Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania

- Niemcy widzą duże korzyści, jakie oferuje sztuczna inteligencja w dziedzinach takich jak mobilność i produkcja
- Co drugi ankietowany nie miałby nic przeciwko współpracy z robotem
- Członek Zarządu Bosch dr Michael Bolle: – Człowiek sprawuje kontrolę nad sztuczną inteligencją.

 

 W domach, na ulicach i w pracy – sztuczna inteligencja (SI) w zasadniczy sposób zmieni świat.

 

Przy tym nie wszystko to dopiero kwestia przyszłości: na przykład współczesne smartfony już dziś posiadają inteligentnych asystentów głosowych, w medycynie natomiast sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do diagnostyki.

 

Jednak nawet jeśli inteligentne systemy już dziś są częścią naszej rzeczywistości, większość Niemców (85%) nie ma jeszcze świadomości, w jakich obszarach obecnie wykorzystuje się sztuczną inteligencję.

 

Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o wiedzę: co prawda większość ankietowanych (82%) zna pojęcie sztucznej inteligencji, to jednak ponad połowa (53%) wie tylko w przybliżeniu, co ono oznacza.

 

20181133bosch EK27-11.18a

 

Wykazało to reprezentatywne badanie przeprowadzone przez firmę Bosch oraz instytut badań rynkowych Innofact z okazji sympozjum poświęconego sztucznej inteligencji AI CON, podczas którego ponad 200 ekspertów dyskutowało na temat szans i wyzwań, jakie stoją przed sztuczną inteligencją i które odbyło się w Renningen pod Stuttgartem.

 

– Im większy wpływ mają inteligentne systemy na codzienność, tym ważniejsze jest wskazanie ludziom korzyści, jakie z tego płyną i zyskanie ich akceptacji dla tej ważnej technologii – powiedział dr Michael Bolle, członek Zarządu pełniący funkcję dyrektora ds. technologii cyfrowych i techniki w spółce Bosch.Brak obaw przed robotami
Przykładem korzyści, jakie przynosi sztuczna inteligencja, są autonomiczne samochody. Bosch pracuje nad tym, aby ruch drogowy był bezwypadkowy, bezemisyjny i bezstresowy.

 

Obecnie błąd ludzki jest przyczyną dziewięciu na dziesięć wypadków drogowych. Zaawansowana technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję mogłaby zapobiec dużej liczbie tych wypadków.

 

Innym obszarem jest zintegrowana w sieci produkcja: w inteligentnych zakładach ludzie i maszyny będą tworzyć wspólnie inteligentną załogę – roboty przejmą od ludzi uciążliwe lub niebezpieczne zadania, będą mogły wykorzystywać doświadczenie w procesie uczenia się i w ten sposób odciążą pracowników.

 

Jest to perspektywa, którą skłonna byłaby zaakceptować większość Niemców. Dwie trzecie ankietowanych (67%) widzi duże korzyści w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w takich obszarach jak produkcja i mobilność.

 

Otwarcie wyrażają oni gotowość współpracy z robotem w przyszłości, jeśli miałby on przejąć od nich rutynowe zadania: co drugi ankietowany (50%) może to sobie wyobrazić, a zyskany w ten sposób czas w pracy wykorzystałby przede wszystkim na działania społeczne lub kreatywne.

 

Różnice pod względem korzyści płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji ujawniają się w zależności od wieku respondentów: zwłaszcza w grupie osób w wieku 18–29 lat także smartfon i miejsce zamieszkania są uważane za obszary, w których według respondentów sztuczna inteligencja mogłaby być przydatna.

 

20181133bosch EK27-11.18bBadania nad bezpieczną, trwałą i przewidywalną sztuczną inteligencją
Aby rozwinąć posiadane kompetencje w dziedzinie sztucznej inteligencji, spółka otworzyła na początku roku 2017 Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI).

 

Głównym zadaniem BCAI jest zbadanie reguł wykorzystywanych przez maszyny w procesie uczenia się oraz wniosków, jakie maszyny wyciągają z przyswajanych treści.

 

Aby wesprzeć młodych badaczy w tym obszarze, w przyszłym roku Bosch po raz pierwszy rozpisze konkurs Bosch AI Young Researcher Award, przeznaczając na niego kwotę 50 000 EUR.

 

– Prowadzimy badania nad sztuczną inteligencją, która będzie bezpieczna, trwała i przewidywalna – powiedział dyrektor ds. badań w spółce Bosch, prof. Thomas Kropf.

 

– Sztuczna inteligencja będzie stanowić dopełnienie ludzkich możliwości. – Aby wesprzeć badania w obszarze sztucznej inteligencji, Bosch wraz z partnerami ze świata nauki, gospodarki i polityki powołali do życia pod koniec 2016 roku inicjatywę Cyber Valley.

 

– W ramach Cyber Valley naukowcy oraz podmioty gospodarcze stworzą wspólnie ekosystem zapewniający najlepsze warunki dla rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział prof. Bernhard Schölkopf, dyrektor w instytucie Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Intelligente Systeme) w Tybindze z okazji sympozjum AI CON.

 

Celem jest możliwie szybki transfer wyników badań naukowych do przemysłu, sprowadzenie wysoce wykwalifikowanych badaczy z całego świata, a także kształcenie i utrzymanie na miejscu specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji.Rozbudowa sieci, pogłębienie wymiany
Sympozjum AI CON, które odbywa się po raz pierwszy, zostało zorganizowane przez BCAI oraz wspólną inicjatywę Cyber Valley.

 

Celem jest integracja wiodących ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji wywodzących się ze świata przemysłu i nauki, w celu wysondowania szans i wyzwań związanych z rozwojem tej technologii.

 

Na liście mówców, oprócz ekspertów Bosch takich jak dr Michael Bolle i dr Christoph Peylo (dyrektor BCAI) znalazł się także prof. Bernhard Schölkopf, jeden z wiodących w świecie naukowców w dziedzinie uczenia maszynowego.

 

Obecni byli także goście z USA (Carnegie Mellon University), Szwajcarii (ETH Zürich), Austrii, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.Ankieta: W czasie reprezentatywnego badania na temat sztucznej inteligencji instytut badań rynkowych Innofact na zlecenie firmy Bosch przebadał 1 022 osoby w wieku od 18 do 69 lat. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2018 roku.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.