ImageW grudniu 2008 roku została zakończona budowa Domu Pasywnego w podwarszawskim Józefowie. Budynek powstał z inicjatywy Wydawnictwa Przewodnik Budowlany. Jego konstrukcja została zaprojektowana przez Barbarę Mendel z pracowni architektonicznej Archon, a następnie zrealizowana we współpracy z najlepszymi firmami budowlanymi w Polsce, w tym Reynaers Polska. Przy projekcie pracowali eksperci z Polski i Szwajcarii. Wykorzystanie w inwestycji najnowszych osiągnięć technologicznych i maksymalne ograniczenie kosztów użytkowania sprawiają, że inwestycja ma szansę stać się wyznacznikiem rozwoju energooszczędnego budownictwa ku coraz lepszej funkcjonalności w Polsce.

Podwarszawski Dom Pasywny jest budynkiem wolnostojącym, niepodpiwniczonym i dwukondygnacyjnym. Jego całkowita powierzchnia wynosi 109 m2. Spełniono w nim zasadę buforowego układu pomieszczeń, charakterystyczną dla budownictwa pasywnego: największe pomieszczenie – pokój dzienny o powierzchni 44,3 m2 znajduje się w środku budynku, natomiast mniejsze pomieszczenia – m.in. wnęka kuchenna, toaleta – przy ścianach zewnętrznych. Do południowo-zachodniego naroża przylega wydzielona weranda o powierzchni 15,6 m2. Pozostałą część elewacji frontowej zajmują przeszklone drzwi wejściowe oraz segmentowa brama garażowa. Na piętrze jest tylko jedno pomieszczenie – pokój mogący pełnić funkcję salonu łazienkowego lub sypialni o powierzchni 24,7 m2. Przeszklone pomieszczenia werandy oraz łazienki wraz z zainstalowaniem gruntowego wymiennika ciepła sprawiają, że spełnione jest założenie pokrycia około 40% zapotrzebowania na energię cieplną przez bierne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Uwzględniono również lokalne warunki terenowe – od strony wschodniej (stok wzniesienia) nie ma żadnych otworów w części parterowej, za to usytuowane są okrągłe schody łączące obie kondygnacje.


ImageSystemy Reynaers

Spektakularnym, widocznym z daleka elementem, mającym duży wpływ na energooszczędne użytkowanie budynku są przeciwsłoneczne żaluzje BS 100 zainstalowane na przeszklonej fasadzie CW 50-HI. Możliwa jest zmiana ustawienia lameli żaluzji w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Są one również wyrazistym elementem dekoracyjnym elewacji budynku. Oba systemy zostały opracowane przez Reynaers.

Ściana osłonowa systemu CW 50-HI, zastosowana na piętrze Domu Pasywnego, stanowi odważną próbę sprawdzenia przydatności dużych powierzchni przeszklonych w budynkach o bardzo niskim zużyciu energii. W domu w Józefowie rozwiązanie to zajmuje prawie całą powierzchnię trzech ścian zewnętrznych pokoju na piętrze.

Słupy i rygle zbudowane są z „ciepłych” profili aluminiowych systemu CW 50-HI (Uf = 0,9 W/m2K) i wypełnione dwukomorowymi szybami zespolonymi (Ug = 0,6 W/m2K). Tak duża powierzchnia przeszklonych ścian mogłaby doprowadzić do przegrzania pomieszczenia w okresie letnim. Aby temu zapobiec, przewidziano automatycznie sterowane zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne sytemu Reynaers BS 100. Ich eliptyczny kształt powoduje, że w okresie zimowym w minimalnym stopniu ograniczają dostęp promieni słonecznych. Natomiast w lecie umożliwiają całkowite zacienienie pomieszczenia.

ImageFirma Reynaers wdraża zrównoważone rozwiązania w większości swoich inwestycji, popierając tym samym najnowsze trendy ochrony środowiska oraz zapewniając klientom oszczędności. W ofercie Reynaers dostępne są kompletne i wydajne pod względem energetycznym rozwiązania z aluminium, m.in. ściana kurtynowa CW 60 Solar czy energooszczędne rozwiązania HI minimalizujące koszty ogrzewania budynku i straty ciepła na zewnątrz: system okienno-drzwiowy CS 86-HI, system drzwi przesuwnych i podnoszono-przesuwnych CP 155 LS-HI.

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma odbędzie się konferencja poświęcona budownictwu pasywnemu, „Dom pasywny – inwestycja w przyszłość”, w którym weźmie udział m.in. Dyrektor Techniczny Reynaers Polska, Piotr Oleszyński. Oprócz szczegółowego omówienia założeń podwarszawskiej inwestycji, konferencja będzie poświęcona trendom rozwojowym budownictwa pasywnego w Polsce, certyfikacji domów pasywnych i związanym z nimi regulacjom prawnym. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną próbki systemów Reynaers dedykowane m.in. pasywnym inwestycjom, które będą do dyspozycji uczestników spotkania. Konferencja, zorganizowana przez Wydawnictwo Przewodnik Budowlany, odbędzie się 22 stycznia (czwartek), o godz. 12.00 w paw. 14 B, w sali A, na terenie Poznańskich Targów Budma.

więcej informacji: www.reynaers.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.