Szwajcarski producent szyb zespolonych testuje innowacyjny komponent do kompensacji ciśnienia w pakiecie szybowym

 

Na targach glasstec szwajcarski producent ciepłej ramki SWISSPACER wprowadził na rynek nowy produkt: SWISSPACER Air. Ten niewielki element zapewnia kompensację ciśnienia w wielokomorowych szybach zespolonych i przeciwdziała obciążeniom klimatycznym.

 

Ale przydatność praktyczna rozwiązania była weryfikowana już od pewnego czasu: jest ono stosowane od 2016 roku przez Glassolutions – wiodącego producenta szkła budowlanego, spółkę zależną globalnej grupy SAINT-GOBAIN, w projektach realizowanych w całym szwajcarskim regionie Alp.

 

Przykładem może być restauracja Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, gdzie nowe szyby izolacyjne, zainstalowane w ramach rozbudowy budynku, zostały wyposażone w SWISSPACER Air. Szyby zostały przetransportowane wyciągiem krzesełkowym na miejsce montażu, pokonując różnicę wysokości 707 m, z prędkością wznoszenia wynoszącą 59 m/min.

 

Kolejny przykład to schronisko w Riederalp w szwajcarskim kantonie Valais, gdzie wszystkie okna w budynku zostały zmodernizowane i wyposażone w SWISSPACER Air. Również tutaj konieczny był transport kolejką górską: przy różnicy wysokości rzędu 1166 m i czasie przewozu wynoszącym dziewięć minut, prędkość wznoszenia wynosiła 130 m/min – dzięki SWISSPACER Air nie stanowiło to żadnego problemu.

 

Oba obiekty referencyjne zostały wyposażone w okna pochodzące od lokalnego producenta stolarki – firmy Waser Schreinerei z miejscowości Wolfenschiessen. — Bardzo doceniamy otwartość naszych klientów na tego rodzaju projekty. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane zaufanie. Stanowi to dla nas zachętę do kolejnych przedsięwzięć — mówi Valerian Wicky, Dyrektor Zarządzający Glassolutions Kreuzlingen.

 

Zakład Glassolutions w Kreuzlingen w Szwajcarii należy do europejskiej sieci ponad 200 zakładów produkcyjnych i jest znany przede wszystkim z rozwiązań specjalnych. Z tego względu SWISSPACER zdecydował się na współpracę z tym szwajcarskim producentem szkła izolacyjnego. — W ramach projektów realizowanych wspólnie z Glassolutions, dzięki wykorzystaniu know-how obu partnerów, udało nam się sprostać już kilku wyzwaniom technicznym.

 

Firma ta cieszy się renomą rzetelnego, innowacyjnego przedsiębiorstwa wśród klientów z obszaru Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Dlatego wybór tego silnego partnera do realizacji pierwszych projektów pilotażowych SWISSPACER Air był dla nas oczywisty — mówi Matthias Bach, Dyrektor Techniczny SWISSPACER.

 

2019 09 34 1

 

 2019 09 34 2

W ramach rozbudowy budynku restauracji Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, nowe szyby izolacyjne zostały wyposażone w SWISSPACER Air (© SWISSPACER)

 

Rozwiązanie problemu, z jakim branża okienna borykała się od wielu lat
W szczególności w przypadku transportu szkła izolacyjnego między lokalizacjami o dużych różnicach wysokości, np. przez przełęcze górskie, tunele lub transportem lotniczym, między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń na krawędziach szkła i w samym szkle. W rezultacie może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła.

 

Problem ten jest również dobrze znany Valerianowi Wicky’emu: — Kiedy zespół badawczo-rozwojowy SWISSPACER zwrócił się do nas z rozwiązaniem SWISSPACER Air, natychmiast wzbudziło ono nasze zainteresowanie. Rozwiązuje ono nie tylko problemy wynikające z różnic wysokości, ale także obciążeń klimatycznych na krawędzi szkła.

 

Ponieważ jesteśmy firmą silnie zorientowaną na usługi, przekonał nas przede wszystkim prosty montaż szyb zespolonych w ramach okiennych. Producent okien może zamontować szyby zespolone standardowo w fabryce, co pozwala wyeliminować wszelkie dodatkowe koszty transportu i montażu na budowie. Nasi klienci odnoszą z tego duże korzyści w praktyce.

 

Przed opracowaniem SWISSPACER Air, Glassolutions korzystało ze wstępnie ustawionej kompensacji ciśnienia za pomocą altimetra lub jednostek otwartych. Zawsze wiązało się to z dużymi nakładami logistycznymi, ponieważ magazynowanie pośrednie u dealera okien pociągało za sobą ryzyko stłuczenia szkła.

 

— W przypadku przesunięć w harmonogramie realizacji na placu budowy, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których szkło izolacyjne pękało na etapie składowania tymczasowego. Nasi klienci potrzebowali prostego i elastycznego rozwiązania, które reagowałoby odpowiednio do sytuacji na warunki atmosferyczne, okoliczności związane z transportem i postęp budowy.

 

Dzięki SWISSPACER Air problemy te odchodzą do przeszłości. Po osiągnięciu określonego etapu realizacji, producent okien może zamontować odpowiednie szyby bezpośrednio w zakładzie i przetransportować je do obiektu położonego na przykład w górach. Nasi klienci nie muszą już martwić się o dodatkową obsługę lub osobny transport szyb i ram — mówi Wicky.

2019 09 34 3

 

2019 09 34 4


W schronisku w Riederalp zmodernizowano wszystkie okna w budynku – obecnie są one wyposażone w SWISSPACER Air(© SWISSPACER

 

Lepszy wygląd i najlepsza izolacja termiczna
Oprócz niezawodności planowania, niewielki komponent oferuje również inne zalety. Zachowanie równoległości szyb w obrębie pakietu ma znaczenie z punktu widzenia izolacji termicznej, szczególnie w okresie zimowym. Gdy objętość powietrza w przestrzeni międzyszybowej maleje w niskich temperaturach, za sprawą Swisspacer Air wygięcie szyby do wewnątrz staje się niemożliwe.

 

Dzięki temu szkło izolacyjne zachowuje swoją pełną funkcjonalność nawet o tej porze roku. SWISSPACER Air częściowo przeciwdziała nieestetycznym odkształceniom szyb, które są na porządku dziennym w przypadku braku kompensacji ciśnienia. Wicky posiada już pierwsze doświadczenia w tym zakresie:

 

— Architekci i planiści często zwracali się do nas z prośbą o znalezienie rozwiązania tego problemu. To skłoniło nas do przetestowania wpływu Swisspacer Air na odkształcenia szkła w wielu próbach terenowych – z pozytywnymi wynikami: odkształcenia wynikające ze zmiany pór roku są zredukowane. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom skuteczne rozwiązanie problemu.

 

2019 09 34 5

Szyby zostały przetransportowane wyciągiem krzesełkowym na miejsce montażu, pokonując różnicę wysokości 707 m, z prędkością wznoszenia wynoszącą 59 m/min (© SWISSPACER)

 

Praktyczny montaż Instalacja SWISSPACER Air w zakładzie Glassolutions przebiega bardzo sprawnie dzięki opracowaniu i optymalizacji procesu umożliwiającego montaż elementu podczas produkcji szyby zespolonej. W specjalnych warunkach możliwe jest teraz również – w koordynacji ze SWISSPACER – zamontowanie komponentu Air w wyprodukowanej wcześniej szybie zespolonej już po utwardzeniu szczeliwa wtórnego.

 

Zaletą tego rozwiązania jest to, że wymóg kompensacji ciśnienia może być spełniony w dalszym etapie. Nie ma potrzeby kompensacji ciśnienia za pomocą altimetra, co przyspiesza produkcję. — Wystarczy jedynie wstawić komponent SWISSPACER Air do zespolenia, ale z tym nie wiąże się żadna potrzeba dodatkowej obsługi z naszej czy klienta strony — mówi Wicky.

 

Synergia know-how Glassolutions łączy zaawansowaną wiedzę z zakresu szkła bazowego, ramek dystansowych i przeróbki szyb na szkło izolacyjne w celu opracowania trwałych rozwiązań spełniających potrzeby klientów. — Firma wykonała pionierską pracę w zakresie praktycznych aspektów produktu Swisspacer Air.

 

2019 09 34 6

Dzięki SWISSPACER Air nawet prędkość wznoszenia rzędu 130 m/min nie stanowiła problemu podczas transportu szyb zespolonych do schroniska w Riederalp (© SWISSPACER)

 

Dzięki pomocy zespołu udało nam się zoptymalizować wytwarzanie i znacząco udoskonalić opracowane metody obróbki. Podobnie jak w przypadku innych projektów, możemy teraz z przyjemnością spojrzeć wstecz na profesjonalną i konstruktywną współpracę — mówi Bach. Wicky dodaje: — Od 2003 roku wprowadziliśmy ramkę SWISSPACER jako naszą ciepłą ramkę. Od 2005 roku wykorzystujemy ją w ponad 90% naszych szyb zespolonych.

 

Od tego czasu większość producentów okien zaczęła jednoznacznie wskazywać tę ramkę dystansową w swoich specyfikacjach. Kiedy nasi klienci dowiedzieli się, że SWISSPACER oferuje teraz ten nowy komponent i że dzięki temu, mimo zastosowania powietrza zamiast gazów obojętnych, możliwe jest osiągnięcie dobrych wartości Ug w potrójnej szybie zespolonej, natychmiast wzbudziło to ich zainteresowanie. W ramach prób terenowych z powodzeniem stosujemy ten produkt we wszystkich regionach i na różnych wysokościach.

 

2019 09 34 7

 

Janina Brielmann
www.swisspacer.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 9/2019
   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.