Kilkanaście procent populacji ludzkiej to osoby z niepełnosprawnością. W Polsce jest ich kilka milionów, z czego wielu porusza się na wózkach inwalidzkich.

 

Obchodzony 3 grudnia Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to dobra okazja ku temu, by pochylić się nad ich problemami. Jednym z nich jest wykończenie i aranżacja domu czy mieszkania – bez barier. OknoPlus proponuje rozwiązania, które to umożliwiają, ułatwiając niesprawnym ruchowo domownikom codzienne funkcjonowanie.

 

Niskoprogowe drzwi balkonowe, lekkie, przesuwne konstrukcje okienne, zdalnie sterowane rolety, praktyczny czytnik linii papilarnych zamiast tradycyjnych zamków, to przykłady propozycji firmy OknoPlus, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu domu bez barier. Ale po kolei…

 


Im większa przestrzeń, tym lepiej i wygodniej
Planując rozkład domu czy mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku pamiętajmy, że nie warto niepotrzebnie mnożyć pomieszczeń. Im większa przestrzeń, mniej progów i drzwi, tym lepiej, bo wygodniej. Zamiast pokoju z kuchnią, postawmy na salon z aneksem kuchennym.

 

Nie rozdzielajmy łazienki i WC – rozsądniej zaaranżować to w jednym wnętrzu. Weźmy też pod uwagę fakt, że dla w miarę swobodnego manewrowania wózkiem inwalidzkim dla osoby dorosłej niezbędna jest wolna powierzchnia o średnicy mniej więcej półtora metra – to konieczne, aby móc skręcić czy zawrócić. Zadbajmy też o antypoślizgowe podłogi w domu.

 


Szerokie drzwi, przesuwne okna, niskie progi
To rzecz oczywista, ale warto ją skonkretyzować. Minimalna szerokość drzwi w domu osoby na wózku to 90 cm, wiadomo jednak, że jeśli będzie to 100 czy na przykład 110, znacznie zwiększy się jej komfort poruszania. Dla wygody niepełnosprawnego domownika dobrze również postawić na drzwi przesuwne i zlikwidować wszystkie progi lub zastosować rozwiązania niskoprogowe. To samo dotyczy drzwi balkonowych czy tarasowych.


Do mieszkań z balkonem OknoPlus proponuje niskoprogowe drzwi balkonowe. To nowoczesna konstrukcja, w której próg ma zaledwie 2 cm wysokości, co pozwala dość swobodnie pokonywać go na wózku.

 

 20191112oknoplus prog niski-1024x585

Drzwi balkonowe niskoprogowe 

Wygodne i harmonijne połączenie wnętrza budynku z ogrodem zapewnią drzwi balkonowe niskoprogowe. W tej nowoczesnej konstrukcji próg ma tylko 2 cm wysokości. Może być w kolorze szarym lub czarnym. Niski próg jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem dla dzieci oraz osób w starszym wieku, z kolei przekładka termiczna niweluje mostek termiczny. Niskoprogowe drzwi tarasowe wyposażone są również w zatrzask balkonowy, umożliwiający przymknięcie skrzydła drzwiowego w czasie korzystania z balkonu czy tarasu. Oprócz standardowych okuć nawierzchniowych, drzwi z progiem niskim mogą być wyposażone w okucie ukryte Select lub okucie Comfort zapewniające bezpieczne wietrzenie.

 https://www.oknoplus.com.pl/drzwi/drzwi-tarasowe-niskoprogowe/


Jako opcję do domu z tarasem eksperci doradzają natomiast obecnie Morlite Vision – przesuwne przeszklenie, które – mimo swoich modnych, dużych gabarytów – dzięki zastosowaniu nowatorskiego okucia, przesuwa się niezwykle lekko – na tyle lekko, że nie sprawi problemu osobie słabej czy nie w pełni sprawnej.

 

20191112oknoplus HomeKONCEPT 71 L zdjecie 4-1024x603

Drzwi przesuwne Morlite Vision - OknoPlus

Współczesna architektura uwielbia duże przestrzenie i proporcjonalnie dostosowane do nich przeszklenia. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć salon i taras, by zyskać specjalne miejsce na relaks, rodzinne posiłki i towarzyskie spotkania – nie zamykając się przy tym na fantastyczne widoki. Otwierając się na obecne trendy proponujemy nowy typ konstrukcji przesuwnych, które pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu –przy aranżacji wnętrz nie trzeba już zostawiać miejsca na otwarcie tradycyjnego skrzydła okiennego czy drzwiowego.
 https://www.oknoplus.com.pl/konstrukcje-przesuwne/morlite-vision/


Mechanizm wspomagający działa tak, że podczas otwierania odsuwa ruchome skrzydło od ościeżnicy na kilka milimetrów, aby mogło ono łatwo przesunąć się (na specjalnych wózkach), a przy zamykaniu umieszcza je z powrotem na miejscu – tłumaczy Tomasz Grabka, Doradca Klienta OknoPlus.

 

Zamawiając okna i/lub drzwi do domu bez barier, nie zapomnijmy zaznaczyć przy składaniu zamówienia, że klamki (uchwyty) powinny znajdować się na wysokości komfortowej z punktu widzenia osoby siedzącej na wózku. To mniej więcej 100 cm – licząc od poziomu podłogi.

 


Sterowane pilotem zewnętrzne rolety okienne
Poza lekko otwierającymi się oknami, szerokimi drzwiami i niskimi progami, które usprawniają poruszanie się po domu, istotne są także zabezpieczenia i wygoda ich obsługi. Dobrym przykładem są tutaj miedzy innymi zewnętrzne rolety antywłamaniowe.

 

Aby osoba nie w pełni sprawna ruchowo mogła je bez wysiłku i fizycznego zaangażowania otwierać lub zamykać, zainwestujmy w te, które oferuje OknoPlus – z elektronicznym systemem sterowania. Użytkownik za pomocą pilota może na bieżąco wybierać żądaną pozycję rolet lub na przykład programować ich otwarcie bądź zamknięcie o określonej godzinie. Nie ma żadnych korbek, dźwigni ani sznurków. Niczego nie trzeba robić ręcznie.

 

20191112oknoplus rolety

 Rolety automatyczne natynkowe, podtynkowe i naokienne

Na każdym etapie budowy bądź użytkowania budynku, bogata oferta rolet pozwoli na dopasowanie do Państwa wymagań i preferencji.

Nowobudowany dom: 

-rolety podtynkowe – optymalne w sytuacji gdy nie zostały jeszcze wylane nadproża. Poszczególne systemy pozwalają na całkowice schowanie skrzynek w nadprożach co zapewnia wysoką estetykę budynku.
Modernizacja domu: 
- rolety nadokienne w systemach EXAKT, EXPERT oraz Revo – osadzane są na górnej ramie okna i razem z nim montowane we wnęce okiennej. Elewacja przesłania zewnętrzną ścianę kasety, dzięki czemu jest ona niewidoczna, jak i niedostępna od zewnątrz. Od wewnętrznej strony budynku zachowany musi być dostęp do klapy rewizyjnej.
- rolety zewnętrzne, natynkowe – montowane są na elewacji. Dostępne są różne kształty skrzynek. Kolorowe zestawienia skrzynek i pancerzy rolet mogą tworzyć atrakcyjny element fasady budynku.

https://www.oknoplus.com.pl/rolety-i-bramy/rolety/

 

Komfortowe otwieranie drzwi wejściowych
Na ułatwianie niepełnosprawnym ich codzienności składa się wiele „drobiazgów”, których osoby w pełni sprawne mogą nawet nie zauważać. Jedną z takich rzeczy jest wygodne otwieranie drzwi wejściowych.

 

Można mieć kilka różnych zamków, kilka kluczy i za każdym razem długo szukać przed drzwiami tego właściwego, można mieć dobre, antywłamaniowe drzwi i jeden – centralny klucz do całego domu, albo… zrezygnować z używania klucza i otwierać drzwi… palcem wskazującym. OknoPlus ze swoim produktem – nowoczesnymi, energooszczędnymi drzwiami Alu STAR, oferuje taką właśnie możliwość.

 

Tradycyjny system zabezpieczeń (z kluczem) może być zastąpiony lub używany jednocześnie (na przykład przez różnych domowników – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami) z czytnikiem linii papilarnych. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych osób, które są niepełnosprawne manualnie. Dotknięcie palcem czytnika jest dla nich bowiem znacznie łatwiejsze, niż operowanie kluczem w zamku.

 

 20191112oknoplus STAR-1024x768

Drzwi Alu STAR

Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych i bogatemu wzornictwu łączą w sobie wiele funkcji – piękno, estetykę, bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz ochronę przed zimnem i deszczem. Zapewniają dużą izolację termiczno-akustyczną oraz ochronę przed włamaniem.

Energooszczędne drzwi wejściowe OknoPlus z profilu STAR z panelem nakładkowym licowanym obustronnie, wyposażone są w zawiasy ukryte WALA.

Klient ma możliwość wyboru dowolnego wzoru drzwi z katalogu OknoPlus oraz rodzaju i kształtu zewnętrznego pochwytu. Od wewnątrz oferowana jest klamka ze stali szlachetnej.

Drzwi OknoPlus umożliwiają indywidualne podejście do sposobu zamykania i otwierania, a wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Tradycyjny klucz można z łatwością połączyć z czytnikiem linii papilarnych, kluczem RiFD, pilotem, klawiaturą, a nawet systemem Bluetooth, odpowiadając tym samym na zróżnicowane preferencje i przyzwyczajenia wszystkich domowników.

https://www.oknoplus.com.pl/drzwi/alu-star/

 

***
To tylko niektóre z możliwości w zakresie ułatwienia osobom niepełnosprawnym funkcjonowania w ich domu. Opcji jest znacznie więcej i można je personalizować. Być może teraz jest najlepszy moment na decyzję, bo w OknoPlus jeszcze do końca roku trwa promocja zimowa, w ramach której rabaty sięgają nawet 46%.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.