Na automatyzacji zyskują małe i średnie firmy

Brak wykwalifikowanych pracowników jest m.in. problemem we francuskim w przemyśle szklarskim. Automatyzacja jest naturalną odpowiedzią na przemiany demograficzne. Pytanie tylko, czy taki krok jest opłacalny także dla względnie małych lub średnich przedsiębiorstw rodzinnych?

 

2021 03 10 2

 

Producent zespolonych szyb izolacyjnych firma SA Michel Deschanet udowodniła, że będąc odważnym, elastycznym i innowacyjnym można z powodzeniem konkurować z innymi podmiotami na rynku. Pascale Roche-Deschanet nigdy nie żałowała podjętej w 2012 roku decyzji o inwestycji w automatyczną linię do produkcji szyb dwukomorowych z ramkami dystansowymi Super Spacer®. Dzisiaj, w czasach koronawirusa, cieszy się tym podwójnie.

 

2021 03 10 1

 

Automatyzacja produkcji pozwoliła skompensować nieobecności pracowników spowodowane absencją chorobową oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracy. „Dzięki ciągłej automatyzacji możemy optymalnie chronić naszych pracowników, elastycznie reagować na potrzeby naszych klientów i gwarantować terminowe dostawy”, ocenia Pascale Roche-Deschanet.

 

2021 03 10 3

Pierwszy projekt Deschanet z Super Spacer®: szklarnia w Zoo de Vincennes

 


Automatyzacja zapewnia konkurencyjność
Zwiększone zapotrzebowanie na szkło laminowane oraz konieczność utrzymywania rezerw różnych rodzajów szkła wymusiły potrzebę racjonalizacji magazynowania. „Aby pozostawać konkurencyjnym musimy, jako przedsiębiorstwo rodzinne, być stale elastyczni i innowacyjni. Dlatego też w roku 2018 wypracowaliśmy koncepcję zautomatyzowania wstępnych etapów produkcji”, wyjaśnia Pascale Roche-Deschanet.

 

2021 03 10 4

 

Córka założyciela firmy razem ze swoim mężem Didier Roche zarządza firmą produkującą szyby izolacyjne SA Michel Deschanet z siedzibą we francuskim Augny. W roku 2019 ponownie postanowili zainwestować znaczne środki w drugi etap drugi etap automatyzacji. Dzisiaj proces produkcyjny w Deschanet jest w całości zautomatyzowany - od rozładunku dostarczonych tafli szkła, poprzez przycinanie i składowanie w magazynie buforowym, aż do dostarczenia około 100 różnych rodzajów przyciętych formatek szklanych na linie produkcyjne jedno- i dwukomorowych szyb zespolonych.

 

Szyby zespolone o różnorodnej budowie, przykładowo powstałe w wyniku łączenia tafli ze szkła typu float i szkła laminowanego mogą być teraz produkowane w sposób elastyczny. Dzienna wydajność wzrosła o 40% tylko poprzez zautomatyzowane przycinanie.

 


Firma SA Michel Deschanet już na wczesnym etapie rozwoju stawiała na szyby
dwukomorowe z ciepłą ramką Super Spacer® Argumentem dla inwestycji w linię produkcyjną pozwalającą stosować ramki Super Spacer® w roku 2012 – oprócz wydajności produkcji – były też przede wszystkim aspekty dotyczące jakości.

 

2021 03 10 5

 

„W Deschanet mocno wierzyliśmy w to, że efektywne energetycznie szyby dwukomorowe przyniosą nam przewagę nad konkurentami, wyjaśnia prezes firmy. Faktycznie w tym czasie w krajach północnoeuropejskich, a także w Niemczech, duża część nowych okien miała szyby dwukomorowe. Natomiast we Francji wysoką koniunkturę sprzedaży miały jeszcze szyby jednokomorowe”.

 

2021 03 10 6

 

Dalsze zmiany na rynkach pokazały, iż podejmowane przedsięwzięcia inwestycyjne były jak najbardziej słuszne. Dzisiaj 40% produkowanych w firmie szyb zespolonych to szyby dwukomorowe, przeważnie z zastosowaniem Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus jako ciepłej ramki dystansowej.

 

2021 03 10 7

Do wykonania szyb jednokomorowych, giętych na zimno użyto 15 000 m2 szklanych tafli

 

„Przy wymagających projektach szklenia strukturalnego i skomplikowanych elewacji uzyskujemy z naszej produkcji maksimum jakości i wydajności”, stwierdza Pascale Roche-Deschanet. „Byliśmy pierwszym francuskim przedsiębiorstwem, które w sposób zautomatyzowany aplikowało Super Spacer. Zasadniczo mogliśmy w ten sposób zredukować proces produkcyjny do trzech etapów - aplikacji ramki dystansowej, łączenia tafli szyb, wypełniania gazem i „prasowania szyby” oraz nakładania uszczelnienia wtórnego.”

 

Przede wszystkim dokładność z jaką mogą być aplikowane ramki dystansowe jest dowodem wysokiej jakości, którą także doceniają klienci, ponieważ uwidacznia się ona w estetyce wbudowanych okien, a w szczególności w starannie wykonanym połączeniu krawędzi. Tolerancja rzędu dziesiątych części milimetra jest nie do osiągnięcia przy nakładaniu ręcznym nawet przy dużych szybach o wymiarach 2500 x 3500 mm.

 


Szyby energooszczędne dla cieplarni i szklarni
Do dnia dzisiejszego w firmie SA Michel Deschanet wyprodukowano około 900 000 m2 szyb z ramkami dystansowymi Super Spacer®. Już pierwsze duże zamówienie z zastosowanie elastycznej ciepłej ramki dystansowej było sztandarowym projektem we Francji: 6000 m2 giętych na zimno, energooszczędnych szyb dwukomorowych dla nowej tropikalnej szklarni w Zoo Vincennes w Paryżu.

 

2021 03 10 8

 

Szklane sklepienie o powierzchni 4800 m2, o długości 100 m, szerokości 40 m i wysokości 16 m, pod którym na powierzchni 3000 m2 pokrytej roślinnością w wilgotno-tropikalnym klimacie reprezentują krajobrazy Gujany i Madagaskaru, jest niezwykle imponujące.

 

Szklane panele całkowicie przepuszczają światło, dając roślinności idealne warunki wzrostu, a szyby dwukomorowe w połączeniu z naturalną cyrkulacją powietrza mają wspierać ambitne cele efektywności energetycznej. Stała klimatyzacja tak obszernej szklanej hali w zakresie temperatury od 20 do 25°C przy 75% wilgotności względnej jest oczywistym wyzwaniem energetycznym.

 

2021 03 10 9

 Prostokątne, trójkątne i trapezowe szyby naśladują kształty wygiętych „płatów pomarańczy”

 

Wnętrze jest cyklicznie zraszane systemem dysz, co dla zwiedzającego może czasem oznaczać niespodziewany prysznic. Panele o rozmiarach 1,5 x 0,75 m z krzywizną (wypukłością) od 4° do 5° zostały na miejscu dopasowane do konstrukcji. Dla homologacji ATeX zostały uprzednio przeprowadzone zarówno szeroko zakrojone obliczenia statyczne, jak i badania, takie jak przyspieszone starzenie.

 

Wszystkie produkty Deschanet mają certyfikaty CEKAL. Dzięki temu klienci firmy, starający się o certyfikację HQE® (Haute Qualité Environmentale), kwalifikację energetyczną BBC (Bâtiment Basse Consommation) lub certyfikację zgodności z wymaganiami określonych norm stosowanych na całym świecie, mają pewność, iż otrzymują energooszczędne izolacyjne szyby zespolone z wyjątkową efektywnością cieplną.

 


Szybciej i lepiej dzięki automatyzacji!
„Deschanet jest świetnym przykładem tego, jak poprzez automatyzację można zwiększyć swoje moce produkcyjne, jednocześnie optymalizując szybkość oraz koszty produkcji termoizolacyjnych szyb zespolonych wysokiej jakości”, twierdzi Fabrice Keller, Area Manager na Francję w Edgetech Europe GmbH. „Przy tym, istotnym aspektem jest sprawna integracja robota do aplikacji ramek Super Spacer. Niezależnie od tego, jakiego wymiaru jest okno i jaką budowę ma szyba zespolona przeznaczona do tego okna, dzięki innowacyjnej logistyce komponentów linia może pracować bez przerwy.”

 

Także przy drugim dużym projekcie - Greenhouse -, który Deschanet realizowała w roku 2017, było wymagane szybkie przygotowanie linii produkcyjnych. Wykonawca elewacji Mtechbuild otrzymał zlecenie na montaż pięciu kopulastych cieplarni.

 

Mtechbuild dostarczył konstrukcję stalową, a Deschanet wyprodukował w ciągu dwóch i pół miesięcy 15 000 m2 szyb jednokomorowych (złożonych z hartowanych tafli szkła), które na miejscu były gięte na zimno. „Ten projekt był szczególnym wyzwaniem, ponieważ w czasie 6 miesięcy pięć szklanych kopuł, spośród nich jedna większa od kopuły berlińskiego budynku Reichstagu, musiały być wykonane, a następnie przetransportowane drogą morską do Wietnamu i tam całkowicie zmontowane”, wyjaśnia Franck Champaign, dyrektor firmy Mtechbuild.

 

Cieplarnie te są centralną częścią „Ogrodu świata” w parku tematycznym Vin Pearl w NhaTrang i każda z nich prezentuje inną strefę klimatyczną. Największa ma średnicę 52 m i jest miejscem dla wielu gatunków kaktusów, pozostałe cztery mają średnicę 36 m. Klimatyzacja jest realizowana w głównej mierze przez naturalny przepływ powietrza i płócienne ochrony przed słońcem oraz wspierana przez szyby jednokomorowe z energooszczędnymi ciepłymi ramkami dystansowymi.

 

Struktura szklanych kopuł jest podobna do skórki pomarańczy ze zwężającymi się w górę płatami i stanowiła dla Deschanet szczególne wyzwanie. Wiązało się ono z tym, aby oszklenie dokładnie odwzorowywało kształt kopuły.

 

Oprócz podstawowych szyb o wymiarze 1,6 x 1 m, przygotowano szyby trójkątne i trapezowe dla dopasowania na zakończeniu kopuły. Budowa szyb zespolonych z ramkami Super Spacer®, wtórnym uszczelnieniem z silikonu i specjalną twardą powłoką na szkle, została uprzednio przetestowana pod względem przydatności do gięcia na zimno, w celu zapewnienia szczelności połączeń krawędzi, także pod działaniem obciążenia.

 

 2021 03 10 10

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2021 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.