Szyba zespolona z ciepłą ramką jest produktem technicznie dopracowanym, przeznaczonym dla bardzo konkurencyjnego rynku, charakteryzującego się niskimi marżami, brakiem fachowców i tanim importem, jak również obecnie niedoborem surowców i rosnącymi kosztami materiałowymi.

 

20220109Edgetech12990ab

 

Christoph Rubel, European Technical Manager w niemieckiej firmie Edgetech Europe GmbH w Heinsberg, wyjaśnia na przykładzie systemu elastycznych ramek dystansowych Super Spacer®, jakie czynniki działania ma do dyspozycji przetwórca i producent szyb zespolonych, aby w tym zmiennym otoczeniu podwyższać wydajność i jakość produkcji.

 

Państwa skandynawskie były prekursorami potrójnego oszklenia do których dołączyła pozostała Europa. W Szwajcarii i Austrii wysokogatunkowe okna energooszczędne są praktycznie standardem, a w Niemczech, zgodnie z aktualnymi danymi organizacji międzybranżowych, około trzech czwartych szyb zespolonych w nowych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych wykonanych jest jako oszklenie potrójne. Podobnego rzędu wielkości jest udział zoptymalizowanych termicznie ramek dystansowych.

 

20220109Edgetech12990ac

 

Przeciwdziałają one powstawaniu mostków cieplnych na krawędzi szyby zespolonej, poprzez które następuje utrata kosztownej energii. Kto decyduje się na ciepłą ramkę z certyfikatem budownictwa pasywnego - jako wykonawca, architekt, inwestor lub właściciel - decyduje się na zaawansowany, innowacyjny produkt i może śmiało zrezygnować z porównywania wartości współczynnika psi (Ψ) nawet do trzeciego miejsca po przecinku.

 

Wszystkie te produkty w dużej mierze przyczyniają się do niskich wartości współczynnika przenikania ciepła U i tym samym do niższych kosztów ogrzewania i chłodzenia, jak również do lepszych wewnętrznych warunków klimatycznych. Ponadto praktycznie nie występuje już skraplanie się wody i powstawanie pleśni na krawędzi szyby.

 

20220109Edgetech T-Spacer Premium Plus Blacka

 

Czynnik 1: Struktura krawędzi zespolonej

Powiedzenie, że „Całość jest czymś więcej niż sumą części”, obowiązuje także dla krawędzi zespolonej. Ramka dystansowa i jej wydajność środka osuszającego w połączeniu z uszczelnieniem pierwotnym i wtórnym są istotnym czynnikiem gazoszczelności i szczelności przed dyfuzją pary wodnej oraz dla wydajności energetycznej szyby zespolonej przez cały jej cykl życia, który zgodnie z propagowaną opinią rozkłada się na co najmniej 25 lat.

 

Odmienne technologie ramki dystansowej występujące na rynku można z grubsza podzielić na dwa rodzaje, które jednak wiążą się ze znacznymi różnicami w produkcji szyb zespolonych: sztywne profile wypełnione środkiem osuszającym i złożone razem do ramek dystansowych oraz elastyczne systemy zawierające już w sobie środek osuszający.

 

Elastyczne termoplastyczne ramki dystansowe z poliizobutylenu wytłaczane są na szybę szklaną ze zbiornika na ciepło, a prefabrykowane ramki dystansowe z silikonowej pianki konstrukcyjnej podawane są ze zwoju i również automatycznie nakładane wzdłuż krawędzi szyby. Dzięki elastycznym ramkom dystansowym eliminuje się etapy produkcyjne przycinania profili, ich wyginania i składania jak również napełniania środkiem osuszającym i oddzielne butylowanie szyby zespolonej poza linią produkcyjną.

 

Ramki dystansowe muszą być odporne na wiatr i obciążenia klimatyczne, promieniowanie ultrafioletowe, temperaturę, a także na naprężenia mechaniczne i tworzyć trwałe połączenie z poszczególnymi materiałami uszczelniającymi, takimi jak poliuretan, nakładany na gorąco uszczelniacz butylowy (Hot-Melt-Butyl) lub silikon.

 

Przez krawędź zespoloną gaz nie może uchodzić z przestrzeni pomiędzy poszczególnymi szybami, ani też wilgoć nie może przedostawać się do szyby zespolonej. Ponadto krawędź zespolona przejmuje także odpowiedzialność w elewacji za strukturalną spójność konstrukcji szklanej.

 

Strukturalna pianka silikonowa Super Spacer® sprawia, że uszczelnienie krawędzi jest bardziej elastyczne, niejako amortyzuje nacisk, poprzez co znacznie redukuje niebezpieczeństwo pęknięcia szkła. Mniejsze obciążenie krawędzi zespolonej oznacza lepszą szczelność i trwałość szyb zespolonych.

 

Całkowita lub częściowa kompensacja działających na krawędź zespoloną obciążeń jest zaletą, co do której prawo, w porównaniu ze sztywnymi ramkami dystansowymi, mogą sobie rościć w szczególności preformowane ramki dystansowe z zintegrowanym środkiem osuszającym, takie jak Edgetech Super Spacer® TriSealTM.

 

Te właściwości materiałowe producent dokumentuje odpowiednimi wynikami badań. I tak na przykład w Edgetech/Quanex przetestowaliśmy odporność na oddziaływanie sił poprzecznych. Szybę zespoloną o wymiarze około 6 x 3 m i grubości 6 mm połączono tylko zintegrowanym pierwotnym klejem akrylowym o wysokiej wytrzymałości.

 

Całość po jednej stronie została podniesiona ssawkami podciśnieniowymi i w czasie tej 30-minutowej próby ramka dystansowa nie poddała się nawet o milimetr. Badanie to pokazuje, że ta dodatkowa płaszczyzna przylegania odciąża pierwotne uszczelnienie poliizobutylenowe, które tym samym dla uszczelnienia wtórnego działa wyłącznie jako bariera dla pary wodnej i gazów.

 

W tak zwanym Dade-County Hurricane-Test (amerykańska procedura badawcza) szyby zespolone opierały się prędkościom wiatru wielkości 350 km/h przy pozytywnej wartości naporu wiatru i prawie 400 km/h przy efekcie ssącym. Test ten nie został zakończony z powodu defektu szyby zespolonej, lecz został przerwany, ponieważ stanowisko badawcze nie mogło wytworzyć większego obciążenia wiatrem.

 

20220109Edgetechgreen-triseal black

 

 

Czynnik 2: Zmienność i elastyczność

Sytuację w wielu europejskich zakładach produkcji szyb zespolonych charakteryzuje kombinacja produkcji seryjnej i jednostkowej jak również automatyzacji i czynności ręcznych, jak na przykład podczas transportu, montażu szyb i ramek dystansowych. Tendencja do wielkopowierzchniowych szyb panoramicznych jak również do dowolnie ukształtowanych i giętych szyb podnosi dodatkowo złożoność w typowej dla tej branży produkcji zmiennych wariantów.

 

Tradycyjnie oznaczało to, że koniecznym było posiadanie dużych zapasów różnego rodzaju systemów ramek dystansowych: od niedrogiego profilu ze stali szlachetnej poprzez sztywne profile zamknięte z tworzywa sztucznego do elastycznych ramek dystansowych, które wykorzystują swoje zalety przede wszystkim w produkcji zautomatyzowanej. W Edgetech/Quanex już od dawna postępowaliśmy zgodnie z filozofią „jeden za wszystkich”.

 

Ramki dystansowe Super Spacer® z elastycznej pianki nadają się do aplikacji ręcznej w przypadku produkcji jednostkowej, przetwarzania zautomatyzowanego dla krawędzi zespolonej okien tradycyjnych z szczeblinami wewnętrznymi, montowanymi na zewnątrz lub bez nich, do izolacyjnych szyb zespolonych dla oszklenia strukturalnego elewacji jak również do szyb zespolonych giętych na ciepło i zimno.

 

Ponadto pianka strukturalna współpracuje z wszystkimi powszechnie stosowanymi materiałami uszczelniającymi, takimi jak nakładany na gorąco uszczelniacz butylowy, poliuretan, silikon i polisiarczek. I wreszcie szyby zespolone z ramką dystansową Super Spacer® bezpośrednio po ich wykonaniu mogą być pakowane, transportowane i składowane na zewnątrz, ponieważ zintegrowany środek osuszający bardzo szybko osusza przestrzenie pomiędzy szybami.

 

Dodatkowy koszt za metr bieżący ramki dystansowej Super Spacer® kształtuje się w granicach niewielu eurocentów. Dlatego też Edgetech zaleca, aby przy każdej decyzji inwestycyjnej rozważyć znaczny potencjał oszczędności w innych zakresach. Także różnice w zużyciu energii wynikające z różnych technologii ramek dystansowych stają się coraz bardziej znaczące w czasach rosnących cen za energię.

 

20220109EdgetechChristoph-Rubel

 Christoph Rubel, European Technical Manager w Edgetech Europe GmbH

 

Czynnik 3: Automatyzacja

Od czasów Henry’ego Forda jest dla nas czymś oczywistym zamysł „Economies of Scale“ (korzyść skali) Poprzez wyższą wydajność obniżamy nasze koszty jednostkowe. Zgodnie z tą maksymą automatyzacja i wzrost wydajności są opłacalne dopiero przy wzroście wielkości produkcji. Lecz obecnie cyfryzacja w produkcji szyb zespolonych umożliwia także coś przeciwnego: Stosujemy korzyści zakresu, tak zwane „Economies of Scope“.

 

Koszty zostają obniżone poprzez to, że krajobraz produkcyjny, procesy i infrastruktura zostają zoptymalizowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane do produkcji tego samego rodzaju produktów aż do pojedynczej ilości sztuk. Produkcja szybsza, wydajniejsza i na indywidualne zamówienie klienta jest także decydującą przewagą konkurencyjną dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Dla linii produkcyjnej szyb zespolonych w najlepszej sytuacji jest bez znaczenia, czy po szybie prostokątnej następuje szyba o kształcie trapezu, czy też po dwuwarstwowej następuje trójwarstwowa - system planowania zasobów (ERP) dostarcza wszystkich koniecznych informacji i nadzoruje cyfrową organizację realizacji zleceń, przygotowanie robocze, przygotowanie materiału, całą obsługę i logistykę. Ta teoretycznie nieograniczona różnorodność zmusza nas do tego, aby w znacznym stopniu ograniczyć kompleksowość.

 

W konkretnym dla nas przypadku ramki dystansowej, tutaj także elastyczne produkty niosą ze sobą największy potencjał. Mniej maszyn i redukcja magazynów zajmujących duże przestrzenie dla zapewnienia różnorakich profili o długości 6 metrów, jak również usunięcie części etapów produkcji, w porównaniu do przetwarzania sztywnych ramek dystansowych zmniejszają park maszynowy oraz zapotrzebowanie na powierzchnie, magazyny i personel.

 

Aplikacja elastycznych ramek dystansowych następuje bezpośrednio w linii produkcyjnej szyb zespolonych. Super Spacer® mogą być nakładane w różnych szerokościach poprzez aplikator o podwójnej głowicy nieprzerwanie i przede wszystkim z dokładnością co do milimetra, bez konieczności ludzkiej ingerencji od maszyny do mycia szklanych szyb, aż do stacji odbioru za robotem nakładającym uszczelnienia.

 

Ponieważ są one fabrycznie zaopatrzone w środek osuszający, folie barierowe i strukturalny klej akrylowy, wspomagają zautomatyzowane procesy i zapewniają wysoką dokładność i jakość produkcji, szczególnie w przypadku wielkowymiarowych potrójnych szyb zespolonych.

 


O firmie Edgetech Europe GmbH

Elastyczne systemy piankowych ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są energooszczędnym rozwiązaniem w ramach technologii Ciepłej Ramki, stosowanym w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Systemy te w znacznej mierze redukują straty energii, zapobiegają znacząco procesowi kondensacji, a ponadto przyczyniają się do wydłużenia żywotności okien. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 300 milionów metrów tych profili w 90 krajach na całym świecie.

Edgetech Europe GmbH z siedzibą w Heinsberg jest w 100 %-ową córką grupy Quanex Building Products Corporation, zlokalizowanej w Houston w stanie Teksas, Quanex to wiodący wytwórca komponentów sprzedawanych Producentom Oryginalnego Wyposażenia (OEM) w branży budowlanej. Quanex z siedzibą w Houston, Texas, opracowuje i produkuje efektywne energetycznie produkty okienne, jak również kuchnie i komponenty łazienkowe. Edgetech/Quanex jest pod względem obrotów największym producentem ramek dystansowych na świecie.

Edgetech Europe GmbH jest spółką handlową, zajmującą się dystrybucją na kontynencie europejskim, a także jednym z trzech globalnych zakładów produkcyjnych Edgetech, zatrudniającym łącznie 480 pracowników i wyposażonym w 17 linii produkcyjnych. Więcej informacji o systemach ramek dystansowych Super Spacer® i technologii Ciepłej Ramki firmy Edgetech można znaleźć na stronie www.superspacer.com 

 

2022 04 19 1

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.