Tak częste wykorzystanie tego kruchego i delikatnego, a z drugiej strony masywnego i twardego materiału skłania przedsiębiorstwa szklarskie do wykorzystania nowych technologii i technik cięcia i obróbki, które w szybszy i bardziej oszczędny sposób pozwolą uzyskać zamierzone efekty.Stosowane dotąd metody przygotowywania szkła do użytku końcowego wymagały dużego wysiłku, zaangażowania zasobów i niezmiernej ilości czasu. Niepocieszającym jest fakt, że i tutaj znalazły się zlecenia niemożliwe do realizacji, przy danych środkach.


Do uzyskania idealnego efektu, a także dorównaniu jakością konkurencji, firmy potrzebują dodatkowo drogich urządzeń i nowych, zaawansowanych technologicznie maszyn. Jednym z takich rozwiązań jest cięcie wysokosprężonym strumieniem wody.     Znane już w branży szklarskiej maszyny waterjet pozwalają ciąć szkło o grubości do 250 mm, z dokładnością do 0,01 mm i niebywałą powtarzalnością. Na rynku znaleźć można maszyny o różnych parametrach technicznych i gabarytach obszaru cięcia, zależnych od wymagań i oczekiwań. Ogromnym atutem jest możliwość obrabiania skrajnie małych elementów, często nieopłacalnych w przygotowaniu ręcznym.     Na rynku polskim pojawiła się już jedna z pierwszych maszyn, wprowadzających najnowszą i najnowocześniejszą technologię cięcia materiałów pod kątem do 46°. Urządzenie water jet z pięcioosiową głowicą, charakteryzującą się ruchami niemal identycznymi jak nadgarstek ludzkiej ręki, pozwalają uzyskać nieograniczoną liczbę kształtów, także 3D. Znajduje to przede wszystkim zastosowanie przy cięciu blatów kuchennych, łazienkowych czy stołowych. Pomimo tego, że maszyna wycina także milimetrowe otwory, najczęściej jednak korzystają z niej producenci frontów do mebli, drzwi w najróżniejszej postaci ze szkła litego, klejonego a nawet pancernego. Dodatkowo, idealnie nadaje się do przygotowania rozet, witraży i innych nietypowych kształtów.

 

 
 
 

Jak w każdej branży trudno jest dorównać kolosom, które zaopatrzone są w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Są to przedsiębiorstwa, do których szybko dociera informacja rynkowa, z równie wielkim przyspieszeniem wprowadzająca nowości w życie. Dla wyrównania szans mniejsze firmy, czasami kilkuosobowe, korzystają z pracy profesjonalnych urządzeń na zasadzie zlecenia.W woj. Kujawsko-Pomorskim, w firmie HOBBY-WATERJET3D, w Solcu Kujawskim, która jako pierwsza zakupiła to światowe rozwiązanie technologiczne, umożliwiające wycinanie elementów pod kątem można już dzisiaj składać zamówienia na wykonanie takiej usługi. W trakcie procesu można uzyskać powierzchnię cięcia nie wymagającą dalszej obróbki materiału, co znacznie obniża koszty produkcji. Cięcie bez wpływu negatywnych oddziaływań mechanicznych i chemicznych na obrabiany materiał umożliwia późniejsze hartowanie szkła.Poza tym, dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego, technika ta w pełni optymalizuje wykorzystanie materiału, minimalizując odpad. Możliwość skorzystania z tego rodzaju usług z pewnością zainteresuje firmy tworzące rzadko powtarzalne produkty, gdyż cena nie jest zależna od ilości wykonanych elementów.     Dzięki tego typu technologiom, z których mogą korzystać zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa zastosowanie szkła będzie możliwe w każdej dziedzinie życia. Dotychczasowe ograniczenia czasowe oraz obciążenia finansowe, z powodu wykorzystywania ilości środków zostaną zastąpione przez ciągle rozwijające się oprzyrządowania ułatwiające pracę.

 

Dagmara Wynarska
HOBBY-WATERJET3D
 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

więcej informacji: Świat Szkła 12/2008
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.