LiSEC przywiązuje dużą wagę do dostarczania maszyn, dzięki którym produkcja wysokiej jakości szyb zespolonych jest już standardem. ARL-45F to kolejny krok w tym kierunku.
Głowice napełniające ARL-45F w najwyższej pozycji, idealne do napełniania bardzo dużych formatów ramek
W szerokiej gamie produktów LiSEC automatyczne urządzenia do napełniania ramek dystansowych sitem molekularnym (środkiem osuszającym, desykantem) od wielu lat są częścią standardowego asortymentu.
ARL-45F podnosi standard wykonywanych elementów, dzięki automatycznej kontroli poziomu napełnienia (ilości sita w ramce).
W zamieszczonym poniżej wywiadzie Ewald Schadauer menedżer produktu w LiSEC opowie więcej o konfiguracji urządzenia, jego funkcjach i wyróżniających je cechach.
Pozyskiwanie danych na temat ramki poprzez skanowanie kodu DataMatrix umieszczonego na bocznej powierzchni ramki
Jak skonfigurowany jest ARL-45F?
Ewald Schadauer: ARL-45F jest zasilany środkiem osuszającym z beczki 200 l. Ważnymi częściami maszyny są system mocujący ramkę (tzw. zacisk o regulowanej wysokości) oraz dwa klocki ślizgowe.
W skład maszyny wchodzą również ruchome zespoły zawierające: pojemnik na sito molekularne (środek osuszający), głowicę wiertniczą, urządzenie do transportu środka osuszającego z otworem do napełniania oraz mechanizm zamykający/uszczelniający ramkę po napełnieniu.
Jak napełniane są ramki dystansowe?
Ewald Schadauer: Środek osuszający jest transportowany z beczki 200 l do zbiornika zasilającego/ podającego. Operator wkłada narożnik ramki do zacisku i rozpoczyna automatyczny proces naciskając przełącznik/pedał nożny. Obie głowice wiertnicze wysuwają się do pozycji roboczej i wiercą otwory do napełniania z tylnej strony profilu. Dwie boczne części – ramiona ramki wypełnia się środkiem osuszającym, a następnie otwory, które służyły do napełnienia ramki - uszczelnia się butylem. Następnie zacisk uwalnia ramkę, a operator wyjmuje ją z napełniarki.
ARL-45F wierci otwory z tyłu profilu, co umożliwia wypełnienie ramek zarówno o kształcie prostokątnym, jak i specjalnym - ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów. Napełnianie z tylnej strony ramki gwarantuje stabilność procesu, nawet przy delikatnych tworzywach sztucznych. Nowoczesny system sterowania i wygodna obsługa sprawiają, że praca z tą maszyną jest niezwykle łatwa.
Wyświetlanie aktualnych informacji dotyczących poziomu napełnienia (ilości zużytego osuszacza)
Czy ARL-45F ma jakieś wyróżniające funkcje?
Ewald Schadauer: ARL-45F szczególnie imponuje opcjonalnym automatycznym pomiarem ilości (objętości) sita molekularnego (środka osuszającego).
W przypadku konwencjonalnych systemów napełniania sitem (desykantem) ramki dystansowe są wypełniane do momentu, gdy przepływ materiału osuszającego nie jest już rejestrowany, dlatego zakłada się, że co najmniej dwie części – boczne ramiona ramki są całkowicie wypełnione. Prostsze systemy napełniania są włączane na pewien określony czas, bez gwarancji i sprawdzania, że w ogóle występuje przepływ materiału.
Wszystkie te proste systemy mają jeden wspólny kluczowy problem: jeśli przepływ materiału zostanie zatrzymany z powodu blokady, ramka dystansowa nie zostanie wystarczająco wypełniona materiałem adsorpcyjnym (adsorbentem).
Prowadzi to do tego, że resztkowa wilgoć zawarta w przestrzeni międzyszybowej nie jest w pełni wchłonięta przez niewystarczającą ilość środka osuszającego (chłonącego wilgoć), a szyba jest narażona na ryzyko zaparowania lub zmętnienia od wewnątrz (szyba staje się nieprzezroczysta). Natomiast ARL-45F zapewnia wystarczającą ilość środka osuszającego umieszczonego w ramce dystansowej.
Ten objętościowy (wolumetryczny) system pomiarowy opiera się na precyzyjnym wykrywaniu poziomu napełnienia w pojemnikach/zbiornikach z desykantem i gwarantuje dokładną rejestrację objętości włożonego (nasypanego) materiału adsorpcyjnego.
Dzięki optymalizacji zużycia materiału osuszającego przy montażu ramek dystansowych, czyli precyzyjnemu objętościowemu dozowaniu środka osuszającego z uwzględnieniem wymiarów ramki, koszty produkcji szyb zespolonych są znacząco mniejsze.
System do pomiaru ilości/objętości zużytego osuszacza do napełnienia ramki
Jak dokładnie działa to automatyczne napełnianie?
Ewald Schadauer: Aby zmierzone wartości (ilości osuszacza) można było porównać z obliczoną objętością/ ilością dla aktualnie wypełnianej ramki, podczas produkcji ramki dystansowej na wewnętrznej stronie profilu ramki drukowany jest kod DataMatrix.
Skaner wbudowany/zintegrowany w ARL-45F sczytuje/ analizuje kod DataMatrix i na podstawie dostępnych danych dotyczących ramki, takich jak wymiary, grubość elementu dystansowego i materiał profilu, można obliczyć prawidłową ilość środka osuszającego do napełnienia danej ramki.
Jeśli zużyta do napełnienia ramki ilość osuszacza jest poniżej obliczonej wartości, maszyna natychmiast zgłasza/wyświetla błąd napełniania i instruuje operatora, aby obrócił i ponownie napełnił bieżącą ramkę.
Gwarantuje to, że żadna szyba zespolona z niewystarczającą ilością środka osuszającego nie znajdzie się w oknie. Aby móc to udowodnić (w razie ewentualnej reklamacji), wszystkie zmierzone ilości osuszacza zużytego do napełnienia ramki są dokumentowane w „Certyfikacie jakości” i zapisywane/przechowywane w osobnym pliku do weryfikacji/oceny przez kolejne systemy.
Funkcje standardowe
- Automatyczne wiercenie ramki dystansowej z tyłu krótszego i dłuższego ramienia ramki
- Regulacja optymalnej wysokości roboczej za pomocą pneumatycznego podnośnika (urządzenia podnoszącego)
- Automatyczne pompowanie/transport granulatu z beczki 200 l do urządzeń napełniających
- Jednoczesne, z dwóch stron, wypełnienie granulatem (sitem molekularnym w postaci granulatu) ramki dystansowej
- Uszczelnienie wywierconego otworów butylem
Funkcje opcjonalne
- Pomiar i dokumentacja ilości środka osuszającego zużywanego do napełniania ramki
- Urządzenia do obróbki ramek termoplastycznych
– wymagających gięcia na gorąco (Swisspacer, Multitech, Thermobar, TGI Precision)
- Obróbka ramek
Najważniejsze /wyróżniające cechy urządzenia
- Automatyczne wiercenie ramki dystansowej na tylnej stronie profilu.
- Pomiar ilości/objętości osuszacza użytego do napełniania: w dwóch zbiornikach osuszacza zainstalowane jest urządzenie, które mierzy dokładną ilość osuszacza użytego do napełniania ramion ramki.
- Inteligentne połączenie sieciowe z oprogramowaniem produkcyjnym: wymagana ilość środka osuszającego jest obliczana z wyprzedzeniem i porównywana z ilością zmierzoną poprzez połączenie z IG LineManagement. Umożliwia to bezpośrednie wykrywanie błędów podczas procesu napełniania, co oznacza, że możliwa jest szybka interwencja. Dokumentowanie wartości procesowych ułatwia weryfikację bezbłędnej produkcji/montażu ramek dystansowych w szybach dla klienta końcowego.
(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2021