Kolor, linia, dokładność, niekonwencjonalność. To pierwsze co narzuca mi się, kiedy myślę o dziełach Pati Dubiel. Niezwykłe połączenia barwy, formy, kreski. Niesamowita szczegółowość i delikatność połączona z mocnym tematem przewodnim.

 

20220909pati Taming Dystopias detal

 

AUTOPSY/Pati Dubiel/glass/drawings
28.10.2022-31.12.2022
otwarcie wystawy: 27.10.2022, godz.18:00
Galeria Stara Łaźnia, Zawiercie   

 

Artystka niepokorna, mająca swoje zdanie, którego nie boi się wyrażać poprzez niezwykłe kompozycje szklane oraz graficzne. W szkle łączy malarstwo, rysunek, grafikę z elementami recyclingu. Nic się nie zmarnuje. Prace nietuzinkowe, rozpoznawalne. Każda z nich ukazuje ferie barw wzorów, form, połączeń, struktur.

 

20220909pati Taming Dystopias

 

Każda z jej szklanych prac to niezwykły kolorowy eksponat, który na pierwszy rzut oka może zniewalać. Tematy trudne, dające do myślenia, czasami nawet nostalgiczne a czasami bezpośrednio bezpruderyjne. Zagłębiając się jednak w sam środek i wnętrze zobaczymy delikatność, zmysłowość i bezpretensjonalność. Ileż to emocji można zamknąć w jednym dziele? Ileż to historii można opowiedzieć? Ileż to ekspresji można w nim zakląć?

 

20220909pati Avatar I

 

Takiego podejścia do szkła w Galerii Stara Łaźnia jeszcze nie było. Zobaczymy wystawę wybitnej Artystki szkła, która od ponad 20 już lat buduje swoją renomę na rynku sztuk plastycznych. To nazwisko znają znawcy tematu, kolekcjonerzy, muzealnicy. Współwłaścicielka Galerii Versus we Wrocławiu oraz w Grodźcu. Dzięki niej sztuka szkła dostępna jest dla każdego w niesamowitych autorskich wnętrzach owych galerii, do których serdecznie zapraszamy.

 

20220909pati Avatar II

 

Wystawa wpisana została w program międzynarodowego festiwalu European Glass Festival 2022, co jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem. Tym bardziej, że rok 2022 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Szkła.


Kurator wystawy: Karolina Kindler-Skowronek

 

20220909pati Autopsy

 

Wywiad z Pati Dubiel

- Autopsy? Tytuł wystawy intryguje i zachęca do jej obejrzenia...

Znane jest moje zamiłowanie do medycyny, a zwłaszcza chirurgii. Gdybym nie została Artystą, to zapewne byłabym całkiem niezłym "operatorem". Zaczytuję się w książkach i artykułach oraz oglądam filmy dokumentalne, poruszające problematykę medyczną.
W wieku dziesięciu lat wprost pochłonęłam "Stulecie Chirurgów" Jurgena Thorvalda. Ta książka uruchomiła moją wyobraźnię.
W wielu zrealizowanych przeze mnie projektach można znaleźć fragmenty wnętrz człowieka: sieci drobnych naczyń krwionośnych, żyły, organy, tkanki, kości...Rzeźba, rysunek, obraz jest jak żywy organizm a praca nad nim jest trochę jak operacja!
Tytułem wystawy nawiązuję do mojej niezrealizowanej pasji a jednocześnie określam nim zmiany, jakie zaszły we mnie i moim życiu w ostatnich kilku latach.
Pracując nad najnowszymi rzeźbami uświadomiłam sobie, iż działając zupełnie nieświadomie, intuicyjnie i spontanicznie, wszystkie elementy prac układają się w dziwnie logiczną całość. Prezentowany na wystawie w Zawierciu cykl prac traktuję trochę jako swoistą autopsję, prawie "sekcję zwłok". Wracam do tematów i wydarzeń z przeszłości i spoglądam na nie z innej perspektywy. Zupełnie inaczej je teraz postrzegam i interpretuję.

 

20220909pati Infantuazione

 

- Ostatnia Twoja indywidualna wystawa miała miejsce w Twojej galerii na wrocławskich Jatkach trzy lata temu.

- Ta galeria jest niewielka, więc zaprezentowałam zaledwie po kilka obiektów rzeźbiarskich i rysunków ...
Przez ostatnie lata byłam mocno zaangażowana w rozwój galerii w Grodźcu i budowę osobnej, dużej i profesjonalnej pracowni artystycznej.
Przez 3,5 roku stworzyłyśmy z Martyną Wiszowatą, oryginalną, utrzymaną na wysokim poziomie galerię sztuki i zbudowałyśmy w pełni wyposażoną pracownię-studio wraz z salą przeznaczoną do prowadzenia warsztatów i spotkań. To wszystko wymagało sporej koncentracji, wkładu energii , środków finansowych, a nade wszystko czasu. Stąd ta przerwa w wystawach.
Teraz, gdy inwestycje dobiegają końca, czas na powrót do zaprezentowania mojej sztuki w galeriach Polsce i za granicą.
Zamierzam rozwijać projekt "Autopsy". Rozpoczynam wystawą w galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Dziękuję Karolinie Skowronek, kuratorowi galerii, za zaproszenie. Wystawa znalazła się w programie się 8. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła.

 

20220909pati Infantuazione detal- W pracach z cyklu „Autopsy” dość oszczędnie operujesz kolorem...

- Nie boję się koloru i nigdy go nie unikałam. Teraz również jest on obecny w moich rzeźbach, tyle że w nieco innych proporcjach i w innym kontekście. Chciałam, aby nowe prace niosły ze sobą więcej intelektualnej treści i intuicyjnie „zgasiłam” kolor. Zastosowałam go jedynie tam, gdzie chciałam podkreślić charakter i nastrój danej rzeźby.
Realizacjom w szkle towarzyszą też rysunki, które są istotną częścią wystawy i stanowią ważne, i integralne elementy szklanych prac. W ostatnich kilku latach zdecydowałam się wzbogacić rysunki o kolor.
Kolor, linia i forma stały się równorzędne i każde z nich odgrywa istotną rolę na wystawie.

 

20220909pati Infantuazione detal I- Kiedy powstały prace na wystawę?

Nad ich większością pracowałam od stycznia tego roku. Oczywiście, pokazuję też kilka wcześniejszych prac.
Przez ostatnie kilka miesięcy wiele się wydarzyło, na wiele spraw spojrzałam z innej perspektywy. Dałam też sobie czas na "życie", na refleksję, zastanowienie się nad sprawami, które dotychczas mocno spychałam na dalszy plan.
Sądzę też, że pokaz "Autopsy" nie zakończy procesu powstawania nowych prac. Mam przeczucie, że dopiero się rozkręcam i coraz więcej pomysłów rodzi się w mojej głowie!

 

20220909pati Tachycardia- Gdzie poszukujesz inspiracji do tworzenia swojej sztuki?

- Ludzie, których spotykam, prowadzone z nimi rozmowy, pojedyncze wydarzenia, w jakich uczestniczę czy je obserwuję, dostarczają często tematów, które przetwarzam w swoich pracach.
Na pewno działa na mnie sztuka – muzyka, film, obrazy... No i artefakty, przedmioty posiadające jakąś historię, energię, które same w sobie wydają się być niezbyt ważne, a w kontekście wykorzystania ich w procesie tworzenia sztuki, stają się niezbędne. Można się o tym przekonać na wystawie "Autopsy".
Bodźcem do działania i inspiracją są też podróże – eksploracja nowych miejsc, poznawanie ich mieszkańców, kultury, obyczajów.

 

20220909pati Tachycardia detal

 

- Znana jesteś z dynamicznego temperamentu i szybkości działania. Czy Twój wieczny pośpiech nie jest przeszkodą w pracy ze szkłem?

- Mój dynamizm i ekspresja są odwrotnie proporcjonalne do metod, którymi posługuję się przy tworzeniu sztuki.
I chociaż w moich pracach jest spora dawka szaleństwa i ekspresji , to już sam proces "twórczy" wymaga skupienia i precyzji, jak w pracy chirurga...
Szkło nie toleruje błędów i potknięć, chwila nieuwagi może spowodować, że tygodnie pracy kończą się niepowodzeniem.
Mój charakter ujawnia się w tematyce prac, w zestawieniu form i kolorów, w niekonwencjonalnym podejściu do szklanej materii (stosowanie "nieszklarskich” farb lub łączeniu elementów, które teoretycznie nie pasują do siebie).
Rysunek pozwala mi okiełznać nadmiar energii i tzw. gonitwę myśli . Proces rysowania i zaangażowanie się w tą czynność powoduje, iż mój umysł odpoczywa, wyłącza się, uwaga skupia się na układzie linii, wzorów i punktów . Te kompozycje często składają się z tysięcy kresek, kropek, które budują konkretny motyw.


- Co i kogo zabrałabyś na bezludną wyspę?

To bardzo trudne pytanie…z reguły na bezludną wyspę trafia się przypadkowo i bez planu. Ciężko jest zaplanować co akurat będzie się miało ze sobą oraz z kim się tą wyspę będzie dzieliło. Poza tym kiedy ja już na niej będę to przestanie być ona bezludna ;-D. Zatem wzięłabym na tą wyspę siebie i potem zastanawiałabym się co z tego wyniknie...I jestem przekonana, że stworzyłabym tam odjechany projekt wystawienniczy.Opracowała: Anita Bialic

 

20220909pati

 

Zobatrz też:

https://www.versusgaleria.pl/pati-dubiel/

www.facebook.com/PatiDubielGlass/

www.facebook.com/GaleriaVersus/ 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.