Dziecięca ciekawość nie zna granic, dlatego też warto się upewnić, że umożliwimy im poznanie świata w bezpiecznych warunkach. Aby ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku, pomyślmy o odpowiednich zabezpieczeniach.

 

20220505awilux bezpieczne okna dzieci

 

Pomieszczenia, w których przebywają dzieci, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego w przedszkolach, szkołach, a także w domach, należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie elementy zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu podopiecznych. Chodzi tu m.in. o schody, gniazdka elektryczne, ostre narożniki, a także okna, gdyż bez nadzoru i odpowiednich zabezpieczeń, stanowią wyjątkowe zagrożenie dla małych domowników.

 

Co jakiś czas w mediach pojawiają się wiadomości o wypadnięciu dziecka przez niezabezpieczone okno. Do domowych tragedii często dochodzi nawet w otoczeniu rodziców, którzy zajęci obowiązkami, nie zdążą z reakcją na czas. Jak zatem wybrać okno bezpieczne dla małych odkrywców?

 

20220505awilux bezpieczne okna dzieci 2


Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na mechanizm otwierania. Na rynku dostępne są okna z zabezpieczeniami, które nie pozwolą dziecku na ich otwarcie, a jedynie na uchylenie. Takie rozwiązanie ma też w swojej ofercie AWILUX.
- Z pakietem AwiKids otwarcie okna możliwe jest tylko po jednoczesnym przekręceniu kluczyka w klamce i zmianie położenia klamki.

 

To powstrzyma skutecznie dzieci do 7 roku życia, które nie posiadają jeszcze takich zdolności manualnych, aby sobie z tym poradzić. Dlatego też, nawet w przypadku pozostawienia kluczyka w klamce, nie powinniśmy się martwić, ponieważ nie jest on jedynym zabezpieczeniem okna – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX. – Warto też podkreślić, że pakiet w AwiKids można doposażyć już zamontowane okna.

 

Jednak niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą okno, dotyczą nie tylko ewentualnego wypadnięcia. W ferworze dziecięcych zabaw wystarczy moment, by ulubiona piłka czy inna zabawka uderzyła w szybę okienną. Pęknięte w ten sposób szkło mogłoby rozsypać się po całym pomieszczeniu i skaleczyć dziecko. Przed takim wypadkiem może nas uchronić szkło laminowane.

 

- Jest to rodzaj szyby, która po rozbiciu nie rozsypuje się, a w samym miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć – mówi ekspert AWILUX. – Warto zatem pomyśleć o szybach bezpiecznych w oknach tarasowych, czy w strefach, gdzie spędzamy dużo czasu, dzieci grają w piłkę czy szybko biegają.

 

20220505awilux bezpieczne okna dzieci 3

 

Klasyczne progi mogą być przyczyną bolesnych potknięć. Planując okna do nowego domu, warto wybrać jako drzwi tarasowe rozwiązania z niskim progiem. Ograniczy to ryzyko upadku, a przejście na taras będzie komfortowe.

 

- W przypadku drzwi tarasowych otwieranych elektrycznie, zalecane jest zastosowanie zestawu czujników ruchu, zabezpieczających przed przytrzaśnięciem osoby, która znajduje się w świetle zamykanego przez silnik balkonu – dodaje Rafał Buczek.

 

Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie moskitier, które powstrzymają owady przed wlatywaniem do pomieszczeń i zapewnią dzieciom bezpieczny sen. Warto też postawić na moskitiery montowane do ramy okna, ponieważ zapewniają one skuteczniejszą ochronę niż te montowane na rzepy czy taśmy.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.