„Økern Portal“ i „The Curve“ zdobywają punkty trwałością i estetyką

Materiały oszczędzające naturalne zasoby Ziemi stają się coraz większą konkurencją dla klasycznego zbrojonego betonu i elewacji z pierwotnego aluminium. Jednym z takich „zrównoważonych materiałów” są efektywne energetycznie ciepłe ramki dystansowe Super Spacer®.

 

 2021 06 04 2a

Widok na elewację WICTEC EL evo od 3 kondygnacji i SAPA 4150 dla kondygnacji 1 i 2

 

Znalazły one zastosowanie w dwóch sztandarowych projektach, w których główne surowce, choć zasadniczo różnią się od siebie, to jednak w cyklu gospodarki o obiegu zamkniętym mają wiele wspólnego. Ponadto wykazują się zupełnie odrębną estetyką, która harmonijnie łączy architekturę z przyrodą.

 

Od stycznia 2021 roku wszystkie nowo wybudowane budynki w Unii Europejskiej muszą spełniać standard „budynków o najniższym zużyciu energii”, a ich zapotrzebowanie na energię powinno być – w miarę możliwości – pokryte energią odnawialną.

 

2021 06 04 3

 

Lecz w tematyce budownictwa zrównoważonegowydajność energetyczna jest tylko jedną stroną medalu. Z drugiej strony coraz większego tempa nabiera dyskusja wokół szarej energii oraz eksploatacji zastosowanych surowców i materiałów w obiegu zamkniętym.

 

Budownictwo zrównoważone otrzymuje wsparcie nie tylko ze strony polityków. Tor-Christian Møglebust, partner w biurze architektonicznym DARK Arkitekter w Oslo, powiedział w wywiadzie, że pierwszy duży najemca w kompleksie biurowym Økern Portal, zaprojektowanym przez DARK, stanowczo nalegał na certyfikat BREEAM Excellence.

 

2021 06 04 4

 

 

Økern Portal – elewacja z aluminium pochodzącego z recyklingu
Økern Portal jest jednym z największych projektów, które kiedykolwiek zostały zrealizowane w Norwegii. Wyróżnia się także z uwagi na charakterystyczną elewację o powierzchni 14 600 m2 wykonaną z aluminium poddanego procesowi recyklingu.

 

Producent aluminium, firma Hydro, opracowała stop CIRCAL® 75R, który zawiera co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego. W czasie jego wytwarzania bilans emisji CO2 zredukowano do maksimum – gwarantowany ślad emisji CO2 wyniósł poniżej 2,3 kg CO2 na 1 kg aluminium.

 

2021 06 04 5

 

Jest to 84 % mniej niż średnia światowa dla materiału pierwotnego i odpowiada emisji CO2 przy spalaniu drewna. W tym prestiżowym budynku elewacją główną w systemie WICTEC EL evo firmy WICONA i z systemem elewacyjnym SAPA 4150 dla obu dolnych kondygnacji, zostały jednocześnie wykorzystane dwie marki norweskiego producenta profili aluminiowych.

 

Zleceniodawcą i właścicielem obektu jest Oslo Pensjonsforsikring. Kompleks ten na powierzchni 80 000 m2 oferuje miejsce dla pomieszczeń biurowych, hotelu, przestrzeni publicznych i wydzielonej części gastronomicznej. Na zazielenionych dachach planowane są ogrody miejskie, pasieki i trasa biegowa.

 

2021 06 04 6

 

Pomimo rozmiarów DARK Arkitekter udało się tchnąć w projekt ducha lekkości. Budynek posadowiony jest na palach, aby umożliwić płynne przejście pomiędzy parkiem publicznym i powierzchniami komercyjnymi.

 

Estetyka zamontowanej przez Staticus elewacji, dzięki specjalnemu ułożeniu 1 588 aluminiowych elementów w kształcie trapezów tworzy połączenie z otaczającą przyrodą. Prostopadle biegnące taśmy przypominają pnie drzew, a ułożenie poziomych „liściastych elementów” tworzy grę światła i cieni oraz akcentuje witalność powłoki budynku.

 

Wyrafinowany układ składający się z systemów ochrony przed słońcem, nieprzejrzystych powierzchni i podwójnego oszklenia zapewnia, że elewacja spełnia wszystkie przepisy i wymogi efektywności energetycznej.

 

 

Szyby izolacyjne „on demand” na pierwszych dwóch kondygnacjach
Dwa pierwsze piętra zrealizowane przy użyciu H-fasader – standardowych profili elewacyjnych SAPA, skierowane są w sześciu różnych kierunkach. Dlatego firma GLASEKSPERTEN A/S z duńskiego Hjørring indywidualnie dostosowała 3 000 m2 szyb dwukomorowych do różnorodnych wymogów w zakresie ochrony przed hałasem, termoizolacji, bezpieczeństwa i efektywnego wykorzystania powierzchni.

 

Między innymi zostały zamontowane szyby izolacyjne ze zróżnicowanymi wartościami izolacji akustycznej (o wartościach od 32 do 39 dB). Niewidoczna ochrona przed hałasem na ścianach i sufitach umożliwia ponadto wykorzystywania powierzchni do usług detalicznych i komercyjnych.

 

„Ten projekt był prawdziwym wyzwaniem”, oświadcza Kent R. Beresford, Sales Manager w Norwegii firmy GLASEKSPERTEN. Wyprodukowane zostały szyby o wymiarach do 1 200 x 3 000 mm, mające 12 różnych rodzajów konstrukcji, a dla współczynnika U wymagana była wartość 0,6 (lub niższa).

 

Zewnętrzne szyby mają neutralną powłokę chroniącą przed słońcem Sunguard SuperNeutral 70S |o wysokiej przepuszczalności światła, wewnątrz użyte jest hartowane lub laminowane szkło o zróżnicowanej grubości.

 

Aby w każdym module osiągnąć grubość 55 mm zastosowano ramki dystansowe Super Spacer® T-Spacer™ Premium o szerokościach 14, 16 lub 18 mm, które w czasie produkcji były odpowiednio automatycznie dobierane. „Super Spacer, z uwagi na doskonałą efektywność energetyczną, jest preferowaną ciepłą ramką dystansową dla wymagających zrównoważonych projektów takich jak Økern Portal. Ponadto, nawet przy bardzo napiętym harmonogramie, przy aplikacji Super Spacer zawsze gwarantujemy wymaganą precyzję”, uzupełnia Jess Gregersen, Dyrektor ds. Sprzedaży firmy GLASEKSPERTEN.

 

Saint-Denis staje się po cichu francuską stolicą drewna
Gdy w latach 60-tych ubiegłego stulecia autostrada A1 przecięła historyczną drogę królewską wiodącą z Paryża do katedry w Saint-Denis, to przemysłowe miasto na północ od Paryża stało się w konsekwencji jego przedmieściem („banlieue”).

 

Wraz z utratą swojego przemysłowego charakteru Saint-Denis, które było kolebką gotyku i miejscem pochówku francuskich rodzin królewskich, i w którym niegdyś budowane były słynne wagony restauracyjne Wagon-Lits, uległo stopniowej degeneracji, w tym tej architektonicznej z problematycznym obszarem budownictwa wielkopłytowego. Jednakże w cieniu Stade de France widać już, że w tym królewskim mieście powoli zaciera się granica pomiędzy banlieue i Paryżem.

 

Dodatkowo działania te otrzymują mocne wsparcie w postaci licznych realizacji obiektów budowlanych i infrastrukturalnych dla przyszłych igrzysk olimpijskich. Założyły tu swoje siedziby znamienite firmy z sektora usługowego oraz medialnego i zgodnie z wolą urbanistów ma tu docelowo powstać „dzielnica przyjazna” – miejsce do życia i pracy.

 

Ponadto ma ona stać się docelowo ważnym francuskim ośrodkiem budownictwa z drewna i produktów drewnopochodnych. Dodajmy, iż w wiosce olimpijskiej, która powstanie w Saint-Denis do roku 2024, wszystkie budynki poniżej ośmiu kondygnacji muszą być wykonane w konstrukcji drewnianej, a wyższe obiekty maja być wzniesione przy możliwie jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla.

 

Drewno z regionalnych lasów zagospodarowanych w sposób zrównoważony jest – dzięki naturalnym właściwościom tłumiącym – naturalnym magazynem CO2 i łatwo ponownie je wykorzystać jako surowiec. Jednym słowem – jest idealnym, ekologicznym materiałem budowlanym. W porównaniu z klasycznym budownictwem żelbetonowym sprefabrykowane elementy ram drewnianych czynią projekty budownictwa drewnianego coraz bardziej korzystnymi pod względem ekonomicznym.

 

Oznaką nowego początku jest także ekologiczna dzielnica ZAC de la Montjoie w centrum miasta o powierzchni 30 hektarów, gdzie obowiązują bardzo rygorystyczne założenia odnośnie wsparcia różnorodności biologicznej oraz stosowania trwałych surowców takich jak drewno.

 

W roku 2020 BNP Paribas Real Estate wdrożyło tutaj, swoim siedmiokondygnacyjnym kompleksem biurowym jeden z największych europejskich dużych projektów o konstrukcji drewnianej. „The Curve“ zaprojektowane przez biuro Chartier Dalix mieści na powierzchni 24 400 m2 około 1 600 miejsc pracy, usługi gastronomiczne, a także centrum fitness. Podstawowy kształt o eleganckiej krzywiźnie pozostawia miejsce dla 1 400 m2 wolnej przestrzeni, a dwa wysadzone drzewami tereny zielone odgradzają budynek od ulicy.

 

Strukturę tworzy 5 000 m3 elementów z drewna klejonego krzyżowo firmy BINDERHOLZ, jedynie trzon budowli i cztery dolne kondygnacje wykonane są z niskoemisyjnego betonu. BNP Paribas jak rzadko który właściciel nieruchomości zaangażował się w dotrzymanie zasad długotrwałości.

 

Obowiązujące wartości graniczne rozporządzenia RT2012 w sprawie ochrony termicznej dla średniego zużycia energii wielkości 50 kWh na metr kwadratowy są w „The Curve“ niższe o 40%. Warto podkreślić, iż obiekt został zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji HQE Exceptional, Effinergie+ i BREEAM. Wszyscy oferenci zostali wezwani do zgłaszania propozycji dla możliwie niskoemisyjnych surowców.

 


Płaskie i wygięte szyby tworzą optyczną jedność
Także elewacja o powierzchni 10 000 m2 wykonana przez Metal Yapi jest częścią zrównoważonej całościowej koncepcji. Aby zapewnić pomieszczeniom biurowym możliwie dużo naturalnego światła słonecznego, zaplanowane zostały powierzchnie okienne na wysokość kondygnacji (od podłogi do sufite) – o szerokości od 1 000 do 2 000 mm i wysokości 3 285 mm.

 

Szyby termoizolacyjne zostały wyprodukowane przez Saint-Gobain Pietta. Aby znaleźć idealny kompromis pomiędzy komfortem, estetyką i efektywnością energetyczną wybrano niezwykle przejrzyste i wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne firmy Saint-Gobain.

 

Zespolone szyby izolacyjne dla zaokrąglonych krawędzi budynku były gięte na wklęsło i wypukło przez Döring Glas w Berlinie. Asymetryczna struktura szyb składa się z zewnętrznej płyty ze szkła laminowanego z powłoką COOL-LITE® XTREME 70/33, 16 mm Super Spacer® Triseal™ Premium Plus Black jako ciepłej ramki oraz tafli szkła typu float o grubości 8 mm.

 

Aby podkreślić nasze wysokie wymagania dotyczące jakości, zostaliśmy specjalnie dla tego projektu certyfikowani zgodnie z CEKAL – relacjonuje Martin Lenz, kierujący projektem w Döring Glas. Wyjaśnia on dalej: – Pomimo naszego dużego doświadczenia, szyby na parterze i w obrębie wejścia były prawdziwym wyzwaniem pod względem produkcji i logistyki. Szyby zespolone są tam szerokie do 3 000 mm i wysokie do 4 102 mm oraz ważą prawie – 900 kg.

 

Ponadto część z nich pokryta jest białym sitodrukiem, aby osiągnąć osłonę ledwo zauważalną z zewnątrz. Kolejnym wyzwaniem po stronie klienta było wstępne kondycjonowanie poszczególnych szyb zespolonych w celu wydłużenia ich okresu użytkowania. Dla każdej pojedynczej szyby zespolonej zostało wcześniej obliczone indywidualne naprężenie i ustawione zgodnie z przyjętymi założeniami.

 

Zadowolony jest także Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający Edgetech Europe GmbH i Vice President International Sales w firmie Quanex: – Architektura znajduje się właśnie na niezwykle interesującej drodze.

 

Jestem przekonany, że dzięki trwałym surowcom i konsekwentnej gospodarce w obiegu zamkniętym, uda się nam wspólnie jako branży znacznie zredukować bilans emisji CO2 z budynków. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani tym, że zarówno w Økern Portal, jak i The Curve znowu mogliśmy mieć nasz skromny udział poprzez nasze ciepłe ramki. 

 

2021 06 04 1a

 

 

2021 06 04 7

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 6/2021  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.