Produkcja okien i fasad architektonicznych wymaga coraz częściej opracowania wysoce spersonalizowanych propozycji, szczególnego designu i niestandardowego projektu w celu uzyskania awangardowej wydajności i najwyższego komfortu pomieszczeń mieszkalnych.

 

Wszystkie elementy muszą doskonale łączyć ze sobą zastosowanie szkła izolacyjnego o wysokiej wydajności i coraz większych rozmiarach, a często także nieregularnych kształtach. Szczególną odpowiedzią, jaką daje dziś przemysł szklarski, aby spełnić te wszystkie wymagania, jest wysoce zaawansowane technologicznie rozwiązanie noszące nazwę warm edge (ciepła ramka).

 

2020 06 18 1

 

Grupa FENZI od samego początku oferowała swoim klientom najszerszą i najbardziej kompletną gamę „ciepłych ramek” do szyb zespolonych (szkła izolacyjnego): na tej właśnie technologii oparła bowiem specjalizację i umocniła swoją pozycję lidera na wszystkich rynkach międzynarodowych.

 

 

Wśród tych wyrobów najważniejsze miejsce zajmuje Butylver TPS – termoplastyczna ramka dystansowa najnowszej generacji opracowana w laboratorium Grupy FENZI, która dobrze współpracuje z dostępnymi na rynku automatycznymi aplikatorami i umożliwia uzyskanie izolacyjnej szyby zespolonej doskonałej jakości, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej skuteczności i automatyzacji produkcji przemysłowej.

 

Butylver TPS to jednoskładnikowy produkt, oparty na poliizobutylenie, który posiada wbudowane środki osuszające. Ten unikalny produkt łączy w sobie tradycyjny profil dystansowy, sito molekularne i szczeliwo stanowiące uszczelnienie pierwotne, a przy tym zapewnia świetne przyleganie, minimalną przepuszczalność i doskonałą stabilność mechaniczną.

 

Mamy tu zatem połączenie wszystkich czynników, które gwarantują pełną izolację cieplną i niezmienną trwałość. Najbardziej charakterystyczną cechą tego profilu jest właśnie zdolność do zapewnienia szybkiego, stabilnego i stałego przylegania do szkła natychmiast po aplikacji.

 

Jest to aspekt kluczowy nie tylko dla wydajności szyb zespolonych, ale również dla zapewnienia bezpieczeństwa przy przemieszczaniu szyb podczas procesu produkcyjnego. Operatorzy doskonale wiedzą, że jest to bardzo delikatny moment, który może mieć znaczący wpływ na końcową jakość okien.

 

 

2020 06 18 2

 

Podobnie jak pozostałe ramki dystansowe warm edge produkowane przez Grupę FENZI, również Butylver TPS ma doskonały współczynnik PSI o bardzo niskiej wartości, które zapewnia znaczne zmniejszenie przenikania termicznego okna. Wpływa to w sposób bardziej niż pozytywny na obniżenie zużycia energii zarówno przy ogrzewaniu pomieszczenia, jak i przy jego klimatyzacji, a to z kolei zapewnia dalsze korzyści środowiskowe wynikające z redukcji emisji CO2.

 

Właściwości mechaniczne przekładki Butylver TPS dają ważne korzyści, w szczególności w odniesieniu do odporności na zmienne naprężenia występujące na krawędziach szkła ze względu na działanie czynników atmosferycznych, tzn. wiatru i zmian temperatury. Mechaniczna stabilność tego szczególnego produktu oferowanego przez FENZI odgrywa decydującą rolę w minimalizowaniu tych naprężeń na krawędziach i wywiera niezwykle pozytywny wpływ na ogólną trwałość okna.

 

Zastosowanie aplikatora TPS do zrobotyzowanego nakładania profilu warm edge umożliwia uzyskanie milimetrowej dokładności wykonania krawędzi szkła, absolutną równoległość i nadzwyczajną liniowość, które to czynniki są niezwykle ważne w produkcji potrójnych szyb zespolonych.

 

To właśnie precyzja produkcji, zsumowana z wysoką jakością materiału, zapewnia doskonałość kątów i niemal zerową przepuszczalność gazów i pary wodnej. Izolacyjne szyby zespolone cechuje zatem idealna szczelność, ograniczenie występowania kondensacji oraz duża i niezmienna trwałość całego systemu.

 

Wysoki stopień automatyzacji pozwala również na optymalizację całego procesu produkcyjnego, uzyskanie maksymalnej wydajności i utrzymanie doskonałej powtarzalności gotowego wyrobu, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu odpadów materiału, poprawie zarządzania zapasami różnych komponentów szyb zespolonych i ogromnej elastyczności co do kształtów, rozmiarów i różnorodności szerokości komór izolacyjnych szyb zespolonych.

 

Matteo Padovan
www.fenzigroup.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 06/2020
   

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.