20200303Frontale-dh1HoHo Wien to nie tylko jeden z najwyższych drewnianych budynków na świecie. Jest on przede wszystkim
przewodnim projektem proekologicznego budownictwa drewnianego.

 

W równym stopniu wysoce efektywny pod względem izolacji termicznej, oszczędnego gospodarowania zasobami, efektywnością energetyczną i ochroną przed hałasem, został wyróżniony certyfikatami LEED Gold i ÖGNB Gold (Austriacka Rada Budownictwa Zrównoważonego).

 

2020 02 14 1

 

Swój wkład w to mają również szyby zespolone o powierzchni 6000 m², wykonane z użyciem systemu ciepłej ramki dystansowej Super Spacer® firmy Edgetech. Potrójne szyby dostarczone przez Petschenig glastec GmbH osiągają znakomitą wartość współczynnika przenikania ciepła Ug 0,5 W/(m²K).

 

Określenie „Od kołyski do kołyski” – Cradle-to-Cradle – oznacza w swojej najbardziej konsekwentnej, czystej formie, że surowce w swoim nieprzerwanym biologicznym lub technologicznym obiegu zostają ponownie użyte bez pozostawienia szkodliwych dla środowiska substancji i odpadów.

 

2020 02 14 2

 

Przemysł budowlany należy do tych gałęzi przemysłu, w których zasada ta jest obecnie najbardziej intensywnie dyskutowana. I są do tego powody. Szacunkowo 8% światowej emisji dwutlenku węgla powstaje przy produkcji cementu.

 

Gdyby przemysł cementowy był traktowany jak państwo, znajdował by się on na 3 miejscu pod względem emisji dwutlenku węgla za Chinami i USA. Jej połowa powstaje w samym procesie, tym samym ta część nie mogła by zostać zredukowana do zera nawet poprzez produkcję przy użyciu energii odnawialnej.

 

2020 02 14 3

 

Na całym świecie boom budowlany pochłania największą część zasobów naturalnych i w następstwie tego mineralne odpady budowlane i rozbiórkowe przedstawiają największy strumień odpadów.

 

Naturalne materiały budowlane jak piasek i żwir stają się coraz bardziej deficytowe i w konsekwencji niekontrolowane wydobycie powoduje w wielu miejscach znaczne szkody środowiskowe.

 

2020 02 14 4

 

 

Najlepsze z dwóch światów: hybrydowy sposób budowania z drewna i betonu
Wielu architektów uważa drewno, będące surowcem odnawialnym, za jeden z centralnych mechanizmów obniżenia emisji dwutlenku węgla przypadającej na branżę budowlaną.

 

Drewno jest naturalnym absorberem dwutlenku węgla. Do jego obróbki potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii, aniżeli przy produkcji cementu i żelbetonu. Drewno ze zrównoważonej uprawy leśnej i przetwarzane w sposób nadający się do recyklingu staje się ostatecznie wartościową składnicą surowca zgodnie z zasadą Cradle-to Cradle.

 

2020 02 14 5

 

W 22. dzielnicy Wiednia jest usytuowany jeden z najwyższych budynków drewnianych świata, którego budowa dobiega właśnie końca. HoHo Wien, zaprojektowany przez biuro Rüdiger Lainer und Partner, stanie się symbolem jednego z największych projektów urbanistycznych Europy, osiedla Seestadt Aspern. Trzyczęściowy, główny kompleks składa się z wysokiej na 84 m wieży z 24 kondygnacjami.

 

Do niej podpięte są dwie dalsze wieże mające 15 i 9 kondygnacji i w ten sposób budynki wzajemnie się podpierają. Dołączy do nich 6-cio kondygnacyjny budynek boczny HoHo Next. W obrębie HoHo Wien z powierzchnią wynajmowalną 19 500 m2 znajdą miejsce hotel, jak również restauracje, biura, apartamenty z obsługą i przestrzeń klubu fitness.

 

2020 02 14 6

 

Hoho Wien wykonany został jako drewniano-betonowa konstrukcja hybrydowa. Z powodu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wnętrze budynku stanowi masywny trzon żelbetowy, w którym znajdują się klatka schodowa, windy i kanały zaopatrzeniowe. Wokół betonowego trzonu usytuowane są seryjnie prefabrykowane konstrukcje drewniane.

 

Z uwagi na wymogi ochrony przeciwpożarowej, na drewnianą elewację została dodatkowo nałożona okładzina z płyt włókno-cementowych, wykonanych z ekologicznych surowców. Wewnętrzne elementy ścienne i sufitowe z drewna świerkowego pozostają niepokryte i zachowują swój intensywny, zmysłowy charakter drewna.

 

2020 02 14 7

 

Obiekt HoHo Wien posiada od poziomu parteru prawie 74% zawartosci drewna i według Caroline Palfy, organizatorki projektu i Dyrektora zarządzającego firmy cetus Baudevelopment GmbH, oszczędza – w porównaniu z konwencjonalnie wybudowanym budynkiem tego samego rodzaju użytkowania i wielkości – 2800 ton ekwiwalentu CO2.

 

Do tego dochodzą krótsze drogi transportu, ponieważ drewno pochodzi wyłącznie z krajowych lasów uprawianych w sposób zrównoważony (jeden z warunków nadania certyfikatu LEED Gold).

 

2020 02 14 8

 

Caroline Palfy tłumaczy: — Całkowita ilość drewna zużytego do budowy HoHo Wien odrasta w austriackich lasach w ciągu jednej godziny i 17 minut. Z odrastających w Austrii rocznie 30 milionów m3 drewna wykorzystywane zostają 26 miliony. Pozostałe 4 miliony m3 pozostają w lasach i stale powiększają zasoby drewna. Oznacza to, że co sekundę odrasta jeden metr sześcienny drewna.

 

2020 02 14 9

 


Elementy ścian są imponującą pracą zespołową
Początkowo planowane były dwuskrzydłowe elementy okienne na wysokość pomieszczenia. Statyczne wymogi odnośnie szczelności na uderzenia deszczu i wytrzymałości na wiatr wymagały jednak zmiany sposobu myślenia.

 

Dlatego producent okien, firma Katzbeck, we współpracy z instytutem badawczym Holzforschung Austria, opracował rozwiązanie z dwuskrzydłowymi oknami z drewna świerkowego i aluminium z ościeżnicą, zabezpieczeniem przed wypadnięciem i dzielonym elementem dolnym okna.

 

2020 02 14 9a

 

Petschenig glastec GmbH z Wiednia dostarczył dla elewacji około 1100 potrójnych izolacyjnych szyb zespolonych, wykonanych ze szkła UNIGLAS Top pure FLS. Z powodów akustycznych tafla zewnętrzna jest wielowarstwowym klejonym szkłem bezpiecznym, a wewnętrzna z pojedynczego szkła bezpiecznego. Jako ciepłą ramkę Hanspeter Petschenig wybrał Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus.

 

Dlatego też to oszklenie izolacyjne osiąga z energetycznego punktu widzenia znakomitą wartość współczynnika przenikania ciepła Ug = 0,5 W/m²K, a szyby zespolone osiągają bardzo dobre wyniki współczynnika psi (Ψ) o wartości 0,033 W/mK. Wartość Uw dla całego okna wynosi 0,78 W/m2K, a stopień całkowitego przenikania energii 49%.

 

2020 02 14 9b

 

Następny krok produkcji przygotowawczej został wykonany w Hasslacher Norica Timber, gdzie okna zostały wstawione w elementy ścienne z paneli CLT, zanim wykonawca generalny, firma Handler, przejął montaż końcowy kompletnej struktury elewacji.

 

Elementy ścienne były dostarczane na bieżąco (just in time), podnoszone dźwigiem i montowane. Współczynnik U wyłożonych eternitem, nieprzezroczystych elementów ściennych o wartości 0,182 W/m2K również odzwierciedla dobre właściwości termoizolacyjne budynku.

 


Ekonomiczna i czasooszczędna produkcja seryjna
Międzynarodowa branża budownictwa wysokościowego z drewna rozwija się aktualnie dzięki inteligentnym systemom modułowych prefabrykatów.

 

Także modułowa zasada konstrukcji HoHo Wien zachwyca swoją prostotą. Wysoki stopień powtarzalności elementów z drewna masywnego, tylko w nieznacznej ilości różniących się od siebie, poza stabilnymi kosztami oferuje również krótki czas budowy, ponieważ elementy mogą być seryjnie prefabrykowane niezależnie od pogody.

 

Projektant konstrukcji nośnej, firma RWT Plus pod kierownictwem Richarda Woschnitz, opracował specjalnie dla Hoho Wien węzeł systemowy, który dokładnie łączy prefabrykowane elementy drewniano-betonowej podłogi kompozytowej, drewniany filar, podciąg i element ścienny – możliwie bez metalowych połączeń, ponieważ prace spawalnicze wykluczają się w budynku z drewna same przez się.

 

Także pracochłonne, techniczne kontrole wstępne dotyczące ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed hałasem i obciążeń ssania wiatru są prekursorskie dla przyszłych projektów. Zgodnie z wypowiedzią Holzforschung Austria, zarówno konstrukcja okna jak i element ścienny wytrzymują bez problemów napór wiatru o wartości 4425 Pa.

 

— Pytanie, czy należy stosować termicznie oddzielone połączenie krawędzi szyby, innymi słowy ciepłą ramkę, oczywiście nie występuje w zrównoważonym projekcie, jakim jest Hoho Wien — wyjaśnia Hanspeter Petschenig, Dyrektor zarządzający Petschenig glastec GmbH. — Tak niskich wartości przenikania ciepła, jak w HoHo Wien, nie można osiągnąć w inny sposób.

 

To perfekcyjne, szczelne połączenie krawędzi w połączeniu z elastycznym materiałem na bazie pianki silikonowej redukuje ponadto obciążenie wywołane efektem pompowania i znacznym naporem wiatru na wysokości 84 m.

 

Pęknięcia uszczelnienia spowodowane obciążeniem są praktycznie wykluczone. — HoHo Wien jest przełomowym dla efektywności energetycznej i optymalizacji zasobów naturalnych.

 

Jesteśmy dumni z tego, że naszym systemem Edgetech Super Spacer możemy w to wnieść odpowiedni wkład — podkreśla Joachim Stoss, Dyrektor zarządzający Edgetech Europe GmbH i Vice President International Sales w firmie Quanex.

 

Elastyczne ramki Spacer oferują dla produkcji zespolonych szyb izolacyjnych również znaczne korzyści z uwagi na wymiary kosztowe. W firmie Petschenig glastec GmbH w Leopoldsdorf ramki dystansowe Super Spacer® są aplikowane ze zwoju za pomocą robotów, z dokładnością do milimetra.

 

— Nasza automatyczna linia szyb zespolonych gwarantuje, że możemy produkować terminowo i ekonomicznie — dodaje Hanspeter Petschenig.


Johannes von Wenserski
www.superspacer.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.