Wszystkie istotne rozwiązania do projektowania domów pasywnych

Odwiedzający goście mogą zapoznać się z głównymi aspektami domu pasywnego. Budynek o powierzchni 24 m², który objechał Niemcy w 2009 r., zaprojektowany jako autentyczny dom pasywny, z pełną izolacją termiczną i bezszwową, szczelną obudową, jest przykładem projektu i konstrukcji domu pasywnego z łatwą w montażu izolacją dźwiękową i termiczną, oknami energooszczędnymi i inteligentną klimatyzacją.

ImageEnergeto® - wyjątkowe okna

W ramach ekspozycji, jako rozwiązanie rekomendowane do domów pasywnych, zaprezentowane zostaną również produkowane przez Aluplast profile okienne energeto® 8000.

Są to systemy z uszczelnieniem zewnętrznym o szerokości 85 mm, które w wersji standardowej osiągają współczynnik izolacyjności termicznej Uf = 0,98 W/m2K, co przy zastosowaniu pakietów trzyszybowych daje możliwość wykonania okien o współczynniku Uw = 0,8 W/m2K (spełniajace wymagania domu pasywnego).

Po wypełnieniu komór profili specjalną pianą poliuretanową możliwe jest natomiast uzyskanie współczynnika przenikania ciepła dla profili Uf = 0,82 W/m2K, co pozwala wykonać okna o współczynniku Uw = 0,61 W/m2K.

Zaproponowany przez aluplast koncept energeto® jest nowym kierunkiem w myśleniu o energooszczędności okien, gdyż wiąże się z wyeliminowaniem stosowanych dotychczas w profilach wzmocnień stalowych, które powodowały pogorszenie ich termiki.

Wdrożenie energeto® możliwe jest dzięki kombinacji dwóch innowacyjnych technologii aluplast:
- „bonding inside“, specjalnego skrzydła z zastosowaniem techniki klejenia szyb oraz
- „powerdur inside“, nowego rodzaju ram opracowanego we współpracy z firmą BASF z zastosowaniem tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane w konwencjonalnych ramach.

Metalowe usztywnienie w profilach ram okiennych tworzy wskutek wysokiej przewodności cieplnej mostek termiczny. Wzmocniony włóknem szklanym termoplast zastępuje stal stosowaną w konwencjonalnych ramach z tworzywa sztucznego i zapewnia zdecydowanie lepsze właściwości izolacji cieplnej przy tych samych mechanicznych właściwościach okna. Zastosowanie technologii wklejania szyb pozwala natomiast wykorzystać pełną głębokości wrębu szybowego.

Głębsze osadzenie szyby we wrębie, prowadzi do zmniejszenia wartości współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka termicznego występującego na styku szyby z ramą skrzydła, co daje lepsze zabezpieczenie przed tworzeniem się rosy na krawędzi szkła. Dzięki stałemu połączeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła. Metoda ta minimalizuje ryzyko pęknięć szyb w wyniku naprężeń punktowych oraz wydłuża czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji.                                        

Image 

Prezentacja zdjęć wykonanych kamerą termowizyjną podczas targów frontalne 2010 (z lewej strony okno wykonane w systemie energeto® 8000 z pakietem trzyszybowym, z prawej strony w systemie Ideal 4000 z pakietem dwuszybowym.

Prezentowany w ramach mobilnego domu energooszczędnego eksponat energeto® 8000 jest dodatkowo okleinowany folią dekoracyjną w kolorze antracytowym. Wykonana przez Hornschuch folia pokrywająca profile okienne zawiera pigmenty BASF Lumogen®, Sicopal® i Sicotan® zmniejsza absorpcję, tym samym profile są bardziej odporne na działanie słońca, a jednoczesnie uzyskują lśniące kolory i trwałe powierzchnie.

Odwiedzający goście mogą zapoznać się z szeregiem innowacyjnych rozwiązań, wśród których wymienić można m.in.:

- innowacyjna izolacja z produktów BASF takich, jak Neopor® oraz Styrodur® C, które są wykorzystywane jako odporna na ściskanie i hydrofobowa izolacja cieplna np. płyt fundamentowych, płaskiego dachu i obrzeży.
- dekoracyjne pochłaniacze hałasu wykonane z pianki BASF Basotect®, która jest lekka, łatwa w obróbce i trudnopalna;
- kolektory słoneczne produkcji firmy Viessmann, zawierające izolację cieplną z pianki Basotect.
- profile okienne energeto®, energooszczędne i ekonomiczne rozwiązania dedykowane do domów energooszczędnych i pasywnych
- Isokorb® XT produkcji Schöck z rdzeniem izolującym z tworzywa Neopor: według producenta, ten element izolacji jest pierwszym i jak dotąd jedynym elementem łączącym dla komponentów nośnych izolacji, który został zakwalifikowany jako tak zwany "element rysy termicznej" przez Passivhausinstitut Darmstadt

Szczegółowe informacje i kalendarz trasy znajdują się na stronie: http://www.plasticsportal.net/wa/plasticsEU~de_DE/portal/show/content/products/foams/neopor_neu/neopor_mesh_tour

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.