegrować zarówno z istniejącymi, jak i nowymi koncepcjami elewacji, nie ograniczając przy tym możliwości projektowych. Co więcej, tworzy on możliwości dla nowych koncepcji projektowych, takich jak przestrzenie biurowe z miejscami do pracy i odpoczynku, które zawierają zielone strefy, by poprawić jakość życia.
Od pomysłu do gotowego rozwiązania
Pomysł na projekt zarządzania światłem dziennym pojawił się w trakcie programu Creator Space™ zainicjowanego przez BASF w 2015 r., dla uczczenia 150. urodzin firmy. Opierając się na nim, zespoły ze Szwajcarii zgłębiały temat światła i energii wewnątrz budynków. We współpracy z ekspertami BASF z różnych wyspecjalizowanych jednostek powstała koncepcja, która przerodziła się w projekt, a następnie przekształciła w rozwiązanie systemowe gotowe do wprowadzenia na rynek. Prototyp jest obecnie wykorzystywany w siedzibie Bartenbach GmbH w Austrii.
Więcej informacji na temat systemu światła dziennego można znaleźć na stronie internetowej: www.basf.com/daylighting
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018