Nieszczelności w układach sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia mogą odpowiadać nawet za 30-40 proc. marnowanej w zakładzie przemysłowym energii. Koncern Fluke wprowadza właśnie do sprzedaży na polskim rynku swój najnowszy produkt – innowacyjną przemysłową kamerę dźwiękową, przeznaczoną do szybkiego identyfikowania wycieków sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia.
Sercem kamery ii910 jest autorska technologia SoundSight™, umożliwiająca konwersję fal dźwiękowych na obraz w paśmie światła widzialnego. Dodatkową bardzo ważną funkcją kamery ii910, w porównaniu z poprzednim modelem, ii900, jest lokalizowanie wyładowań niezupełnych – dzięki temu ten nowy przyrząd to świetne narzędzie m.in. dla elektryków pracujących z instalacjami wysokiego napięcia.
Nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza, gazowych i podciśnieniowych wpływają zarówno na czas produkcji, jak i wyniki finansowe zakładów przemysłowych. Według Amerykańskiego Departamentu Energii sprężone powietrze odpowiada za zużycie 10% energii elektrycznej w USA.
Ręczne przemysłowe kamery dźwiękowe z linii Fluke ii900 są remedium na ten problem, dzięki nim zespół utrzymania ruchu może w ciągu kilku minut określić miejsce rozszczelnienia instalacji sprężonego powietrza lub podciśnieniowej. Wystarczy minimalne przeszkolenie, aby pracownicy utrzymania ruchu mogli rozpocząć poszukiwania nieszczelności w ramach rutynowych czynności konserwacyjnych i to nawet w godzinach szczytu.
Przyrządy do obrazowania akustycznego z serii ii900 pozwalają technikom wizualizować dźwięki podczas skanowania przewodów elastycznych, złączy i połączeń pod kątem występowania nieszczelności. Wbudowana matryca akustyczna składająca się z bardzo małych mikrofonów o wysokiej czułości generuje dźwięki o określonym zakresie poziomów decybeli na każdej częstotliwości.
W oparciu o uzyskane wyniki algorytm przeprowadza obliczenia w celu utworzenia obrazu dźwiękowego (SoundMap™), który jest nakładany na obraz w paśmie światła widzialnego. Obraz dźwiękowy SoundMap jest automatycznie dostosowywany w zależności od wybranego poziomu częstotliwości, dzięki czemu szum tła jest odfiltrowywany, co zdecydowanie ułatwia wykrywanie wycieków sprężonego gazu.
Nowa kamera ii910 zapewnia większą czułość wykrywania mniejszych lub odleglejszych wycieków. Co jeszcze ważniejsze, posiada też zupełnie nowe funkcje – pozwala identyfikować wyładowania niezupełne.
- Wyładowania niezupełne to bardzo poważna kwestia, którą powinno się szybko i łatwo monitorować. Niezależnie od tego, czy użytkownik sprawdza izolatory, transformatory, rozdzielnice czy linie wysokiego napięcia, problem należy wykryć szybko i wcześnie. Wyładowanie niezupełne, któremu się nie zaradzi, może spowodować wyłączenia, pożary, wybuchy lub śmierć w wyniku wyładowań łukowych. Oprócz niebezpieczeństwa, jakie stanowi wyładowanie niezupełne dla życia ludzkiego i środowiska, istnieje znaczne ryzyko finansowe związane z przestojem.
Każda godzina takiego przestoju spowodowana niesprawnymi urządzeniami może kosztować bardzo drogo – mówi Krzysztof Stoma, Field Marketing Manager Fluke Europe B.V. - Dlatego przyrząd do obrazowania akustycznego jaki właśnie wprowadzamy do sprzedaży to doskonałe narzędzie dla elektryków pracujących z instalacjami wysokiego napięcia, inżynierów zajmujących się testowaniem oraz zespołów konserwatorskich sieci, nieustannie kontrolujących i konserwujących sieć dystrybucji oraz przemysłowe urządzenia wysokiego napięcia.
Przyrząd ii910 umożliwia bezpieczne, szybkie i łatwe wykrywanie i lokalizowanie wyładowań niezupełnych w celu utrzymania sprawności wyposażenia wysokiego napięcia i zapobiegania zdarzeniom o katastrofalnych skutkach. Dzięki technologii SoundSight™ przyrząd ii910 przekłada rejestrowane dźwięki na prezentacje graficzne, co umożliwia szybką lokalizację problematycznych miejsc. Obsługa wyższych częstotliwości umożliwia zastosowanie przyrządu ii910 do wcześniejszego wykrywania, co ułatwia planowanie czynności konserwacyjnych — zakres częstotliwości roboczych przyrządu ii910 wynosi od 2 do 100 kHz
Wybrane cechy urządzenia:
- Bezpieczne i szybkie wykrywanie oraz lokalizowanie wyładowań niezupełnych w celu utrzymania sprawności wyposażenia wysokiego napięcia jak również zapobiegania zdarzeniom o katastrofalnych skutkach
- Obrazowanie akustyczne: połączenie generowanej w czasie rzeczywistym mapy SoundMap z obrazem w paśmie światła widzialnego
- Czułość: kamera wykrywa nieszczelności od 0,009 m3/h przy ciśnieniu 689 kPa z odległości do 10 m
- Zakres częstotliwości: od 2 kHz do 100 kHz (w kamerze ii900 było to 2-52 kHz)
- Zakres wykrywania: do 120 metrów (w kamerze ii900 było to 70 metrów)
- Wyświetlacz LCD, 7 cali, 1280 x 800, z pojemnościowym ekranem dotykowym
- Doskonały sposób na szybkie i proste wykrywanie nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza, gazowych i podciśnieniowych
- Możliwość lepszego wykorzystania posiadanych sprężarek powietrza
- Obniżenie kosztów energii, szybsze wykrywanie nieszczelności, poprawa niezawodności linii produkcyjnej
Więcej informacji na temat firmy Fluke i jej produktów znajdziecie Państwo na www.fluke.pl
______________________________________
Fluke Corporation, firma założona w 1948 roku, jest światowym liderem w produkcji przenośnych przyrządów pomiarowych do profesjonalnych zastosowań. Przyrządy Fluke służą do diagnostyki i rozwiązywania problemów o zasadniczym znaczeniu dla płynnego funkcjonowania w branży. Klientami Fluke są technicy, inżynierowie, elektrycy, metrolodzy i specjaliści zajmujący się: diagnostyką budowlaną, instalatorstwem, usuwaniem awarii i zarządzaniem przemysłowymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi oraz procesami kalibracji, związanymi z kontrolą jakości, a także rekonstrukcją i renowacją. W ciągu ostatnich pięciu lat przyrządy marki Fluke zdobyły ponad 50 nagród, w tym nagrody Test and Measurement World Best in Test, Control Engineering Engineer’s Choice oraz Plant Engineering Product of the Year.